HUMENNÉ. V druhom kole Slovenského pohára vo volejbale mužov narazili chemesáci na Prešov. Dvojzápas mal zvýšený stupeň náboja nielen kvôli východniarskemu derby, ale aj popreplietaným humensko-prešovským vzťahom. V kádri VK Chemes totiž majú prešovskú minulosť nahrávač Matta, univerzál Tholt, smečiar Javorčík, mladíci Michal Hudák (smečiar) - Igor Huňady (nahrávač), zabudnúť nesmieme na trénera Riša Vlkolinského. V opačnom prípade pri Toryse len pred rokom hájili humenské farby Marek Pollák (blok) a Lukáš Sabol (nahrávka), desať sezón si ako chemesák odkrútil harcovník Peter Beňa a na hosťovanie do klubu zo Šariša odišiel toto leto mladý univerzál Erik Digaňa. Aj tu spomenieme trénera - Ľuboslav Šalata je humenským volejbalovým odchovancom. S oboma sme o minulosti i súčasnosti prehodili slovíčko.
Richard Vlkolinský (VK Chmes Humenné)
Smelo možno povedať, že tento rodák z Ivančíc pri Brne je v histórii klubu najúspešnejším trénerom humenského volejbalu. Po anabáze v ženskom volejbale (Žiar n/H) prispel výraznou mierou k výchove prešovskej volejbalovej mládeže. Od roku 2005 obhajuje trénerské farby VK Chemes Humenné, najskôr pri mládeži, po príchode k seniorom zbiera medaily (bronz, zlato, striebro). Titul získal s VK Chemes aj v kategórii kadetov a juniorov.
Prešovská súčasnosť...
Pred príchodom do humenských farieb pôsobil kouč chemesákov práve v klube pri Toryse. Ako vníma po roku zmŕtvychvstanie prešovského volejbalu? "Pozitívne. Stále som tvrdil a tvrdím, že na východe sú výborní volejbalisti. Dá sa povedať, že v minulosti kluby západného Slovenska mali opory vo svojich radoch práve východniarov. Boli to žiadaní chlapci, pre družstvo osožní, lebo majú v krvi aj typickú horkokrvnosť a presadzujú sa trošku aj svojou mentalitou. Východniarom šport sedí a ja sa nečudujem, že Prešov má znova hráčov, postúpil do extraligy, čo vnímam pozitívne," konštatoval Richard Vlkolinský.
Spomienky na Prešov...
"Dá sa povedať, že bol som trošku pri tom, keď sa v Prešove podarilo vybudovať systém produkcie vlastných odchovancov, hráčov, celú štruktúru od najmladšej vekovej kategórie až po mužov, kde sa získal titul v každej kategórii. Práca bola podložená nielen mnou, ale aj trénermi ako Jaro Palička, Mišo Kudla, taktiež aj Fero Drobňák a Maťo Cihoň, takže určite tomu dali základ v tom zmysle, že Prešov "nezomrel" úplne. Že sa to dnes dvihlo, respektíve dvíha, je dôsledok toho, že v minulosti bola s volejbalom už nejaká práca vykonaná."
Prešovsko-humensko...
"Nikto nikdy nevie, čo sa môže po sezóne stať, kam povedú jeho kroky. Zostava sa môže kryštalizovať aj s hráčmi, ktorí ešte pred rokom obliekali dres priameho súpera. My máme vo svojich radoch volejbalistov skúsených, ale aj mladíkov, ktorí na seniorskú bázu ešte iba naskakujú. Prešovská volejbalová liaheň sa vyznačovala kvalitou, boli v nej najväčšie talenty regiónu, nielen Prešovčania, ale aj zo Starej Ľubovne či Svidníka. Trochu sa táto kompilácia rozbila, Prešov je dnes nútený pracovať aj so staršími, skúsenejšími hráčmi, no to sa deje v každom klube, nás nevynímajúc," dodal Richard Vlkolinský.
Ľuboslav Šalata (Slávia VK PU MIRAD Prešov)
Jeden z výraznej humenskej volejbalovej generácie 80. rokov. Patrili tam mená Šalata, Karoľ, Rajňák, Huba, Nebenführ, chlapci ZŠ Hrnčiarska, ktorí sa sitom základných škôl dostali až do československého finále. Skončili na 2. mieste. Nasledovali volejbalové roky v Bratislave, na prelome tisícročí návrat do humenských farieb. Neskôr hráč Nitry, jej asistent trénera sa od leta stal hlavným koučom prešovských "koňarov".
Humenská súčasnosť...
Ako rodák spod Vihorlatu výsledky chemesákov má v merku. "Humenský volejbal poctivo sledujem. Sú na správnej ceste, výchova mládežníckej pyramídy má svoje parametre kvality. Hrať volejbal v športovej hale je iné ako v telocvični gymnázia. V Humennom je volejbalový boom, je to v meste šport číslo jeden, svedčia o tom titul i medaily seniorov, ako aj tituly mládežníckych kategórií. Prácu s mládežou považujem za dokonalú, určite družstvu pomáha v zbieraní skúseností a zápasovej odolnosti aj účinkovanie v Stredoeurópskej lige. Že sú opäť top favoritom na titul, netreba osobitne pripomínať," poznamenal prešovský lodivod.
Humenská minulosť...
"Keď som prišiel do Humenného v roku 1998, zažil som krásne obdobie. Boli sme pri zrode postupu klubu do extraligy, namiesto jednej sezóny som tu ostal podstatne dlhšie, takže prevládajú v drvivej väčšine pekné spomienky a pozitíva. V tom čase mala extraliga vyššiu úroveň, myslím tým, že bola viac vyrovnaná, kluby boli stabilnejšie ekonomicky, favoritov bolo viac - Púchov, Žilina, VKP Bratislava, Myjava, Dubová... My sme ostávali tesne pred bránami prvej štvorky, akoby tradične sme boli stále na piatom mieste. Ešte raz poviem, krásne obdobie, rád naň spomínam."
Humensko-prešovsko...
"Je to dobré, že takáto spolupráca medzi východniarskymi klubmi funguje. Svojho času putovali z Prešova do Humenného Beňa i Matta, neskôr Ondrušek a Tholt, ktorí sa pričinili k zisku historického titulu. My sme len radi, že takéto kamarátske a priateľské vzťahy medzi klubmi existujú a môžeme si vypomáhať. Erik Digaňa je mladý talent, ktorý sa potrebuje rozohrať a v Humennom by toľko priestoru na palubovke asi nedostal, môže pomôcť nám a svojím spôsobom aj sebe v napredovaní. Mená ako Beňa či Pollák sú nositeľmi skúseností, v našom kádri nováčika veľmi cenní, pre mladých hráčov možnosť učiť sa priamo na palubovke," dodal Ľuboslav Šalata.
Autor: J. Čúrny
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín