Z poverenia ministerstva kultúry je vyhlasovateľom a garantom súťaže Národné osvetové centrum a hlavným organizátorom Vihorlatské osvetové stredisko, ktoré spolu s Vihorlatským múzeom, Mestským kultúrnym strediskom a Mestom Humenné pripravili v Humennom už 11. premiéru tohto jedinečného podujatia. Vernisáž výstavy s vyhodnotením sa uskutočnila 9. októbra v koncertnej sieni Vihorlatského múzea.
HUMENNÉ. Najpestrejšia a najrozmanitejšia bola tvorba kategórie výtvarníkov nad 25 rokov bez výtvarného vzdelania. Azda je to dané aj potenciálne - veď dáva priestor pre každoročne najpočetnejšiu skupinu tvorcov. Na druhej strane je potešiteľný fakt, že každoročne vstupujú do súťaže aj autori noví a autori mladí vo vekovej hranici 15 - 25 rokov. A viacerí z nich po čase, aj vplyvom umeleckých štúdií, prestupujú do profesionálnej umeleckej praxe a úspešne sa etablujú na súčasnej slovenskej výtvarnej scéne. Z tých najmladších spomeňme napríklad Petra Králika, Jarmilu Džuppovú, Mariána Straku ... Za takmer 5 desaťročí týchto výtvarných konfrontácií v trojkolovom systéme súťaže záujmovej umeleckej činnosti na Slovensku to boli už desiatky umelcov, z ktorých viacerí sú v súčasnosti lektori, porotcovia, členovia poradných orgánov pre záujmovú výtvarnú tvorbu. A to je veľmi významná devíza a vklad do rozvoja toho, čo vytvára malú kultúru našich regiónov.
Prihlásilo sa 190 autorov
Súťažnú kolekciu 46. ročníka tvorilo zastúpenie účasti všetkých 8 krajov a ich krajských výberov v celkovom počte 377 výtvarných prác od 190 autorov. Porota rozhodla o výstavnom výbere 247 prác od 160 autorov a udelení 16 cien a 13 čestných uznaní, pričom sa zhodla aj na udelení Hlavnej ceny za tvorivý prínos, ktorá však nie je udeľovaná každoročne. V tomto roku ju získala Miroslava Rybárová z Košíc, ktorá súťažila v kategórii insitnej tvorby.
Sprievodným podujatím súťažnej výstavy bol dvojdňový odborný seminár s členmi poroty. V tomto roku sa prvýkrát predstavil svojou tvorbou dlhoročný člen celoštátnej poroty a jej predseda Ján Bartko výberom z krajinárskej tvorby pod názvom Záznamy krajiny. Tak sa prvýkrát na jednom výtvarnom podujatí stretnú a svoju tvorbu budú konfrontovať obe strany - hodnotení i hodnotiteľ.
Výstavy
Výstavy, exponované vo výstavných priestoroch Vihorlatského múzea (kategórie autorov nad 25 rokov a insitná tvorba), Vihorlatského osvetového strediska (Ján Bartko - Záznamy krajiny - sprievodná výstava) a Mestského kultúrneho strediska v Humennom (autori kategórií 15 - 26 rokov) potrvajú do 9. novembra.
Autor: Mária Mišková, koordinátorka Výtvarného spektra 2009, Vihorlatské osvetové stredisko v Humennom
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín