HUMENNÉ. V sobotu sa v priestoroch humenského Teatra zišli numizmatici a zberatelia z Humenného a Zemplína. Oči zberateľov sa zaostrili na ponúkané predmety a ich srdcia sa v spoločnosti rovnakých "krvných skupín" otvorili dokorán.
Po desiatich rokoch vystúpili z tieňa
Štefan Sciranka, predseda pobočky Slovenskej numizmatickej spoločnosti v Humennom uviedol, že sa tu zišli nielen numizmatici, ale aj zberatelia odznakov, pohľadníc a filatelisti z okresov Humenné, Vranova nad Topľou a Medzilaboriec. Vysvetlil, že v súčasnosti je v ich pobočke registrovaných 30 numizmatikov, ktorí sa stretávajú pravidelne každý mesiac a burzou chceli k zberateľstvu po desiatich rokoch prestávky pritiahnuť širokú verejnosť.
Tematickú zbierku zameral na biblickú tému
Doktor Ján Frena pochádza z Vranovského okresu, no s Humenným ho spája minulosť. V rokoch 1971 až 1979 tu začínal ako lekár v Chemlone. Je zberateľom mincí a medailí s biblickou a náboženskou tematikou. Jeho numizmatická zbierka sa začala rozrastať po roku 1989, keď sa na našich platidlách objavili svätci či biblické výjavy.
Jeho zbierku medailí s náboženskou tematikou tvorí 471 kusov. O každej medaile dokáže zanietene hovoriť, z každej vie citlivo pretlmočiť jej posolstvo. Obidve zbierky majú pre neho hlavne duchovnú hodnotu a každý kúsok je pre neho odrazom doby, keď medaila alebo platidlo vyšli. Hovorí, že platidlá sú jej zrkadlom, a teší ho, že na slovenských platidlách sa ocitli napríklad Cyril a Metod.
Nadchli ho mince cárskeho Ruska
Numizmatik, Humenčan Štefan Dinič, pracuje v Čechách, kde navštevuje podobné burzy. Na nich však hľadá mince z cárskeho Ruska od 15. až po 18. storočie, od čias Ivana Hrozného až po Borisa Godunova. Najviac sa mu páčia mince z čias cára Mikuláša II. Boli ručne razené a každá z nich je jedinečným originálom. Na burze v Humennom zberateľovi Viliamovi ponúkol originálny dámsky náramok, ktorý je zhotovený z kopejok z čias cára Mikuláša II.
Povedal, že so zberateľmi je, podobne ako doktor Frena, v neustálom kontakte nielen na burzách, ale aj na internete. Každý totiž stále túži po kúsku, ktorým by doplnil svoju zbierku. Všetci zberatelia, rovnako ako pán Štefan, sa zhodli, že zberateľskú radosť je ťažké pomenovať, ale je to hobby na celý život.
Zakladateľ pobočky v Humennom
"Na prvú burzu je to celkom slušná účasť," zhodnotila legenda humenských zberateľov Ján Blaško. Pobočku v Humennom zakladal v roku 1974. Vysvetlil, že to bolo krátko po vzniku košickej. Tá v Humennom mala 12 stálych členov a množstvo sympatizantov. Po tom, čo našli útočisko v múzeu, zažili najkrajšiu éru v Chemlone.
"Chodili sme na výstavy, organizovali sme kvízy, zájazdy," spomína. Zberateľstvu sa však časom venovalo menej ľudí. V súčasnosti je skôr výnimkou, ak sa mu venuje mládež, čo je podľa neho škoda. Ján Blaško má zbierku rakúsko-uhorských a československých mincí a aj množstvo odbornej literatúry. O tom, či budú ešte ďalšie stretnutia, nechcel predbiehať, vraj to závisí od záujmu zberateľov. "Nechajme sa prekvapiť," šibalsky sa rozlúčil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín