Cyklistická sezóna sa pomaly rozbieha. V tomto roku vybuduje úsek v južnej časti pešej zóny.
HUMENNÉ. Humenčania po dlhej zime vo veľkom vyrážajú do prírody pešo, no aj na bicykloch. Veľa ľudí dáva prednosť krásnemu okoliu Laborca, Hubkovej, Handrixu. Najrušnejšie je tam počas víkendových dní, ale aj počas popoludnia pracovného týždňa.
Mesto neinvestuje kvôli kríze
"Rád by som vedel, kedy budú môcť chodiť Humenčania po cyklotrasách," položil nám otázku náš čitateľ Miloš D. Podobné ste nám kládli od jarného oteplenia s tým, že trasy, po ktorých jazdia Humenčania na horských bicykloch, sú po dažďoch rizikové a kvôli blatu na nich hrozí šmyk.
Na margo cyklotrás viceprimátorka Mária Cehelská (nezávislá) hovorí, že mesto už má na ne vypracovanú projektovú dokumentáciu, dokonca na jednu časť vydané stavebné povolenie, ďalšia je v stavebnom konaní. Vysvetľuje, že napriek tomu Humenčania nemôžu rátať, že mesto sa v tomto roku pustí do ich kompletnej výstavby. Vraví, že kvôli kríze má momentálne iné priority: "Najdôležitejšie v tomto čase je zachovať chod mesta." Zdôrazňuje, že stále sledujú rôzne výzvy, aby sa mohli podaním uchádzať o nenávratné európske dotácie.
Pribudne cyklotrasa na južnom námestí
"Základnou filozofiou cyklistických trás v meste je, že ich budeme budovať postupne," hovorí vedúci oddelenia výstavby mestského úradu Marián Šalata. Hovorí, že mesto už má vypracovanú projektovú dokumentáciu: "Rieši päťkilometrový okruh, ktorý pozostáva až z 15 stavebných objektov." Vysvetľuje, že začína úsekom od severnej časti pešej zóny, kde je už vybudovaný cyklistický chodník, ktorý končí pred priechodom pre chodcov pri železničnom priecestí pred malou železničnou zastávkou: "Tam sú potom dva stavebné objekty, s ktorými momentálne nebudeme nič robiť." Šalata ukazuje na časť, ktorá príde na rad ako prvá: "Tento úsek cez dolnú časť námestia až po Valaškovský most sme zahrnuli ako súčasť rekonštrukcie dolnej pešej zóny. Ak ju teda tohto roku zrekonštruujeme, bude to aj s týmto úsekom."
Prebieha stavebné konanie na ďalšiu časť cyklotrasy
Šalata ukazuje ďalší naprojektovaný úsek, ktorý vedie od Valaškovského mosta po nábreží Laborca až ku Sninskému mostu, teda miestom s najväčším výskytom cyklistov, in line korčuliarov, prechádzajúcich sa ľudí. "Teraz prebieha stavebné konanie," hovorí s tým, že investícia len do tohto úseku by si s najväčšou pravdepodobnosťou vyžiadala 116 178 eur (3,5 milióna Sk). "Uvidíme, kedy k budovaniu budeme môcť prikročiť," hovorí.
Technicky zaujímavo vyriešia momentálne uzučký chodník medzi zábradlím pri hrádzi a čerpacou stanicou vody. "Bude tam špeciálna konštrukcia, ktorú postavíme priamo na múr pri hrádzi," vysvetľuje. Dodáva, že technická dokumentácia ráta v tomto úseku s použitím asfaltobetónového povrchu - 2,5 metra širokého a 4 centimetre hrubého.
Trasa povedie asi popod trať do Medzilaboriec
Ďalším chystaným je úsek od Sninského mosta po hrádzi až za železničnú trať v smere do Medzilaboriec. Bude mať rovnaké technické parametre ako cyklotrasa na predchádzajúcom úseku. Šalata vysvetľuje, že v tomto mieste uvažujú nad tým, aby cyklotrasa viedla popod trať a smerovala až na miesto, kde si budú môcť cyklisti na križovatke vybrať ďalšie trasy podľa svojej zdatnosti. Menší cyklookruh bude pokračovať po Ulici osloboditeľov na Lipovú, do parku ku kaštieľu. Zdatnejší sa budú môcť vybrať buď na väčší na Hubkovú, alebo si zvoliť trasu Handrixom - starú kočovú cestu.
Cyklotrasy chcú aj Lackovčania a Kochanovčania
Tieto väčšie okruhy podľa Šalatu plánuje mesto len výhľadovo. Rovnako tak aj cyklotrasy v smere do Lackoviec, Hažína a Kochanoviec. Starostka Lackoviec Ľuboslava Hofericová (nezávislá) aj starosta Kochanoviec Miroslav Porochnavý (KDS) hovoria, že sú tejto myšlienke naklonení.
Šalata však prízvukuje, že výstavba cyklotrás nebude v budúcnosti jednou investičnou akciou, ale vzniknú po etapách: "My dnes ešte nemáme plány, nevieme sa vyjadriť, kedy to bude."
Vandali vyčíňajú na oddychových miestach
Mnoho podnetov čitateľov sa už od zimy týkalo veľkého vandalizmu, s ktorým sa stretali na svojich prechádzkach. Najviac podnetov prišlo na margo lesoparku Hubková. Ján Ducko, riaditeľ Správy športových a rekreačných zariadení (SŠaRZ) mesta, potvrdzuje záujem Humenčanov o túto lokalitu, ktorej údržbu majú na starosti. Dodal, že sa tu stretajú so záujmami Lesov SR, ktoré tu ťažia drevo: "Požiadali sme ich, aby označili miesta ťažby, aby nedošlo k úrazom." Ducko uvádza, že na Hubkovej pri rybníkoch pred časom vybetónovali ohniská a postavili prístrešky, pri ktorých boli odpadkové koše: "Dokonca sme k týmto ohniskám vozili drevo, aby si tam mohli ľudia opekať." Vandali ohniská zničili. Ba čo viac, trúfli si aj na prístrešky: "Namiesto toho, aby použili nami privezené drevo, rozoberali prístrešky a spálili ich." Napriek tomu sa snažia tieto miesta udržiavať, pravidelne odtiaľ vynášajú odpad a čistia ich.
Svoje skúsenosti majú aj s chodníkom pri Laborci od hrádze až ku Sninskému mostu. Ducko hovorí, že trávnatú časť brehu kosí povodie Bodrogu a Hornádu. SŠaRZ má na starosti vynášanie odpadu z košov. A s tým má problém. "Odpadkové koše pravidelne nachádzame rozkopané. Vandali ich dokonca kradnú tak, že železnú konštrukciu vytrhnú zo zeme aj s betónom," vraví s tým, že podobný postup badajú aj pri krádežiach lavičiek. Dodáva, že tento alebo budúci mesiac budú dopĺňať na poškodených lavičkách drevá, aby boli kompletné. Rovnako rátajú aj s opravami izolácie osvetlenia. Závisieť to však bude od dostatku financií.
Anna Kornajová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín