BREKOV. V Brekove sa podobne ako v iných obciach regiónu našli ľudia, ktorí mali vzťah k spevom a tancom našich predkov. Vznikali tak folklórne súbory, snažiace sa o zachovávanie piesní, tancov, hier i riekaniek. V 60. a 70. rokoch 20. storočia existoval v Brekove folklórny súbor. Účinkovali v ňom dospelí.
Vznik súboru
V januári 2009 vznikol zasa v Brekove mládežnícky folklórny súbor z iniciatívy Matúša Pavelčáka. Tento umelecký vedúci súboru je tamojším rodákom. V súčasnosti je členom Poddukelského umeleckého ľudového súboru (PUĽS). V minulosti pôsobil aj vo folklórnom súbore Strážčan a Chemlon.
Súčasnosť
Činnosť súboru Vinočok materiálne podporuje Obecný úrad v Brekove a Súkromné centrom voľného času v Ptičom. Deti v súčasnosti tancujú v priestoroch kultúrneho domu či materskej školy. O účinkovanie v tomto súbore je u detí i rodičov záujem. V dvoch skupinách mladších i starších tancuje asi 20 detí. Tie účinkujú zväčša v obci pri rôznych píležitostiach a oslavách.
Zámery do budúcnosti
Zámerom súboru je rozširovať medzi mladými Brekovčanmi vzťah k folklóru. Chce sa zameriavať na šírenie a uchovávanie autentického folklóru obce Brekov a okolia. Okrem toho je to aj spôsob zmysluplného trávenia času pre mladých. V súčasnosti mládežnícky folklórny súbor Vinočok Brekov pripravuje nový program. Ide o dievčenské karičky a jarné hry. S novým programom by chceli vystúpiť už v máji.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín