HUMENNÉ. Nový dokument Marka Škopa zaznamenáva osudy a túžby ľudí z Osadného v okrese Snina. Na slávnostné projekcie sa okrem divákov prišli pozrieť aj tvorcovia a hlavní hrdinovia filmu, ktorí na následnej besede odpovedali na zopár otázok zvedavých ľudí.
Návštevnosť ako na Harrym Potterovi
To, že boli Humenčania naozaj nedočkaví po filmovom zážitku dokumentárnej chuti, sa ukázalo hneď pri prvej projekcii. Divadelná sála Domu kultúry sa naplnila do polovice. Naopak, za podvečernú návštevnosť premietania filmu by sa nemuseli hanbiť ani tvorcovia najväčších hollywoodskych trhákov. Tým divákom, ktorí do kina prišli tesne pred siedmou, sa ušli už iba lístky do prvých dvoch radov.
Úspech Osadného zhodnotil aj Marko Škop: "Reakcie ľudí sú zatiaľ veľmi pekné. My sa tešíme, že ľudia sa na filme aj zabávajú. Mnohí mi povedali, aj včera v Osadnom, že boli dojatí. Aj v Karlových Varoch sa stalo, že film sa dotkol nejakých tých hlbších emócií."
Čerešňové pivo
Osadné a jeho humor i trápenie nenechalo divákov chladnými. Snahy starostu, ktorý je vo funkcii neuveriteľných 39 rokov, a pravoslávneho kňaza, ktorý pochoval päťdesiat ľudí a pokrstil len dvoch, hľadisko oslovili. Stavba domu smútku a duchovného centra boli hlavným bodom ich cesty do samého stredu Európskej únie, Bruselu. Srdečný smiech a hromový potlesk si vyslúžili hlavne scény, kde Fedor Vico, PR manažér Rusínov, žiada slovenských a českých politikov, aby limonády ako bruselské čerešňové pivo zakázali nazývať pravým pivom. Alebo keď postarší občan pri komunálnych voľbách odmieta vhodiť svoj hlas do urny, kým mu komisia neuleje.
"Je určite jedna scéna, o ktorej sme si mysleli aj v strižni, že sa ľudia budú smiať. My ju voláme pracovne Risky. Pred cestou do Bruselu bol práve pôst. Manželka kňaza pripravovala na cestu mužovi sóju. No a, samozrejme, starostova manželka, tak ako mne moja mama, robila na cestu rezne. A to je ľudské. Všetci si pri tom spomenú na svoje rodiny a svojich rodičov, čo im pripravujú na cesty," opisuje azda najvtipnejší moment filmu režisér Marko Škop.
Otázky nie na telo
Po druhom premietaní sa konala kratšia beseda s režisérom, kameramanom, strihačom a štyrmi hlavnými protagonistami filmu. Ľudí najviac zaujímali otázky o výrobe dokumentu, ale aj či si tvorcovia vytvorili k Osadnému a k jeho obyvateľom trvalé puto. Diváci sa pýtali aj na úspech filmu na MFF Karlove Vary, kde Osadné získalo hlavnú cenu v kategórii najlepší dokument. Starosta a pop dokonca potvrdili, že po premietaní v Prešove sa im ozvali ľudia, ktorí sú ochotní s plánmi na stavbu domu smútku pomôcť.
Autor: Alexandra Varcholová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín