HUDCOVCE.
Učil sa za chladiara
Sympatický, nábožensky založený muž je otcom piatich detí. Pred rokmi sa pre Jednotu Humenné vyučil za chladiarenského technika v Kežmarku. Na tamojšom strednom odbornom učilišti ho popri chladiarčine už od začiatku zaujalo rezbárstvo. Odbor vyučovali v rovnakej budove. Keďže neraz videl, čo dokážu svojimi zručnými rukami, ostrým dlátom a kladivkom chlapci spod Tatier, rozhodol sa, že to zaujímavé dlabanie a vyrezávanie do dreva skúsi aj on.
Venoval sa aj muzike
Po vyučení a vojenčine však nad túžbou zarezať sa do suchej drevnej hmoty zvíťazili načas iné pracovné povinnosti. V predajniach aj pohostinstvách bolo treba opravovať pokazené chladničky, mrazničky a pulty. V pracovnom nasadení ho tiež na určitý čas držalo vo svojej moci muzicírovanie. Bol totiž členom hudobnej skupiny, ktorá vyhrávala na tanečných zábavách, svadbách a krstinách po širokom okolí.
Prvá bola šípová ruža z lipového dreva
Raz, keď ešte býval u rodičov v Topoľovke, zašiel do neďalekého lesa a vyhliadol si tam urastenú lipu. Z nej si pripravil niekoľko šájt a tie nechal doma na pôjde poriadne vysušiť. Pripravený materiál sa však potom nasťahoval spolu s ním do prideleného bytu na jedno z humenských sídlisk. Tam si k nemu prikúpil potrebné nástroje a začal usilovne pracovať. Prvým dielom bola rozkvitnutá šípová ruža. Z hotového výrobku sa tešil ako malé dieťa, ktoré dostane vytúženú hračku. Kvet vykúzlený z dreva sa páčil nielen jeho manželke Monike, ktorá bola jeho prvou posudzovateľkou, ale aj priateľom a známym. A tak sa tento nadaný muž odvážne nožom "zahryzol" do vytvárania ďalšej nemej krásy z lipoviny.
Skúsil to aj s iným drevom
Svoje počiatočné dielka rôznych formátov porozdával priateľom a tie dodnes zdobia ich obydlia. Všestranný talent mohol Jožko viac rozvinúť, až keď sa presťahoval do nového domu v Hudcovciach. Na majstrovanie si zriadil špeciálnu miestnosť s potrebným "sersamom" a strojmi. K lipe, základnému materiálu, z ktorého tvoril, postupne pribudol javor a jaseň. A tak za voľných chvíľ dokázal po viacročnej praxi z dreva urobiť aj náročnejšie výtvory so sakrálnou tematikou.
Našiel sa v sakrálnej tematike
Dnes jeho umelecká tvorba pozostáva výlučne z vyobrazenia kresťanských dejín. Spod jeho pracovitých rúk vychádzajú nádherné drevorezby. Jeden jeho skvostný výrobok zdobí aj pracovňu košického pomocného biskupa Mons. Bernarda Bobera. Je ním precízne vypracovaná holubica Ducha svätého. Dostal ju na pamiatku od hudcovských veriacich, ktorým birmoval deti. "Za svoj rezbársky talent vďačím Stvoriteľovi, ktorý ma ním tak štedro obdaril, a preto ho vo svojich dielach budem propagovať a velebiť jeho slávu do konca života," hovorí. Dodáva: "V tejto peknej, ale na ruky dosť tvrdej drine nachádzam plné potešenie. Som veľmi rád, že sa táto profesia ľúbi aj mojej manželke, ktorá mi v nej neraz účinne pomáha. Občas mi v práci vypomôže aj brat Štefan zo Závadky. V sakrálnej téme som našiel široké pole pôsobnosti, a preto ju rád využívam. Modlím sa, aby mi zdravie prialo aj naďalej, a aby som úspešne pokračoval v ďalšej rezbárskej a tvorivej činnosti.
Autor: Jozef Hrubovčák
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín