HUMENNÉ. Vo Vihorlatskej knižnici sa 11. decembra zišli priaznivci histórie, aby boli svedkami uvedenia do života novej publikácie Stopy Prvej svetovej vojny.
"Krstní" ju uviedli do života striekacími pištoľami
Autori Radovan Turík, Matúš Korba a Martin Drobňák na nej rok aktívne pracovali, no je výsledkom dlhého procesu zbierania informácií. Krstnými rodičmi boli Mária Dančová a Ivan Pajtaš, ktorí s radosťou vzali do rúk striekacie pištole a vodou tak oficiálne uviedli knihu do obehu. Táto brožúra sprevádza čitateľa po siedmich stopách vytvárajúcich turistickú mapu miest. Prinášajú svedectvo o konfliktoch z roku 1914. Prostredníctvom spomienok pamätníkov a tiež archívov z Viedne, Bratislavy, Budapešti a Moskvy pripomína udalosti, ktoré sa odohrali na našom území. Každá stopa je iný príbeh doplnený dobovými svedectvami. Je to už tretia kniha, ktorú vydali s podporou ministerstva obrany a mesta Humenné.
Klub vojenskej histórie Beskydy
Trojica autorov je spoluzakladateľmi občianskeho združenia Klub vojenskej histórie Beskydy. Venuje sa vojenskej problematike nielen teoreticky, publikačnou činnosťou, ale aj základnými rekonštrukciami niektorých vojenských cintorínov na severovýchodnom Slovensku. Tento klub vznikol na podnet úspešnej Stredoškolskej odbornej činnosti Matúša Korbu za pomoci Radovana Turíka. Tiež sa venovali historickým cintorínom. Pravdepodobne aj tieto aktivity dopomohli k tomu, aby na svetlo sveta vyšla prvá kniha Cintoríny prvej svetovej vojny v Karpatoch. Na túto tému bola zvolaná konferencia, následne vznikol zborník z príspevkov a diskusií, ktoré tam odzneli.
Plány
Autori sa momentálne venujú projektu Mementá prvej svetovej vojny. Ide o program mapovania pohrebísk. Minulý rok vznikla prvá z trilógie zameraná na oblasť Medzilaboriec a Humenného. V budúcnosti by boli radi, keby sa im podarilo vybudovať náučný chodník v Humennom. Mal by sa tiahnuť od veľkej železničnej stanice až k cintorínu, aby aj obyvatelia vedeli čo najviac o našej minulosti. Na uvedenie knihy do života prišlo mnoho hostí. Poslucháči prednášky sa zapájali do diskusie svojimi spomienkami a zaujímavými príbehmi ich predkov. Niektorí dokonca ochotne ponúkli cenné informácie a svoju pomoc pri budúcich publikačných aktivitách o dejinách 20. storočia.
Autor: Kamila Závodská
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín