Korzár logo Korzár Horný Zemplín

Humenský Sokol a Humenskú chcú chrániť po novom

V súčasnosti existujúce národné prírodné rezervácie Humenský Sokol a Humenská rozšíria svoje územie. Zároveň sa v oboch po zmene názvu na prírodné rezervácie v niektorých ich častiach zonáciou zníži výmera najprísnejšieho 5. stupňa ochrany.

Humenský Sokol. Vzácne územie majú Humenčania v blízkosti Sídliska pod Sokolejom.Humenský Sokol. Vzácne územie majú Humenčania v blízkosti Sídliska pod Sokolejom. (Zdroj: kor)

Ten doteraz platil pre ich celé pôvodné územie. Komplikovaný legislatívny proces už odštartoval krajský úrad životného prostredia.

HUMENNÉ. Krajský úrad životného prostredia v Prešove oznámil zámer vyhlásiť ochranu územia Humenský Sokol a Humenská v kategórii chráneného územia národnej siete - prírodná rezervácia (PR) Humenský Sokol a PR Humenská. Obe územia sa nachádzajú v tesnej blízkosti Humenného a patria do kompetenčného územia Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Východné Karpaty so sídlom v Medzilaborciach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Predbežná ochrana území európskeho významu sa skončila

Botanička Ivana Zubaľová z CHKO Východné Karpaty uviedla, že hlavnou požiadavkou pri zosúlaďovaní našej legislatívy s právnymi normami Európskej únie pred vstupom Slovenska v oblasti ochrany prírody bolo vytvorenie novej sústavy chránených území európskeho významu pod názvom Natura 2000. Ide o sústavu území, prostredníctvom ktorých sú chránené najvzácnejšie a najviac ohrozené druhy voľne rastúcich rastlín, voľne žijúcich živočíchov a vybraných biotopov, ktoré sa vyskytujú na území EÚ. O zaradení územia do sústavy Natura 2000 rozhoduje Európska komisia.

Do Natury 2000 sa dostali aj NPR Humenský Sokol a NPR Humenská, ale s väčšou rozlohou, akú majú uvedenú v našej národnej sústave chránených území.

"Každé územie európskeho významu sa od schválenia Národného zoznamu vládou Slovenska považuje za chránené územie a platila v ňom predbežná ochrana. K 1. augustu 2008 v územiach, ktoré nie sú prekryté národnou sústavou chránených území, sa táto forma ochrany skončila," vysvetlila. A platí to aj pre časť území oboch NPR.

"Pre ďalšie zabezpečenie ich ochrany je preto teraz potrebné spracovať projekty ochrany a zaslať ich na krajský úrad životného prostredia, aby ten písomne oznámil zámer na ich vyhlásenie," povedala Zubaľová.

SkryťVypnúť reklamu

Najcennejšie územia chcú prísne ochraňovať aj naďalej

Novonavrhovaná Prírodná rezervácia (PR) Humenský Sokol sa bude plošne z väčšej časti prekrývať s doterajšou Národnou prírodnou rezerváciou (NPR) Humenský Sokol, kde v súčasnosti platí najprísnejší 5. stupeň ochrany. Bude však rozšírená o tzv. "voľnú krajinu", kde teraz platí najnižší 1. stupeň ochrany. Zmeniť sa má aj to, že v niektorých častiach novej PR sa zonáciou chráneného územia zníži stupeň ochrany, najnižší však bude 2. stupeň. "Súčasné ochranné pásmo 100 metrov smerom von od hraníc pôvodnej NPR pre toto nové chránené územie nie je navrhované," povedala botanička.

To isté v podstate platí aj pre navrhovanú prírodnú rezerváciu Humenská.

Sú v navrhovanom chránenom vtáčom území Vihorlatské vrchy

Humenský Sokol vyhlásili za národnú prírodnú rezerváciu v roku 1980 s výmerou 241,5 ha na ochranu zachovaných ukážok skalných, trávnatých a lesných rastlinných spoločenstiev s výskytom ponikleca veľkokvetého a duba plstnatého.

"Najcennejšie plochy územia majú byť v rámci navrhovanej prírodnej rezervácie chránené 5. a 4. stupňom ochrany. Zvyšok má byť v 2. a 3. stupni ochrany," zdôraznila I. Zubaľová. Cieľom ochrany v území európskeho významu sú zachované ukážky skalných, trávnatých a lesných spoločenstiev s výskytom duba plstnatého a vzácnych teplomilných bylinných druhov na vápencových zlepencoch.

NPR Humenská vyhlásili v rovnakom roku na výmere 70,37 ha na ochranu suchomilných a teplomilných lesných a lesostepných spoločenstiev s výskytom ponikleca veľkokvetého. "Najcennejšie plochy majú byť chránené 5. a 4. stupňom ochrany. Na zvyšku územia sa navrhuje 2. stupeň," povedala Zubaľová. Cieľom ochrany v navrhovanom území európskeho významu sú zachované ukážky skalných, trávnatých a lesných spoločenstiev s výskytom duba plstnatého a vzácnych teplomilných bylinných druhov na vápencových zlepencoch. Obe územia európskeho významu sa zároveň nachádzajú aj v navrhovanom chránenom vtáčom území Vihorlatské vrchy.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšie investičné zámery posúdia špeciálne

Územia siete NATURA 2000 nepredstavujú sústavu prísnych rezervácií, kde sú všetky činnosti zakázané. "V určitých prípadoch však je potrebné hospodárenie v lokalitách usmerniť. Ak dôjde k nejakému obmedzeniu bežného hospodárenia, alebo k činnostiam nad rámec bežného hospodárenia, štát takto vzniknutú ujmu alebo vzniknuté mimoriadne výdavky uhradí," povedala Zubaľová.

Vysvetlila, že v prípade väčších investičných zámerov, ktoré by boli v územiach NATURA 2000 plánované, akýkoľvek plán či projekt, ktorý by mohol ovplyvniť jednu či viac lokalít sústavy NATURA 2000, musí byť podrobený špeciálnemu procesu posúdenia vplyvov na všetky chránené druhy či biotopy v danom území. "Podstatou ochrany v územiach NATURA 2000 by mala byť spolupráca ochrany prírody, poľnohospodárov, lesníkov, vlastníkov alebo nájomcov dotknutých pozemkov," skonštatovala. Pre jednotlivé územia postupne vypracujú programy starostlivosti, v ktorých bude presne uvedené, čo sa v záujme dlhodobej ochrany v územiach smie a čo sa nesmie vykonávať.



Humenská. Jedinečné územie s výskytom ponikleca veľkokvetého sa tiahne až za bývalú liečebňu na Podskalke.
Foto: kor

Poniklec veľkokvetý.
Foto: kor

Najčítanejšie na Horný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 96 067
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 999
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 670
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 903
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 263
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 153
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 728
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu