Knihovníčky však aj tak hovoria, že dnešní detskí čitatelia sa ku knihám správajú lepšie ako tí spred dvadsiatich rokov.
HUMENNÉ. Vihorlatská knižnica v Humennom má podľa slov jej riaditeľky Márie Daňovej 7 117 čitateľov. V minulom roku zaznamenala 47 500 návštev a 155 154 výpožičiek.
Na výslní čitateľského záujmu je odborná literatúra
Daňová uvádza, že na nákup kníh dali v minulom roku 7 748 eur, z toho 4 500 eur bolo z grantu ministerstva kultúry. "Viac nakupujeme odbornú literatúru, zaznamenávame väčší dopyt po spoločenskovednej a náučnej literatúre," povedala. Knihovníčka Mária Kleščová z oddelenia odbornej literatúry dodáva, že najväčšími "čitateľskými hitmi" sú knihy o sociálnej práci, ktoré sa v policiach nikdy neohrejú. Žiadané sú aj knihy z oblasti práva či novely zákonov.
Požičiavajú knihy kamarátom, do knižnice ich už nevrátia
Emília Maticová z oddelenia náučnej literatúry vraví, že z mnohých kníh má knižnica len jeden kus, a preto sú vzácne.
Problémom podľa nej je, že niektorí sa s vrátením nenamáhajú: "Raz sme súrne potrebovali jednu knihu. Šla som po ňu k čitateľovi až domov. Po roku bol prekvapený, že nám ju jeho kamarátka ešte nevrátila," spomína.
Aj z jedinečnej knihy Baroko mala knižnica tiež len jeden kus.
"Vysokoškoláčka ju požičala spolužiačke, tá ju nevrátila. Čitateľke sme vysvetlili, že nám nepomôže to, že zaplatí pokutu a je to vybavené. Peniaze nám knihu nenahradia a kúpiť ju je po niekoľkých rokoch od jej vydania ťažké. Pochopila nás a cez internet ju objednala až z pražského antikvariátu," hovorí Maticová.
Dospelí sú niekedy horší ako malé deti
V knižnice sme sa dozvedeli, že najmenej problémov majú s čitateľmi, ktorí si sem chodia po romány či poéziu. Knihy neničia, vracajú ich aj načas. Za to na oddelení náučnej literatúry je zopár kníh, nad ktorými zostáva rozum stáť. Čitatelia si v nich popodškrtávali vety, alebo v niektorých zvýrazňovačmi označili celé pasáže. "Niekedy vracajú knihy s pozakladanými rožkami, pritom úplne jednoduché je dať si do nich záložku," vraví Maticová. Inšie pripomienky v tomto smere na študentov či študujúcich dospelákov nemá.
Na oddelení detskej a mládežníckej literatúry sa od Anny Halickej dozvedáme, že decká dajú viac zabrať len knihám na povinné čítanie. Z niektorých si spravia napríklad niečo ako omaľovánky. "Deti už knihy neničia. Správajú sa k nim lepšie než deti pred dvadsiatimi rokmi," vraví.
Pokuty za nevrátené knihy neodpustia
Dozvedáme sa, že dospelácki čitatelia menej "poslúchajú" aj pri vrátení kníh a k tomu sa poniektorí z nich uchyľujú k rôznym trikom. Knihovníčky vravia, že niektorí čitatelia majú doma veľa kníh aj viac ako rok. A vraj aby nemuseli platiť pokutu, tak čakajú na marec a rátajú, že keď knihy prinesú v tomto mesiaci, bude im odpustená. V tomto roku sa však prepočítali. "Nie, tento rok pokuty neodpúšťame ani v týždni slovenských knižníc," prízvukuje riaditeľka Daňová s tým, že čitateľov už "potešili" neobľúbenými upomienkami.
Rodičia zachraňujú vzťah ku knihám
Halická vraví, že na oddelení detí a mládeže sleduje, že sem čoraz viac po detské knihy chodia rodiča. "Sú to rodičia zhruba jednej tretiny čitateľov z tohto oddelenia," hovorí.
Dopĺňa, že sa takto snažia motivovať svoje deti k čítaniu: "Vyberajú a ukazujú im knihy a vravia, aby sa pozreli, aké sú pekné a zaujímavé." Myslí si: "Podľa mňa chcú takto vytvoriť u svojich detí vzťah ku knihám."
Vraví, že v knižnici momentálne u detí "boduje" Tomas Březina, ale v strede záujmu sú aj legendárni Traja pátrači Alfreda Hitchcocka.
Milé momenty
Pri požičiavaní kníh pre svoje ratolesti majú rodičia často čo robiť, aby neskomolili ich názov.
Ak sa im to "podarí", tak to stojí za to. "Raz jeden čitateľ potreboval knihu od Janka Jesenského. Otcovi, ktorý mu prišiel do knižnice po knihy, predtým povedal, že keď tam bude pani Rafíková, aby mu ju vybral. Pán prišiel, pozdravil sa a opýtal sa ma: "Vy ste pani Rafíková?" smeje sa Anna Halická.
Celkom milé sú aj prekvapenia, ktoré si sem-tam po sebe čitatelia nájdu založené v knihách. Prevládajú pohľadnice, obrázky s náboženskou tématikou, kalendáriky. Na prízemí knižnice z nich vytvorili zaujímavú nástenku. Každý, kto niečo v knihe nájde, to tam môže pripnúť. Ak sa vám nejaká drobnosť zapáči, môžete si ju vziať a nechať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín