b docielenia zníženia rýchlosti áut sa ujal aj v Snine, ktorá má z rovnakých dôvodov už merače dva.
KAMENICA NAD CIROCHOU/SNINA. Cesta 1/74 prechádzajúca okresmi Humenné a Snina je jednou z najfrekventovanejších ciest v hornom Zemplíne. Okrem množstva osobných áut sa jej o tento prívlastok postarala aj nákladná doprava a cieľový slovensko-ukrajinský hraničný priechod Ubľa - Malyj Bereznyj. V množstve áut však nesedia len vodiči, ktorí obcami jazdia päťdesiatkou. Rovné úseky v obciach mnohých pokúšajú k zrýchleniu.
Cestní piráti 50-tku ignorujú
Úsek na Humenskej ulici od odbočky do Kamienky až ponad dom kultúry v Kamenici nad Cirochou na ceste 1/74 je rovný, ale ideálnejší skôr pre vodičov ako pre chodcov a cyklistov. Dôvodom je fakt, že sa tu musia mať na pozore pred autami, ktoré prekračujú povolenú rýchlosť.
"Jojój, tu nie je nič výnimočné vidieť autá, čo tade letia aj 120! Hlavne večer, keď je slabšia premávka, tade hlavne mladí šoféri len tak prefičia. Veď niektorých spomalia až zákruty v Hažíne nad Cirochou, alebo železničný priechod za Kamenicou," dozvedeli sme sa od spolucestujúceho v autobuse do Sniny, keď sme žasli nad podobným výkonom šoféra zo sninskou poznávacou značkou.
Alexander Bugyi, starosta Kamenice nad Cirochou nám potvrdil, že po tejto ceste jazdia vodiči evidentne rýchlejšie ako im to prikazuje zákon. Zo skúseností vyplýva, že v tom predovšetkým vedú vodiči z okresu Snina. "Nehody na tomto úseku sa v podstate každý rok opakujú," skonštatoval.
Merač kúpili, bude na Humenskej ulici
Bugyi uviedol, že samospráva kvôli monitoringu cesty a snahe zvýšiť bezpečnosť Kameničanov, návštevníkov obce a vodičov spolupracuje s políciou aj so Slovenskou správou ciest. Povedal, že ako starosta veľa cestuje nielen Slovenskom, ale aj Európou a niektoré mestá a obce ho inšpirovali nápadmi ako docieliť, aby vodiči spomalili. Obecný úrad v Kamenici nad Cirochou kúpil v auguste merač okamžitej rýchlosti vozidiel. Starosta uviedol, že sa o jeho umiestnení poradili s Okresným dopravným inšpektorátom v Humennom a v týchto dňoch ho na problematickom úseku Humenskej ulice inštalujú.
"Od inštalácie a účinnosti si sľubujeme určitú psychologickú brzdu u vodičov idúcich rýchlo. Pretože sám viem ako reagujem. Určite keď niečo také vidím, spomalím," povedal. Samospráva očakáva, že merač prispeje k zlepšeniu bezpečnosti cestnej premávky v obci.
Sninčania majú dva merače
Problémové úseky majú aj v Snine. Z podobných dôvodov ako v Kamenici, na ceste 1/74 medzi nimi vedie Ulica SNP. Na nej v smere do Humenného už vodičov merač okamžitej rýchlosti vozidiel na svetelnom displeji informuje, akou rýchlosťou idú. Ak prekročia 50, zasvieti im v jeho spodnej časti odporúčanie, aby spomalili.
Ján Alušík, konateľ spoločnosti Verejnoprospešné služby (VPS) mesta Snina nám povedal, že reagovali na bežné ponuky tovaru od firiem. V Snine tak pribudli rovno dva merače rýchlosti. Druhý umiestnili na Študentskú ulicu na vjazde od Pčoliného, no medzitým ho premiestnili na Hámorskú na vjazde do mesta.
"Uvedené lokality boli vybrané preto, že ide o dlhé rovné úseky, ktoré zvádzajú vodičov k jazde veľkou rýchlosťou. Konkrétne na Ulici SNP bolo za posledné roky päť smrteľných úrazov chodcov. Miest na umiestnenie meračov by bolo v Snine viac," povedal.
Obyvatelia merače privítali
Spoločnosť VPS podpísala nájomnú zmluvu s výrobcom meračov. Do rozpočtu mesta na rok 2010 by mal byť navrhnutý ich nákup. "V prípade schválenia budú merače zakúpené do majetku mesta, v opačnom prípade, po uplynutí zmluvy, budú merače vrátené dodávateľovi," vysvetlil Aľušík.
Dodal, že "súčasťou dodávky je aj softvér, ktorý umožňuje zber údajov o počte vozidiel, ktoré daným úsekom za určité obdobie prešli a koľko vozidiel prešlo v danom rýchlostnom intervale. Tieto údaje v konečnom dôsledku môžu poslúžiť mestu ako aj polícii na prípadné prijímanie ďalších opatrení na zlepšenie dopravnej
situácie v meste."
Merače sú v Snine už od 23. júla. "Sú na nich pozitívne ohlasy od obyvateľov uvedených ulíc," povedal Aľušík. "Normálni vodiči podvedome spomaľujú, bezcharakterným egoistom je samozrejme jedno, či tam nejaký merač je alebo nie je."
Merače okamžitej rýchlosti vozidiel
Z internetu sme sa dozvedeli, že merače okamžitej rýchlosti, ktoré sú v ponuke na slovenskom trhu, sa dajú priamo napojiť na sieť 230 V, na nočný prúd z verejného osvetlenia, a cez deň na 12V akumulátor, alebo aj na solárne kolektory. Dokážu spočítať vozidlá, ktoré dodržali alebo prekročili rýchlosť. Tieto údaje zálohujú až do 180 dní, s dodaným softwérom ich môžete stiahnuť pomocou Bluetoothu na notebook alebo PDA, majú CE certifikát.
V ponuke je aj mobilný merač rýchlosti. Tabuľu s displejom odporúčajú výrobcovia umiestniť vedľa cesty. Je na prenosnom podstavci s kolieskami. V spodnej časti má akumulátor. Po jednom nabití je v prevádzke aj viac ako 30 hodín. Cena pevného merača okamžitej rýchlosti sa pohybuje medzi 3 436 až 3 834 eurami s DPH (103 512 - 115 503 Sk), cena mobilného od 3 834 až do 4 230 eur s DPH (115 503 - 127 432 Sk).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín