HUMENNÉ. Detský folklórny súbor (DFS)Chemloňáčik spolu s členmi Ľudovej hudby Sokolej sa od 22. do 30. augusta zúčastnili medzinárodného projektu Hudba nás spája IV., ktorý zorganizovali pedagógovia Základnej umeleckej školy v Nemčiciach nad Hanou.
Sto mladých folkloristov zo štyroch krajín
Podujatie sa uskutočnilo v nádhernom prostredí areálu hotela Galík vo Veľkých Karloviciach a zúčastnili sa ho deti a mládežníci z Čiech, zo Španielska, z Maďarska a Slovensko zastupoval Chemloňáčik a Sokolej. Celkovo sa projektu zúčastnilo okolo sto mladých hudobníkov a tanečníkov. Spoločne vytvorili viac než 50-členný orchester a nacvičili hodinový naaranžovaný program, ktorý obsahoval folklór všetkých zúčastnených krajín a ktorý úspešne prezentovali na 40. ročníku medzinárodných Liptálskych folklórnych slávností. Chemloňáčik sa v rámci toho programu predstavil tancom Palicový, naša sólistka Veronika Andiľová piesňou Ja Rusinka divočka a okrem toho naši tanečníci účinkovali v spoločnej medzinárodnej tanečnej kreácii. V orchestri hrali - Nina Birková, Simona Kerekaničová, Jozef Merga a Ľubomír Chromý.
Predstavili sme folklór a tradície Zemplína
Súčasťou projektu boli i slovenský, maďarský, španielsky a český večer, počas ktorých sme sa zoznámili s kultúrou jednotlivých krajín. V rámci slovenského večera sme účastníkom projektu predstavili Slovensko, Zemplín i humenský región a predviedli časť programu DFS Chemloňáčik - tance Zemplínske parádnice, Ceperku, Palicový, Tancovačku a Hopák. Pre deti bola pravdepodobne najzaujímavejšia športovo-spoločenská časť. Z nich "najdôležitejšie" boli medzinárodné futbalové zápasy, ktoré naši chlapci s prehľadom vyhrali. Po dlhom čase sme na "medzinárodnom poli" porazili Španielov 5:1, Čechov 3:1, Maďari na zápas nenastúpili.
Nečakané pozvanie na prestížny festival
Náš pobyt sa nečakane predĺžil, lebo organizátori festivalu v Liptáli nám ponúkli účinkovanie v ich galaprograme. Medzinárodný folklórny festival 40. Liptálske slávnosti patrí medzi najvýznamnejšie české folklórne podujatia, o čom svedčí i obsadenie festivalu, na ktorom koncertovali súbory z Uzbekistanu, Maďarska, Poľska, Španielska, Litvy, Konga, Kapverdských ostrovov, Ruska, Slovenska, Indonézie a 16 českých súborov. Slovensko na tomto festivale zastupovali Tepličan z Liptovskej Tepličky, Orchester Mirka Dudíka so skupinou tanečníkov z Lúčnice a DFS Chemloňáčik. Celý festival mal úžasnú atmosféru, ktorú vytváralo 3- až 4-tisícové vynikajúce obecenstvo. Na festivale sme sa predstavili v sobotu 29. augusta s koncertom medzinárodného projektu, v ktorom 50-členný medzinárodný orchester zložený z muzikantov ZUŠ Nemčice, FS Chemlon, maďarského súboru Szederinda z Egeru a z Banda de musica de Vilagarcia z Valgy zo Španielska prezentovali spoločný česko-maďarsko-slovensko-španielsky program, v ktorom spievala Veronika Andiľová pieseň Ja Rusinska divočka a DFS Chemloňáčik zatancoval tanec Palicový.
Pozvali nás do Maďarska a Litvy
V galakoncerte, v ktorom účinkovalo iba 8 kolektívov, sme sa predstavili tancami Palicový a Valaský a spevmi - Ja Rusinka divočka a Oj na hori. Náš úspech potvrdili i následné pozvania na ďalšie festivaly, ktoré sa uskutočnia na druhý rok, a to do Egeru do Maďarska v júni 2010 a do Litvy v máji 2010. Účasť našich detí na projekte finančne i organizačne zabezpečovalo Súkromné centrum voľného času Ptičie a Občianske združenie FS Chemlon Humenné.
Autor: Miroslav Kerekanič
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín