HUMENNÉ. Z mestského úradu vyšlo v piatok ráno do ulíc mesta viac ako 50 dobrovľníkov zo strednej zdravotníckej školy a obchodnej akadémie. Spoločne s nimi sa vybrali medzi Humenčanov aj doborovoľníci zo strednej priemyselnej školy chemickej zastupujúci onkologickú ambulanicu MUDr. Timuľákovej a Úniu žien Slovenska.
Študenti ponúkali symbol nádeje
Na Námestí slobody pred Domom kultúry počas celého dňa vystupovali žiaci Súkromnej umeleckej školy Múza. Na každom kroku v meste boli študenti - dobrovoľníci, ktorí ponúkali Humenčanom žlté nacisy. My sme stretli tretiakov zo Strednej priemyselnej školy chemicko-potravinárskej (SPŠCHP)v Humennom Mirku Hodorovú, Vlada Kendereša a Patru Mackovú. Povedali nám, že Humenčanov extra oslovovať nemuseli, lebo k nim prichádzali sami bez vyzvania. Radi si nechali pripnúť aj narcis. Trojica sympatických mladých ľudí nám povedala, že vo svojom živote sa s rakovinou stretli. "Nemám v rodine nikoho, kto mal túto chorobu. Podľa mňa sa s ňou bojovať dá. Ale s podporou rodiny, známych," povedal Vlado. Myslí, že krédom onkologických pacientov by mal byť optimizmus. "Rakovina... to je také čierne slovo," zamyslela sa Petra. Mirka spomenula, že stretla ľudí, o ktorých vedela, že im diagnostikovali túto chorobu a liečia sa: "Vyzerali šťastne. Tešili sa z každého dňa," podotkla.
Deň narcisov už dvanásť rokov
Na mestskom úrade malo zbierku na starosti oddelenie školstva, kultúry, mládeže, športu a cestovného ruchu. Koordinovalo prácu dobrovoľníkov. Primátor mesta Vladimír Kostilník (nezávislý) vyzdvihol fakt, že Humenné sa do tejto aktivity zapojilo už dvanásty rok. Povedal, že časť výnosu zbierky sa k pacientom v meste aj okrese dostane prostredníctvom podaných žiadostí onkologických lekárov či občianskych združení. Vyzdvihol výbornú spoluprácu so školami, ktoré sa do aktivity zapojili: "Z roka na rok získava táto akcia v meste väčšiu popularitu." Uviedol, že skúsenosti s rakovinou ako lekár má. "Zlá je prvá fáza. Sprevádza ju strach zo zákernej choroby," povedal. Dodal, že vďaka tomu, že veda a výskum pokročili, u niektorých druhov rakoviny neustále narastá percento úplne vyliečených pacientov. Dodal, že najdôležitejšie sú preventívne prehliadky a včasné diagnostikovanie. Vedúca oddelenia školstva, mládeže a kultúry Nataša Mocáková informovala, že mesto pošle na účet Ligy proti rakovine 3 933 eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín