V najbližšom čase ju chce Vihorlatské múzeum sprístupniť verejnosti. Rímskokatolícka farnosť do nej zapožičia pôvodný oltárny obraz Víťaznej Panny Márie, ktorý by mal byť predtým na náklady Prešovského samosprávneho kraja zrekonštruovaný.
HUMENNÉ. Humenský dekan Matej Babčák sa v piatok stretol s predsedom Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Petrom Chudíkom a riaditeľom Vihorlatského múzea Vasiľom Fedičom, aby spolu hovorili o budúcnosti využitia priestorov kaplnky Panny Márie v prízemnej, severnej časti kaštieľa.
Kaplnka je súčasťou histórie Humenného
Babčák pre Korzár uviedol, že už pred tromi rokmi mu V. Fedič spomínal rozhovor s kardinálom Jozefom Tomkom na tému využitia a obnovy kaplnky v kaštieli, napríklad pre potreby religiózneho múzea, v ktorom by bola expozícia dejín cirkvi v Humennom a regióne. Myšlienka sprístupnenia kaplnky pre verejnosť ožila v tomto roku počas svätej omše v jej priestoroch v rámci Dní svätého Huberta, na ktorú P. Chudík pozitívne reagoval. Babčák sa domnieva, že ak uchovávame históriu kaštieľa, nedá sa to zaobísť bez zachytenia dejín cirkvi v Humennom, ktoré boli s tu sídliacimi šľachtickými rodmi úzko prepojené a neoddeliteľnou súčasťou bola aj spomínaná kaplnka. Trojica mužov si ju v piatok pozorne prezrela a na mieste hovorili o jej usporiadaní, stavebných úpravách a sprístupnení. Chudík je obnove kaplnky naklonený. Podľa neho je vhodné, aby kaštieľ ožil aj takýmto spôsobom.
Oltárny obraz Víťaznej Panny Márie
Babčák uviedol, že obraz Víťaznej Panny Márie, ktorý bol dominantou oltára v kaplnke je v priestoroch fary kostola Všetkých svätých v Humennom. S Chudíkom sa dohodli, že farnosť obraz zapožičia do zbierok múzea. Následne uvoľní PSK financie na jeho rekonštrukciu. Fedič pre Korzár povedal, že predpokladá, že nepôjde o časovo a finančne jednoduchú záležitosť. Obraz totiž v predošlých stáročiach pravdepodobne viackrát niekto nie veľmi odborne premaľovával a zasahoval do neho možno aj dopisovaním. Fedič povedal, že bude potrebovať sondáž v špeciálnom laboratóriu. Tá preukáže aj z akej doby pochádza. Momentálne je na ňom napísaný rok 1660, no je pravdepodobne vsadený do rámu, ktorý pochádzal z neskoršieho obdobia. Všetky hypotézy o jeho pôvode vyvráti presná genéza obrazu, ktorú majú všetky obrazy v zbierke Vihorlatského múzea v kaštieli.
Chudík reagoval, že pokiaľ by rekonštrukcia obrazu trvala veľmi dlho je možné, že miesto na oltári nahradí iný obraz. Víziou totiž je, aby bola kaplnka sprístupnená verejnosti čo najskôr. V depozite Vihorlatského múzea sú aj jej pôvodné spovedelnice, ktoré bude treba pravdepodobne tiež zrekonštruovať. Podľa historika Jána Adama bola kaplnka v humenskom kaštieli patrocíniom, ktoré v polovici 17. storočia nemal žiadny iný kostol na území dnešného Slovenska. Adam uvádza, že v roku 1749 boli v kaplnke všetky bohoslužobné predmety, okrem iného strieborný zvonček a spomínaný obraz Panny Márie. Fedič spomenul, že nie je vylúčené, že obnovou kaplnky sa múzeum zameria na zostavenie sakrálnej expozície.
Pohľad do histórie
Rok 1660, ktorý je uvedený na obraze Víťaznej Panny Márie sa celkom zhoduje so zistením historikov, že vznik kaplnky sa datuje od prvej polovice 17. storočia. V tomto roku ešte žil Juraj IV. Druget, ktorý bol dedičným županom Užskej stolice a hlavným kapitánom horného Uhorska. Zomrel v roku 1661 v Užhorode, no po jeho smrti zostala veľkou podporovateľkou cirkvi jeho manželka Mária Esterháziová. Drugetovci v stredoveku, časoch bojov medzi katolíkmi a protestantmi podporovali rozvoj kostola a kláštora v Humennom, ktorý je dnes zasvätený Všetkým svätým a stavali sa do čela vojsk tiahnucim proti protestantom.
kor
Dohodli sa. Riaditeľ Vihorlatského múzea Vasiľ Fedič (vľavo), predseda PSK Peter Chudík a humenský dekan Matej Babčák pri prehliadke priestorov kaplnky.
Foto: kor
Oltárny obraz. Obraz Víťaznej Panny Márie, patrónky Uhorska je momentálne na fare kostola Všetkých svätých v Humennom. Farnosť ho zapožičia múzeu a čaká ho rozsiahly prieskum a celková rekonštrukcia. Čas ani financie sa zatiaľ nedajú odhadnúť.
Foto: kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín