Cestujúca verejnosť sa delí o teplý vestibul humenskej železničnej stanice s bezdomovcami. Tých je tam síce menej ako cestujúcich, no kvôli minimálnej hygiene sú v presilovke. Kým sa zohrievajú pri radiátoroch, cestujúci v úniku pred zápachom mrznú na perónoch. Ak nič nerobia, vykázať ich von nemôžu železničiari ani policajti. Na území Humenného navyše ich počet narástol tak, že útulky kapacitne nestačia.
HUMENNÉ. Vo vestibule železničnej stanice v Humennom čaká cestujúca verejnosť nielen na vlakové, ale aj autobusové spoje. Od konca októbra, keď sa vonku výrazne ochladilo, sa o tento priestor musí nechcene deliť s ľuďmi, ktorí im čakanie znepríjemňujú. Budova stanice sa totiž stala útočiskom bezdomovcov.
Bezdomovci v teplučku, cestujúci vonku
"Len čo vojdem dovnútra, aby som si kúpil lístok, zo zápachu, ktorý sa ním šíri, sa mi dvíha žalúdok," uviedol jeden z našich čitateľov.
"Keď som v lete chodieval z polikliniky, tak som si pred cestou domov zvykol vo vestibule posedieť a dačo zajesť. Som dôchodca, nohy mi už neslúžia. No ale posledné mesiace tam páchne ako v maštali. Sedadiel je pomenej a na niektorých posediačky spia bezdomovci. Oni sa vyhrievajú pri radiátore, ja chtiac-nechtiac mrznem na peróne," pridal sa ďalší.
"Minule boli kvôli tomu, aby sa vyvetralo, otvorené dvere. Nás, čo sme čakali na spoje, obťažoval štipľavý zápach a ešte na nás aj ťahalo. Bezdomovci kašľali, ľudia hundrali, že ich nakazia chrípkou, alebo od nich dostanú žltačku," dodala ďalšia čitateľka.
Vestibul ako hotel "U radiátora"
Na stanicu sme teda zašli podľa odporúčania ďalšieho čitateľa v jednu sobotu podvečer. Na parkovisku pred Tescom dve bezdomovkyne drankali peniaze. V okolí sochy Dobrého vojaka Švejka, hlavne od múrov blízkeho pohostinstva, sa šíril zápach moču. Ticho vo vestibule stanice prerezávalo chrápanie z lavičky pri radiátore. Štyria muži tu tvrdo spali, ďalší blúdil po okolí a pýtal peniaze. Dvere k nástupištiam boli dokorán. Vetranie si vynútil ťažký zápach.
"Cestujem kvôli futbalovým zápasom. Taký čas je to tu pravidelne," povedal nám pán, ktorý čakal na vlak do Prešova. Rovnako ako my pokus vydržať to v tejto spoločnosti kvôli zápachu vzdal a šiel na čerstvý vzduch.
Ďalšia cestujúca pridala, že máme šťastie: "Niekedy je ich tu aj desať. To by ste nevydržali."
Ženy z parkoviska medzitým dorazili k stanici. Povedali, že s druhmi bývajú v búdach pri Laborci, iná partia blízko depa: "Nemáme byt. Už dlho tak bývame." Viac povedať nechceli.
Zamknutý len na dve hodiny
"Vedenie Železničnej stanice Humenné vie o probléme zdržovania sa bezdomovcov vo vestibule stanice a snaží sa ho riešiť," potvrdila nám Dana Hurtová z odboru komunikácie Železníc Slovenskej republiky (ŽSR). Uviedla, že sa tam zdržujú hlavne v noci. Posledný spoj prichádza do humenskej stanice o 0.19 hod. Vestibul musí byť prístupný ešte po tomto čase, pretože zamestnanci si plnia svoje povinnosti. Uzatvára sa o 1.00 hod. Prvý spoj odchádza zo stanice o 3.42 hod. a kvôli nástupu vlakovej čaty a preberaniu techniky je otvorený od 3.00 hod.
Nekontrolujú dĺžku pobytu
"Železničná stanica Humenné nemá spracovaný pre pobyt osôb vo vestibule žiadny poriadok, pretože ide o verejne prístupné miesto. ŽSR nemajú možnosť obmedziť pobyt osôb vo vestibule," povedala Hurtová. Vysvetlila: "Vestibul je verejne prístupné miesto, v ktorom nie je dĺžka pobytu kontrolovaná."
Ľudia sa nemusia nikomu preukazovať cestovným lístkom. Zo zákona o dráhach železničným staniciam nevyplýva ani povinnosť vypracovať vnútorný poriadok stanice, ktorým by správca budovy mohol vykázať ľudí, ktorí nikam necestujú a zaberajú na mnoho hodín lavičky. Netreba ani vstupenku na nástupište, tak ako to bolo v minulosti.
Hurtová doplnila, že pobyt každej osoby vo vestibule, ktorá nepácha trestnú činnosť a bez ohľadu na to, či cestuje, alebo nie, nie je časovo obmedzený. Dodala, že ich spolupráca so Železničnou políciou (ŽP) je na dobrej úrovni: "Na problém bezdomovcov sme upozorňovali a aj na základe našich podnetov ŽP vykonáva častejšie preverovanie osôb vo vestibule. Zo skúseností vieme, že hliadka ŽP vykazuje bezdomovcov z vestibulu. Ale keď sa vzdiali, bezdomovci sa vrátia naspäť."
Železniční policajti zasahujú len v určitých prípadoch
Ľubica Zoňová, hovorkyňa Železničnej polície, reagovala, že policajtom legislatíva neumožňuje zakázať neprispôsobivým osobám vstup a pobyt do vestibulov železničných staníc. "Je to verejne prístupné miesto a nedopúšťajú sa žiadnej protizákonnej činnosti. Stávajú sa aj prípady, že si kúpia ten najlacnejší cestovný lístok a tvrdia, že čakajú na vlak. Zasiahnuť môžeme iba vtedy, ak rušia ostatných cestujúcich hlučným správaním, alebo vzbudzujú verejné pohoršenie. V tom prípade ich, samozrejme, požiadame, aby opustili priestor," vysvetlila. Dodala, že policajti môžu zo stanice vykázať zapáchajúce osoby, ktoré v znečistenom stave prespávajú na lavičkách. Tým sa dopúšťajú priestupku proti verejnému poriadku.
Mnohí ľudia bezdomovcov ľutujú
Zoňová upozornila, že policajti sa v praxi stretli aj s tým, že bezdomovcov sa ľudia zastávajú s tým, že nemajú kam ísť. Povedala, že bezdomovci často odmietajú prerokovať priestupky v blokovom konaní: "Sú si vedomí, že ich pravdepodobne nikto nepostihne, a to z dôvodu, že nemajú žiadny príjem ani majetok. Výnimkou je, samozrejme, spáchania trestného činu."
Železničná polícia podľa jej hovorkyne problém s bezdomovcami riešila a naďalej rieši: "A to možnosťou umiestnenia týchto osôb do útulku pre bezdomovcov na Kukučínovej ulici v Humennom. Neprispôsobivé osoby bez domova sú oslovované, avšak o ubytovanie neprejavili žiadny záujem. Uvádzajú, že im spôsob ich doterajšieho života vyhovuje."
Obidve hovorkyne sa zhodli, že problémom by sa mala zaoberať a riešiť ho predovšetkým samospráva, kraje, obce v rámci svojich sociálnych programov či mimovládne a charitatívne organizácie.
Útulok je plný, mesto uvažuje o ďalšom
Milan Naster, vedúci sociálneho a bytového oddelenia Mestského v úradu v Humennom povedal, že úrad má situáciu s bezdomovcami na území mesta zmapovanú. "Poznáme meno a príbeh každého z nich," povedal. Potvrdil, že ich počet sa oproti minulému roku zvýšil: "Je ich 45 až 50." Niektorí prišli o bývanie rozvodom, ďalší sa nemajú kam vrátiť z detských domovov. Kvôli kríze prišli o prácu v Čechách aj ľudia, ktorí tam bývali v ubytovniach.
V útulku na Kukučínovej ulici je 20 miest, no sú obsadené. Ľudí preto umiestňujú aj do zariadenia núdzového bývania. Je tiež 20-miestne a plné. Naster uviedol, že mesto v programe hospodárskeho a sociálneho rozvoja, či v komunitnom pláne sociálnych služieb na roky 2010-13 uvažuje o ďalšom útulku. Na margo bezdomovcov na stanici podotkol, že im ponúkali pomoc, no odmietli ju. Príkladom je muž, ktorému už v lete vybavili umiestnenie do domova seniorov, kam doteraz nenastúpil. M. Naster zdôraznil, že nikoho proti jeho vôli nemôžu donútiť, aby pomoc mesta prijal.
kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín