Minulú stredu znelo v dome kultúry rozprávanie o pohnutom osude humenskej rodáčky Blanky Bergerovej, ktorá so svojou rodinou na vlastnej koži pocítila prenasledovanie Židov. Jej knihu, v ktorej sa zamerala na svoj život v Humennom a časy II. svetovej vojny, predstavil a uviedol do života jej syn.
HUMENNÉ. Najväčší biznis môjho života. Tak pomenovala svoju knihu dnes už nebohá humenská rodáčka Blanka Bergerová. Na spomienkovom večere venovanom pani Blanke o tomto najväčšom biznise porozprával jej syn Avihou Efrat, ktorý kvôli tejto udalosti pricestoval z Izraela, kde jeho mama od roku 1949 žila.
Bolestné spomienky
Pán Efrat z maminho rozprávania vykreslil predvojnové časy, keď s rodinou bývala v jednom z domov na hlavnej ulici v Humennom. Pani Blanka bola šikovná obchodníčka a pred deportáciou ju ochránili humenskí obchodníci s tým, že bola pre nich veľkým prínosom. Zvlášť jej pomohla priateľka Katka. Rodina Bergerovcov sa však musela skrývať, a keď silnelo prenasledovanie židovských obyvateľov Humenného, ušli do lesov v okolí Banskej Bystrice, kde kvôli prítomnosti partizánov nebolo toľko Nemcov. Tam sa schovávali až do sklonku vojny. Ich úkryt bol však vyzradený a pri ich prepade Nemci pred Blankinými očami zabili jej sestru, matku troch malých detí.
Obchod jej života...
A. Efrat prerozprával, že jeho mama vynikala obchodníckym duchom. Pri prepade v lesoch na jednej strane trpela smrťou sestry, no na druhej niesla zodpovednosť za asi 70 ľudí, ktorých spolu s ňou Nemci dolapili. V napätej situácii, keď s pribúdajúcimi sekundami hrozilo spustenie paľby, pani Blanka vyjednávala o ich osude s nemeckým dôstojníkom. Z diaľky už bolo počuť zvuky oslobodzovacej armády. Sľúbila mu, že ak ich nezabije, tak mu po skončení vojny dosvedčí, že ušetril ich životy. Dôstojník ich nechal nažive. To bol podľa pani Blanky najväčší biznis jej života.
Prežila a mala veľkú rodinu
Pani Blanka podľa slov jej syna odišla s rodinou do Izraela, kde sa vydala a založila si veľkú rodinu, ktorej členom sa dnes úspešne darí v podnikaní po celom svete. Avihou Efrat však aj po toľkých rokoch od jej odchodu z Humenného dokázal prerozprávať to, na čo z tohto mesta po celý čas spomínala. Podľa jeho slov bolo medzi Humenčanmi v časoch vojny dosť statočných ľudí, ktorí židovským spoluobčanom pomáhali uniknúť hrôzam deportačných táborov. O niektorých členov svojej rodiny však B. Bergerová aj tak nenávratne prišla. Kniha je súčasťou projektu Neznámi hrdinovia a do života ju uviedol aj Humenčan Juraj Levický.
Spomienkový večer. O Blanke Bergerovej, ktorá pochádzala z Humenného, hovoril jej syn Avihou Efrat.
Foto: kor
Autor: kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín