HUMENNÉ. Podľa Vaľovej je zamestnávanie ľudí z úradu práce mestom receptom, ako ho môže zveľaďovať a zvládať aj situácie, akou bola napríklad snehová kalamita.
Šanca pre dobrovoľníkov, asistentov
Povedala, že mesto mohlo do Technických služieb zobrať ľudí z úradu práce na aktivačnú činnosť. Nestálo by ho to nič, zafinancoval by to štát prostredníctvom úradu práce.
Mesto by podľa nej malo využiť aj dobrovoľnícku činnosť. Dobrovoľníci by potom mohli pracovať napríklad v osade Podskalka a pomáhať Rómom so základnými pracovnými a životnými návykmi. Mesto by mohlo zamestnať aj absolventov nad 25 rokov. Znovu s podmienkou, že by ich neplatilo ono, ale štát.
Od marca zmena zákona o zamestnanosti
Vaľová upozornila, že najväčšie plus má priniesť zmena zákona o zamestnanosti, ku ktorej dôjde 1. marca. Mesto bude môcť na deväť mesiacov zamestnať nezamestnaných s tým, že ich bude platiť štát.
Za prvé tri mesiace na jedného človeka poskytne 90 percent dvojnásobku životného minima, ďalšie tri 80 a posledné tri 70 percent aj s odvodmi. Celková cena práce bude 500,41 eura. Po novom ich mesto nebude po uplynutí deviatich mesiacov zamestnávať ďalší rok a platiť zo svojho rozpočtu.
Mesto už skúsenosti má, na nový zákon čaká
Primátor Vladimír Kostilník (nez.) reagoval, že mesto už piaty rok využíva aktivačné práce a služby úradu práce a píše projekty. Povedal, že len v minulom roku tak zamestnávalo 95 ľudí, prevažne v Technických službách.
Povedal, že v minulosti malo záujem zamestnať viac ľudí. "Úrad práce mal k dispozícii sto ľudí. Pod mesto šlo 20, ostatných si žiadali obce a úrad práce už na financovanie ďalších prostriedky nemal," povedal.
Na margo nového zákona povedal, že mesto si pozorne preštuduje nové podmienky. Ak budú výhodné, nevidí problém, aby ho nevyužilo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín