HUMENNÉ. Folklórny súbor (FS) Chemlon Humenné, Súkromné centrum voľného času Ptičie a poľské Stowarzyszenie przyjaciól szkolniego zespolu ludowego ziemi przemyskiej "Trójczyce" realizujú v termíne 15. december 2009 až 30. november 2010 komplementárny projekt Hľadanie spoločných koreňov v spoločnej Európe.
Spoločné sústredenie v Poľsku
Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou. V rámci neho sa 28. - 31.januára 2010 uskutočnilo v Przemysli sústredenie folklórnych súborov Chemlon a Trójczyce, ktoré sa zavŕšilo 31. januára 2010 spoločným koncertom. Sústredenia sa zúčastnilo 45 členov FS Chemlon. Cieľom podujatia bolo začleniť nových tanečníkov a spevákov do kolektívu, zdokonaliť tanečnú a spevácku techniku a precvičiť tanečný, hudobný i spevácky repertoár.
Odchovanci súboru boli lektormi
Lektormi jednotlivých zložiek boli bývalí odchovanci súboru, a to tanečník-sólista PUĽS-u Marián Ferík, študentka Vysokej školy múzických umení Vierka Behúnová a Katka Magurová. Vedúcimi projektu boli umelecký šéf FS Chemlon a riaditeľ Súkromného centra voľného času Ptičie Miroslav Kerekanič za slovenskú stranu a prezident Stowarzyszenia przyjaciól szkolniego zespolu ludowego ziemi przemyskiej "Trójczyce" a zároveň starosta Przemyského poviatu Ján Paczek za Poliakov.
V duchu Vianoc
V priebehu sústredenia sa precvičovali tance, spevácke bloky a pripravoval sa program na spoločné záverečné vystúpenie. Okrem toho poľskí priatelia ukázali hosťom pamätihodnosti mesta Przemyśl, navštívili zámok Kraszyczyn, oboznámili sa s jeho históriou, legendami, s jeho parkom a navštívili mestské múzeum a múzeum zvonov a fajok.
Koncert mal veľký úspech
Nosnou konštrukciou koncertu boli vianočné a novoročné vinše, ktoré boli doplnené poľskými i slovenskými tancami, a ktoré mali u vďačných divákov v preplnenej sále veľkú odozvu.
Všetci záujemcovia sa do sály ani nezmestili a prekvapil i záujem funkcionárov štátnych i samosprávnych orgánov. Celé tri rady boli zaplnené šéfmi poviatu, okolitých gmin a podujatia sa zúčastnili aj traja poslanci poľského parlamentu. Záver mal vskutku dôstojnú kultúrnu i spoločenskú hodnotu. Bola to opäť vynikajúca reprezentácia kultúry humenského regiónu i tej slovenskej. Dojmy z úspechu nepokazila ani strastiplná cesta do Humenného, ktorú si kvôli dopravným nehodám a obchádzkam značne predĺžili.
Poďakovanie
Vedenie folklórneho súboru Chemlon ďakuje nielen všetkým účastníkom podujatia za ich disciplinovaný prístup ku plneniu svojich povinností, ale i všetkým rodičom, priateľom a priaznivcom, bez ktorých by svoje úsilie o udržiavanie folklórnych tradícií a propagáciu regiónu nemohli naplniť.
Autor: Miroslav Kerekanič
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín