Minulý utorok sa na vrch Borsó znova s bolesťou dívali pozostalí po npor. Ing. Jánovi Balogovi z Kamenice nad Cirochou a nrtm. Danielovi Gumenickom z Dlhého nad Cirochou. Vravia, že ich pocity nepochopí nikto, kto niečo podobné nezažil.
HEJCE. Iné sme čakali, a iné prišlo... Citátom z básne Martina Rázusa začal v utorok 19. januára spomienkový príhovor generálny duchovný Ústredia ekumenickej pastoračnej služby slovenských ozbrojených síl plukovník Jarolav Balocký pri pomníku obetí leteckého nešťastia počas spomienkového stretnutia v maďarskej obci Hejce.
Nedočkali sa zvítania
Od tragédie lietadla An-24 ubehli štyri roky. Vrch Borsó päť minút pred pristátím nedovolil 43 vojakom II. mechanizovanej brigády, vracajúcim sa z misie v Kosove, aby sa zvítali so svojimi príbuznými a priateľmi. Letecké nešťastie ťažko zasiahlo aj osudy rodín z okresu Humenné a Snina. Domov sa nevrátili: npor. Ing. Ján Balog z Kamenice nad Cirochou, slob. Peter Cogan zo Zboja, nrtm. Daniel Gumenický z Dlhého nad Cirochou. Len jedinému bolo dopriate objať svojich najbližších.
Nadporučík Martin Farkaš, ktorý ako jediný prežil a spomienkového stretnutia sa osobne zúčastnil, povedal: „Hovorí sa, že čas je najlepší lekár. Pre mňa to však v tomto prípade neplatí. So smrťou kolegov a priateľov sa nedá vyrovnať. Je mi veľmi ľúto toho, čo sa stalo." Minister obrany Jaroslav Baška zdôraznil, že tento deň už navždy ostane zapísaný v našich srdciach. Poďakoval sa občanom obce Hejce za ich pomoc a obetavosť pri záchranných prácach, ako aj po nich. Po ukončení spomienkového stretnutia sa zastavil pri pozostalých, s ktorými sa porozprával o ich problémoch.
Ján Balog: „Ďakujeme, že nezabúdate"
„Žiadny pietny akt a ani žiadne náhrady nám už syna nevrátia. Naše pocity nepochopí nikto, kto niečo podobné nezažil. Neprajem tento zážitok nikomu na svete. K pomníku v obci Hejce chodíme často a vysoko si ceníme prístup občanov tejto maličkej dedinky. Taktiež nič nevyčítame ministerstvu obrany. Ako pozostalí sme pozývaní aj na vojenskú púť v Lurdoch. Náhrady prebehli v zmysle zákona a o pomník v obci, ako aj na mieste nehody v lese sa starajú príkladne. Ostali niektoré nezodpovedané otázky, ale o tom sa strašne nerád rozprávam. Vidíme, že na našich chlapcov kolegovia, priatelia, ale ani ostatní nezabúdajú. To nám pomáha trochu zmierniť bolesť. Touto cestou by som chcel poďakovať v mene celej mojej rodiny Vojenskému útvaru(VÚ) v Trebišove za to, že každoročne na sviatok Pamiatky zosnulých prinesú na hrob nášho Janka veniec. Ďakujeme, že nezabúdate," povedal Ján Balog, otec nebohého npor. Ing. Jána Baloga.
Magdaléna Gumenická: „Nič na svete nenahradí človeka, ktorý odišiel"
„Bolo a stále to je ťažké. Slovami sa to skutočne nedá opísať. Smrť Danka a jeho kolegov zasiahla celú rodinu, známych, ale i neznámych, s ktorými som sa o tom rozprávala. Nič na svete nenahradí človeka, ktorý odišiel. Ministerstvo obrany sa v zmysle zákona s pozostalými vyrovnalo, ale nie všetko, čo bolo vyslovené, sa aj naplnilo. So starostlivosťou o pomníky v obci Hejce, ako aj na vrchu Borsó sme spokojní. Za starostlivosť o tieto pomníky ďakujeme ministerstvu obrany, OZ VLM Kamenica nad Cirochou, ako aj občanom obce Hejce. Je potrebné vysloviť poďakovanie VÚ v Trebišove za to, že na Pamiatku zosnulých každoročne na Danka nezabudnú a vencom mu vzdajú poctu. Taktiež sme každoročne pozývaní na vojenskú púť v Lurdoch," povedala Magdaléna Gumenická, mamička nebohého nrtm. Daniela Gumenického.
Obce Kamenica nad Cirochou a Hejce spolupracujú
Alexander Bugyi, starosta Kamenica nad Cirochou, uviedol, že udalosť sa nepríjemne dotkla asi všetkých ľudí: „Občanov našej obce sa to dotklo o to viac, že medzi vojakmi, ktorí na mieste nešťastia zahynuli, bol aj náš občan npor. Ing. Ján Balog."
Dodal: „Každoročne sa tohto pietneho aktu za obec zúčastňujeme, aby sme si uctili pamiatku obetí. Predtým pre nás neznámu maličkú obec s 300 obyvateľmi v Maďarsku už pozná každý náš občan. S uvedenou obcou na čele so starostom Gejzom Rohalyom sme nadviazali spoluprácu, ktorá je doposiaľ skutočne na veľmi dobrej úrovni."
Na mieste nešťastia duby z Kamenice
„Táto smutná udalosť ťažko poznamenala osudy mnohých ľudí. Ministerstvo obrany dostalo za úlohu zriadiť na mieste leteckej nehody pomník, ktorý by aj v budúcnosti pripomínal tento nešťastný deň a ľudí, ktorí pri leteckom nešťastí prišli o svoje životy. Pomník v lese, priamo na mieste nešťastia, pozostáva zo 42 dubových stĺpov s tabuľkou a menom. Každý stĺp symbolicky pripomína jeden vyhasnutý ľudský život. Náš závod zhotovil a inštaloval dubové stĺpy. Je len samozrejmé, že sa staráme aj o to, aby boli stále ošetrené, a aby bolo pamätné miesto aj upravené," povedal Anton Bodnár, riaditeľ odštepného závodu Vojenských lesov a majetkov Kamenica nad Cirochou.
Autor: Peter Polačko
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín