HUMENNÉ. Pána Františka sme stretli na vernisáži výstavy izraelskej fotografky Shai Ginott - Na počiatku vo Vihorlatskom múzeu.
Rodičia boli chudobní, no pracovití
Je jedným zo šiestich detí rodičov Andreja a Márie Svatuškovej, rodenej Hajdukovej. Mamička, ktorú nik nevolal inak ako Mariška, pochádzala z Mysliny. Keď jej ako dievčaťu zomreli rodičia, vzala si ju do Brekova rodina židovského obchodníka. Tam vyrastala spolu s ich synom a dcérou. Vydala sa za Ondreja Svatušku, ktorý bol stolár. V Humennom bývali v domci na začiatku Kudloviec.
Pán František na mamičku spomína ako na veľmi pracovitú ženu. Okrem vlastnej domácnosti si musela privyrobiť nejaké peniaze na obživu. Vypomáhala v humenských domácnostiach. Preslávilo ju jej dokonalé pranie a žehlenie bielizne. Pred vojnou rodina Svatuškovcov pokojne nažívala v meste so židovskými spoluobčanmi. Deti sa spolu hrávali a rodiny dobre vychádzali.
Deťom čakajúcim na deportáciu nosila tajne jedlo
Zlom nastal po vyhlásení Slovenského štátu a začatia prenasledovania Židov. Mária Svatušková ťažko znášala, že do starej synagógy nahnal židovské deti, kde hladné čakali na deportáciu. Pán František hovorí, že im tajne nosievala vo vedrách mlieko, chlieb a všetko, čo sa jej podarilo zohnať. Keď ju niekto stretol, tvrdila, že nesie pomyje. Pre deti, žiaľ, viac urobiť nemohla. Všetky neskôr aj tak deportovali do koncentračných táborov.
Rodičia schovávali sedem ľudí
Svatuškovcom sa však podarilo zachrániť sedem ľudských životov. Pán František hovorí, že k nim domov prišlo sedem ľudí noc pred tým, ako ich mali deportovať do lágrov.
Svatuškovci mali doma tajnú skrýš. Medzi kuchyňou a izbou bol priestor, kde sa mohli schovať. Dostať sa dnu šlo len cez starú skriňu v kuchyni. Po jej otvorení v nej viseli šaty, no za nimi boli tajné dvere.
Schovaných Židov u Svatuškovcov hľadali. Pani Mária však zachovala duchaprítomnosť a povedala, nech hľadajú. Že ak niekoho nájdu, nech zastrelia celú rodinu. Povedala to pokojne a s rozvahou. Pri nej spali jej nič netušiace deti. Pán František hovorí, že týchto ľudí schovávali ešte tri dni po kontrole. Obaja rodičia o tom nikdy veľmi nahlas nehovorili.
Spravodliví medzi národmi
Zo zachránených ľudí však niekto prežil a po rokoch túžil, aby Svatuškovcov za ich šľachetný čin ocenili. Stalo sa tak v roku 1994. Pani Mária prevzala aj za manžela medailu Spravodliví medzi národmi. Je to výraz ocenenia za záchranu židovských spoluobčanov Nežidmi. Izraelské múzeum Jad Vašem ho od roku 1963 udeľuje ľuďom z celého sveta, ktorí riskovali svoje životy, aby počas holokaustu zachránili Židov.
Hoci už obaja rodičia pána Františka nežijú, spomienka na nich a úcta k nim zostala v rodine Svatuškovcov stále živá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín