HUMENNÉ. Humenčania obľubujú prechádzky popri Laborci. Chtiac-nechtiac museli rešpektovať, že im voda postupne ukrajovala z jedného z ich obľúbených miest nad Sninským mostom.
Prvé výrazné práce boli pred 30 rokmi
Laborec upravovali v 80. rokoch 20. storočia kvôli ochrane intravilánu mesta Humenné a dodávky povrchovej vody pre rozvíjajúci sa chemický priemysel. Vodohospodárov čakala výzva v úseku 74,100 riečneho kilometra, od čerpacej stanice Chemlonu po riečny kilometer 77,027 k pravostrannému prítoku Hubkovej. Súčasťou úpravy bolo vybudovanie pravobrežnej ochrannej hrádze Laborca zamedzujúcej záplavám. Po skoro tridsiatich rokoch si však Laborec začal raziť vlastnú cestu. Najmarkantnejšie to bolo vidno nad Sninským mostom. Obľúbené cestičky pri pravom brehu postupne mizli so stromami a veľkým množstvom zeminy.
Stanislav Dobrotka, riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku, o. z. Košice uviedol, že sútok riek Laborec a Cirocha je špecifický rovnako, ako každý sútok. Pripustil, že kvôli celospoločenským cieľom ľudia robia na riekach čiastkové úpravy: "Riešenie nemusí byť v súlade s prirodzenými danosťami toku."
Dodal, že k intenzívnejším procesom, pri ktorom sa mení charakter koryta rieky, dochádza na Laborci pravidelne. "Naposledy po povodni 30. marca 2006 došlo k výraznej zmene prirodzeného koryta neupraveného vodného toku, a to k odplaveniu pravého brehu. Došlo k zmene trasy koryta približne o 20 metrov. Opačne, na protiľahlom brehu, došlo k vytvoreniu veľkého štrkopieskového nánosu ovplyvňujúceho miestne odtokové pomery," vysvetlil.
Urobili päť kamenných nánosov
Dobrotka dodal, že údržbu tohto úseku zaradili do plánu opráv na základe požiadavky mesta Humenné. So stavbou začali 4. augusta minulého roku a "hotovo" si mohli povedať 18. decembra. Vysvetlil, že odstránili nánosy a vybudovali päť priečnych stavieb z kameňa. Humenčanom neušlo, že miesto sa tým značne rozšírilo a pripomína menšie jazierko. Poniektorí, ktorých sme tu stretli na prechádzke dúfajú, že sem v lete prídu na piknik alebo sa budú slniť. Vodohospodári avizujú, že v tomto roku podľa plánu urobia stavebné opravy a údržby zamerané hlavne na zabezpečenie protipovodňovej ochrany.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín