Humenské nádeje si vyplávali päť medailí

Najúspešnejším členom humenskej plaveckej výpravy bol Filip Levický. PK Chemes Humenné vyplával tri striebra a dva bronzové kovy.

Štafeta. Úspešná humenská štafeta (vľavo) vyplávala bronzový kov na 4 x 50 m polohové preteky. Štvoricu tvorili Filip Levický, Adam Tóth, Matej Micikaš a Tibor Hodbod.Štafeta. Úspešná humenská štafeta (vľavo) vyplávala bronzový kov na 4 x 50 m polohové preteky. Štvoricu tvorili Filip Levický, Adam Tóth, Matej Micikaš a Tibor Hodbod. (Zdroj: mjč)

NOVÉ ZÁMKY/HUMENNÉ. Vrcholné podujatie plaveckej sezóny sa uskutočnilo v Nových Zámkoch. V miestnom šesťdráhovom bazéne v šestnástich disciplínach súťažila kompletná slovenská elita chlapcov a dievčat, ktorá si dosiahnutými časmi vybojovala účasť na šampionáte. Medzi 256 pretekármi nechýbalo ani sedem plavcov PK Chemes Humenné, ktorých výkony v kvalifikácii naznačovali, že by mohli siahnuť na najvyššie pozície.

Štyri osobáky i medaily

Dvanásťnásobný "majster kraja" Filip Levický z jedenástich štartov až desať pretavil do účasti v prvej sedmičke Slovenska, pričom vytvoril štyri klubové rekordy. Začal štartom na trati 100 m motýlik a na svete bola hneď prvá bronzová medaila v super osobáku 1:17,82 min. Štart číslo dva, 200 m prsia a najvyššie ambície, no šťastena sa mu obrátila chrbtom: po výbornom výkone 2:58,32 min. získal "len" striebro. Piatok zavŕšil štvrtým miestom na 100 m polohové preteky 1:16,29 min. Sobota bola hlavne dňom štafiet, keď spolu s Micikašom, Hodbodom a Tóthom dokázali na 4 x 50 m polohové preteky v silnej konkurencii vyplávať bronz a na 4 x 50 m voľný spôsob obsadiť výborné štvrté miesto. V ďalších štartoch dosiahol: 7. - 100 m voľný spôsob (1:08,38 min.), 5. - 400 m polohové preteky (6:06,95 min.). Nedeľa bola plná očakávaní najmä z disciplíny 200 m polohové preteky. Po famóznom finiši získal druhú striebornú medailu v klubovom rekorde 2:42,94 min. Striebro je super, trochu však bol aj smútok, lebo titul majstra Slovenska mu znovu ušiel medzi prsty, tentoraz o 56 stotín sekundy.

Tri stotiny sekundy

Druhým humenským želiezkom v ohni bol Matej Micikaš, ktorý chuť titulu "vicemajster Slovenska" pozná z predchádzajúceho šampionátu. Očakávalo sa, že jeho znakárske kvality zbierku humenských medailí rozšíria, čo sa potvrdilo. Na 200 m trati (2:42,81 min.) získal bronz. Bol súčasťou už spomínaných štafiet. V nedeľu nasledovala kráľovská disciplína 100 m znak. Ešte po 75 metroch viedol a napätie v tíme narastalo, ale po strhujúcom finiši ho nakoniec maličké stotiny sekundy v klubovom rekorde 1:15,48 min. od medaily delili.

Bojovník a vzor...

Adam Tóth je priaznivcom humenského plávania známy ako bojovník, čo v novozámockej vode aj potvrdil. Štyrikrát mal svoje miesto v prvej desiatke individuálnych disciplín, dvakrát v štafetách. Na 200 m motýlik (3:17,10 min.) skončil štvrtý, 400 m voľný spôsob (5:23,79 min.), na 400 polohové preteky (6:08,20 min.) a 200 m polohové preteky (2:54,79 min.) to boli siedme miesta. Výkonnosť z mesiaca na mesiac stúpa u Tibora Hodboda, ktorý svojím prístupom k športu duchom fair-play môže byť mnohým vzorom. V individuálnych štartoch doplával ôsmy na 200 m prsia (3:13,76 min.), deviaty na 200 m polohové preteky (2:58,80 min.).

Najmladší v desiatke

Najmladší humenský plavec Samuel Hudák si bez problémov vyplával svoje osobné maximá a v štartovom poli sa nestratil, keď skončil na 200 m znak (3:08,19 min.) desiaty, 100 m znak (1:28,27 min.) jedenásty a na 100 m motýlik i 200 m prsia dvanásty.

Osobáky dievčat

V kategórii dievčat ukazuje kvality najmä Paula Sabovčíková, ktorá sa v motýliku už stabilne umiestňuje na popredných priečkach, čo potvrdila výborným osobným maximom na 200 m trati a ziskom štvrtého miesta časom 3:07,94 min. Na 100 m trati tejto vlnivej disciplíny skončila šiesta (1:24,06 min.), aj ďalšie umiestnenia v elitnej desiatke nasvedčujú, že táto mladá plavkyňa ešte nepovedala posledné slovo: 7. - 400 m polohové preteky (6:15,85 min.), 9. - 100 m znak (1:22,69 min.) a na 200 m prsia i 200 m znak zhodne desiata. Ani Barbora Serbinová nesklamala a už kvalifikáciou a dosiahnutými osobnými časmi presvedčila trénerov, že na budúci rok v kategórii starších žiačok môže v jej prípade dôjsť k výraznejšiemu progresu.

Autor: J. Čúrny