Brekovský hrad sa po dlhých stáročiach dočkal záujmu nadšencov myšlienky jeho záchrany a aj odborníkov. Kvôli jeho budúcej záchrane ho geodeti zamerajú. Na rad príde architektonicko-historický výskum hradného jadra a východného palácového traktu. Bude podkladom pre konzervačné práce na hrade.
BREKOV. Združenie na záchranu Brekovského hradu má dlhodobý zámer na komplexnú obnovu zrúcaniny hradu Brekov. V súčasnpsti postupuje v súlade s rozhodnutím Krajského pamiatkového úradu v Prešove z konca roku 2008. V ňom pamiatkový úrad podmienil práce na hrade Brekov prípravnou a projektovou dokumentáciou.
Nikdy ešte hrad Brekov nemerali
Hrad Brekov je národnou kultúrnou pamiatkou evidovanou v Ústrednom zozname pamiatkového fondu v registri nehnuteľných národných kultúrnych pamiatok. Toto uznanie dôležitosti hradu mu v doterajšej nedávnej minulosti nepomohlo k nejakému serióznemu zámeru obnovy. Viaceré múry sa počas posledných 50 rokov rozpadli. V 70. a 80. rokoch sa robili viaceré geometrické zameriavania hradov, no hrad Brekov sa medzi vyvolené hrady nikdy nedostal. Až v súčasnosti sa podarilo začať s prípravou projektovej dokumentácie.
Dôležitosť zamerania
Výsledok zamerania bude dôležitý z viacerých dôvodov. Mal by byť podkladom pre budúce seriózne výskumy. Okrem toho by mal pomôcť aj v budúcnosti pri obnove častí múrov, ktoré by časom mohli podľahnúť deštrukcii. Zameranie sa uskutočňuje v rámci projektu Združenia na záchranu Brekovského hradu Hrad Brekov 2009 - začiatok obnovy. Ten bol finančne podporený Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky. Projekt je v tejto časti stavaný na počiatočné zdokumentovanie hradného jadra a východného palácového traktu, čiže približne polovice hradu. V budúcom období by mali ešte pokračovať ďalšie práce na iných častiach hradu. V prvej etape bude spracované geodetické zameranie hradu, pozostávajúce z podrobnej dokumentácie zrúcaniny v pôdorysných rezoch po jednotlivých úrovniach, rezopohľadoch a pohľadoch. Pôjde o podrobné digitálne polohopisné a výškopisné zameranie existujúcich hradných múrov v pôdoryse a náryse, detaily čelných pohľadov so zameraním celého hradného múra, okenných otvorov a vstupných brán, ako aj poškodení, puklín a zakončení. Výsledný elaborát bude základným východiskovým materiálom pre všetky druhy budúcich prípravných dokumentácií na pamiatkový výskum a návrh obnovy, projekt statiky, projekt úpravy hradného areálu.
V tesnej nadväznosti na geodetické zameranie bude realizovaná 1. etapa architektonicko-historického výskumu zameraná na hradné jadro a východný palácový trakt. Ten by mal byť realizovaný začiatkom roka 2010. Výskum spolu s návrhom obnovy bude slúžiť ako základný podklad pre realizáciu budúcich konzervačných prác na hrade.
Autor: Stanislav Macinský
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín