Kvapka trpezlivosti ľuďom pretiekla, keď videli kobyly celý mrazivý týždeň v zasneženom poli za dedinou. O chov sa zaujíma aj polícia a Regionálna veterinárna a potravinová správa.
VYŠNÝ HRUŠOV. Našu redakciu kontaktoval v piatok čitateľ Andrej Kandráč z Vyšného Hrušova. Upozornil nás na kone, ktoré vidí celý týždeň v lokalite Dúbravka za dedinou. Podľa neho stáli v zasneženom poli nielen cez deň, ale aj v noci bez vody a potravy.
Kontrola
Na kone sme sa dívali z hlavnej cesty na vyšnom konci. Žriebä aj mladá kobylka stáli skoro bez pohnutia vo vysokom snehu. Sem tam ho prehrabali kopytom. Neboli uviazané. Namiesto ohlávky mali na krku železnú reťaz.
Hrušovčan Andrej Kandráč tvrdí, že takto videl kone počas celého uplynulého týždňa. Podľa ďalších kone žijú už skoro na divoko ako „Hrušovské mustangy".
Foto: Anna Kornajová
Do Hrušova prišli policajti spolu s pracovníkmi Regionálnej a veterinárnej správy z Humenného. Kontaktovali majiteľa koní, Hrušovčana Petra Ondicu. Krátko na to po nich prišli dvaja muži a odviedli ich na kraj dediny, kde ich Ondica chová. Na našu otázku, prečo boli kone týždeň pod lesom, jeden z nich odpovedal: „Čo ja viem? Ja sa o nich vôbec nestarám, nezaujímam sa o to! Pre mňa za mňa ich aj zastreľte! Šak to len na bidu nám!" Muži odišli. Pri koňoch zostal len 11-ročný Ondicov synovec. Tvrdil, že sa o kone stará s otcom. Ondica sa k nim dostať nemohol. V ceste mu bránil sneh, s ktorým si na invalidnom vozíku sám neporadil.
Až po príchode polície a veterinárov sa kone dostali späť do výbehu.
Foto: Anna Kornajová
Ondica: Kone hľadali vitamíny
Ondica povedal, že kone chová už osem rokov. Už štvrtý rok má tri kobyly. Chová ich tesne pri dedine, pri bytovke bývalého družstva. Tvrdil, že sú ustajnené dobre. Nevedel presne, kedy sa dostali von z ohrady, v ktorej sa vraj voľne pohybujú: „Možno v noci. Alebo skoro ráno?"
Argumentoval, že ušli, lebo sa mu pokazil elektrický ohradník. Tvrdil, že o kone sa pravidelne vzorne stará jeho syn a brat so svojím synom. Majú vraj dostatok potravy a vody. S koňmi vraj robí hipoterapiu. Veterinár sucho skonštatoval: „Veď tieto kone sedlo nevideli." Keď sa druhý veterinár blížil k hipoterapeutickej kobyle Jessice, Ondica zďaleka kričal: „Pozor, lebo kuše!"
Pobyt koní na poli v polmetrovom snehu Ondica zdôvodnil: „Majú svoju potravu, no hľadajú si vitamíny." Považuje sa za odborníka v chove zvierat, lebo do svojej autonehody robil na družstve. Povedal, že vie, čo je pre zvieratá dobré. Kone vraj potrebujú voľnosť a vyberú si radšej pole než ohradený výbeh. Veterinár mu zdvorilo pripomenul, že kone na pašu v zime nechodia.
Ondica pripustil „nejaké škáry"
Policajti aj veterinári so záujmom obzerali Ondicovu stajňu. Tá sa ale len ťažko dala rozoznať od senníka vedľa. Na senníku bolo však pri sebe pokope rozhodne viac dosiek, ktoré tvorili stenu. Podľa Ondicu stajňa kobylám bohato stačí. Dokonca si môžu vybrať, za ktoré dosky z dvoch prístreškov sa postavia.
Na našu otázku, či nevadí, že stajňa nemá múry, a že tam prší a fúka, reagoval: „Neprefukuje! No, sú tam škáry... nejaké. No, nepoviem, že nie sú..."
Stajňa.Podľa majiteľa Ondicu tu len trošku prefukuje.
Foto: Anna Kornajová
Jednému z policajtov neušla jej pochybná statika. Ondicu upozornil, že ak niečo neurobí, zasnežená striežka, viditeľne naklonená do jednej strany, spadne a zraní kobyly.
Veterinár ich prezrel. Nepotvrdil, že hladujú a povedal, že kondične sú na tom dobre. Ondica rástol. Veterinár ho ale sfúkol: „Kone nesmú piť ľadovú vodu!" Nás zaujali ich chvosty. Plné nevyčesaných výkalov. Ondica svoju starostlivosť zhodnotil: „Nie je to na sto, ale na 80 percent." Viac spustiť nechcel. Zdôraznil, že kone má rád a oni majú radi jeho.
Okamžité opatrenia
Veterinári hneď na mieste Ondicovi prikázali, aby pre kobyly zabezpečil buď stajňu, alebo maštaľ. Reagoval, že to skúsi vybaviť na družstve. Keď kobyly ustajní, okamžite im mal zavolať. Nariadili mu, že do týždňa musí celý výbeh oplotiť tak, aby sa z neho nedostali vonku. Kone musia piť čerstvú, no nie studenú vodu. Z krku zvierat musia zmiznúť železné reťaze. V prípade, ak by šiel niekto s kobylami mimo výbeh, tak len s ohlávkami a kone musia k niečomu priviazať. Ondica ale nesmie kone priväzovať vo výbehu. Musia mať voľný prístup k potrave a vode. Regionálna veterinárna a potravinová správa v Humennom príde dodržanie opatrení skontrolovať v týchto dňoch. Vecou sa zaoberá aj polícia. U tohto chovateľa nebola prvý raz.
Reťaze podľa veterinára nemajú na krku kobýl čo robiť.
Foto: Anna Kornajová
Skúsenosti Hrušovčanov
Ondica sa pred dvomi rokmi stal aj mediálne známym, keď sa kvôli koňovi dostal do sporu s istým Udavčanom. „Prišli tu aj z televízie. Tesne predtým im doniesol sena. Pred kamerou zo seba robil martýra ako sa o ne vzorne stará," povedal nám muž bývajúci v tesnej blízkosti Ondicovho chovu. Uviedol, že kobylám nemá kto dať sena a ani vody. Ondica im vraj seno poslal len minulý pondelok. „Pozrite, koľko ho tam je. To je pre ne málo! Aby ich uživil, potreboval by celý chotár," povedal.
Kobyla Jessica je podľa neho často priviazaná vo výbehu. Dodal, že Ondica ku koňom stále len niekoho zháňa, no záujem vraj nemá nikto. Hrušovčania spomínajú aj na jeho chov kôz. Skončil úhynom. Sťažujú sa, že kone sa mu teraz voľne túlajú po dedine. Najčastejšie chodia k škole. Naháňajú strach nielen deťom, ale aj učiteľom. Dôvodom ich túlania je vraj ich hlad. „Ľudia im dajú dačo zo záhrady, ale to nestačí," dozvedeli sme sa od ďalších.
Starosta Stanislav Rajňák (nezávislý) to, že sa kone voľne pohybujú po dedine, potvrdil. Ondica tým ako chovateľ porušuje všeobecne záväzné nariadenie obce. To takýto pohyb koní zakazuje. Povedal, že problém už riešil. Ondicova náprava sa podľa Rajňáka nekonala. „Ja som sa ho aj pýtal: ako sa môžeš starať o kone, keď máš problém postarať sa sám o seba? Dohováral som mu, aby kone predal. Aj kupcov som mu zohnal. Keď prišli, povedal, že kone nepredá," povedal starosta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín