HUMENNÉ. V roku 2008 spojila myšlienka všestrannej spolupráce v európskom priestore mestá Jaroslaw, Przewosk, Przemysl a Ustrziky Dolne z juhu Poľska s hornozemplínskymi mestami Humenné, Snina a Vranov nad Topľou.
Poliaci sa zamerali na turizmus, my na hospodárstvo
Mesto Jaroslaw sa stalo vedúcim partnerom, Humenné sa stalo hlavným cezhraničným partnerom projektu nazvaného Sieť miest Karpatského euroregiónu, ktorý získal podporu Európskej únie v roku 2009. V novembri minulého roku sa partneri stretli na úvodnej konferencii v Humennom. "Vytvorili sme tematické skupiny z odborníkov v daných oblastiach a aj zástupcov zúčastnených miest," povedal koordinátor projektu Milan Macko. Poliaci sa v projekte zamerali na rozvoj svojho turistického ruchu a slovenské samosprávy na analyzovanie možností hospodárskeho rozvoja regiónu. Poliaci pritom analyzovali aj možnosti turistického ruchu u slovenských partnerov a tri slovenské mestá možnosti partnerských miest na druhej strane hranice v hospodárskom rozvoji.
Vytvorili informačný portál
Macko vysvetlil, že prebehne aj audit, z ktorého chce slovenská strana zistiť, ako sa môže čo najefektívnejšie predstaviť prípadným investorom. Dodal, že vznikajú analýzy štruktúr jednotlivých samospráv, ktoré si o sebe vzájomne vymenili informácie. "Výsledkom bude napríklad vznik infoportálu, kde je databáza informácií o partneroch projektu," povedal. Prízvukoval, že dostatok informácií je to, čo v rámci projektov cezhraničnej spolupráce Brusel podporuje: "Je to jedna z ciest, ako predstaviť možnosti spolupráce s týmto regiónom investorom alebo samosprávam z Európskej únie." Zdôraznil: "Sieť miest bude takto pripravená presadzovať zámery, ktoré daný región má." Momentálne sa dokončujú centrá koordinácie v Humennom a Jaroslawi, kde boli zriadené kancelárie. Odborníci tam centralizujú materiály, porovnávajú strategické dokumenty, napríklad nášho vyššieho územného celku a poľského vojvodstva.
Jeden projekt sa končí, druhý začína
"Na prelome marca a apríla bude v Jaroslawi tematická konferencia na tému turistiky, na prelome apríla a mája experti zosumarizujú výstupy z analýz na tematickej konferencii na tému hospodárskeho rozvoja u nás," povedal Macko. Zdôraznil, že Spoločný technický sekretariát vyhlásil druhé kolo výzvy pre spomínaný program spolupráce: "Termín uzávierky prijímania projektov je do konca marca." Vysvetlil, že Humenné sa spolu s partnermi chce uchádzať o eurodotáciu na ďalší rozvoj súčasnej Siete miest: "Súčasný projekt totiž končí v júli tohto roku záverečnou konferenciou v Jaroslawi."
Partnerstvá budúcich projektov vzniknú prirodzene
Dodal, že Humenné má navyše ambície stať sa vedúcim partnerom a koordinátorom celého projektu.
Chce využívať najmodernejšie technológie na riadenie spolupráce v rámci Siete miest a jej členov čo najlepšie informačne prepojiť. Do tohto projektu by sa mali zapojiť okrem Humenného, Sniny a Vranova aj Medzilaborce a okrem spomínaných štyroch poľských miest aj poľské Lesko, Jaslo a Sokolov. "Sieťovanie mestám veľmi pomôže, Vďaka nemu totiž omnoho jednoduchšie nájdu partnerov cezhraničnej spolupráce na ďalšie projekty v budúcnosti," vysvetlil najvýznamnejšie plus.
Poslanci sa vyjadria k spolufinancovaniu
Pokračovaniu projektu prischol dosť komplikovaný, no výstižný názov: Inovatívna platforma spolupráce Siete miest Karpatského euroregiónu. V utorok 23. marca sa kvôli nemu zídu poslanci v Humennom mimoriadne.
Ak sa chce Humenné uchádzať o dotáciu, musia schváliť, že v prípade úspešnosti projektu ho bude spolufinancovať piatimi percentami, čo je 7 172,50 eura. "V prípade, že by sme boli úspešní, projekt by sme mohli rozbehnúť od januára budúceho roku s tým, že by trval do júna 2012," uzavrel Macko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín