Prepravu autobusom môže skomplikovať čokoľvek.
HUMENNÉ. O sťažnostiach a pripomienkach cestujúcich sme hovorili s Jánom Šajtárom, vedúcim dopravy SAD Humenné. "Sťažností nie je veľa. Jedna, dve za mesiac," povedal. Vysvetlil, že každá výčitka doručená poštou alebo odoslaná mailovou formou sa posudzuje individuálne. Záleží na tom, či ide o vrátenie cestovného, meškanie pravidelnej linky, alebo konflikt s vodičom. Odpoveď je SAD povinná odoslať a vybaviť najneskôr do uplynutia 30-dňovej lehoty: "Snažíme sa odpovedať čo najrýchlejšie."
Vzájomná konfrontácia
Istá časť sťažností, ktoré SAD dostane, sa týka neprimeraného správania sa vodičov. Vtedy vzniknutý konflikt riešia vzájomnou konfrontáciou. "V prvom rade musím zavolať vodičovi. Vypočujem ho, aby mi o tom povedal. Stane sa, že vodič má inú verziu ako cestujúci. Dôjde ku konfrontácii a všetko sa snažíme vysvetliť," hovorí.
Niekedy je však sporná situácia aj výsledkom toho, že do autobusu nastúpi človek v podnapitom stave. Podľa prepravného poriadku má vodič autobusu v takomto prípade právo cestujúceho nezobrať alebo po problémoch súvisiacich s vyčíňaním opilca v autobuse ho vysadiť na najbližšej zastávke. Realita je však o tom, že vodičom nie sú ľudia ľahostajní. "Vodič predsa nenechá niekoho o pol jedenástej alebo pol dvanástej v noci stáť v obci či v Humennom. Chce ho zobrať. Chce, aby zaplatil za miesto a išiel si sadnúť. Aby bol pokojný, nevyrušoval a nezapáral do iných ľudí," hovorí za vodičov Šajtár.
Naťahovačky so študentmi
Ďalším zdrojom nezhôd medzi vodičmi a cestujúcimi sú aj čipové karty žiakov a študentov, ktorým pred prázdninami skončila platnosť. Mládež využívajúca autobusovú dopravu počas školského roka totiž 30. júnom stratila možnosť cestovať za znížené ceny. Obnoviť platnosť karty je možné iba pri pokladnici a po predložení potvrdenia o návšteve školy. Tvrdenia typu "Ako je to možné? Ja som študent" nepomôžu. Chlapci a dievčatá sa vraj ešte snažia skúšať šťastie u iných vodičov, ale pokiaľ karta po priložení k strojčeku ukazuje, že je neplatná, musia si kúpiť celý lístok.
Meškania spojov
Príčiny meškania autobusov sú rôzne. Dochádza k nim pre nezjazdnosť ciest, nehôd na trase, problémov so strojčekom. Pokiaľ na vine nie je dopravná spoločnosť a meškanie trvá desať, pätnásť minút, SAD nereaguje vyslaním špeciálneho vozidla. Ak však ide o diaľkovú alebo medzinárodnú linku, meškajúcu kvôli problémom s vozidlom, a dlhší čas, pripravené sú pohotovostné autobusy. V noci však vyslanie náhradného spoja pri väčších trasách trvá aj viac hodín.
Bezpečnosť cestujúcich
"Na medzinárodných a diaľkových linkách nám už premávajú novšie autobusy. Tie sú vybavené bezpečnostnými pásmi. Vodič je povinný upozorniť pred cestou, teda v nástupnej zastávke, aby sa cestujúci pripútali. V každom autobuse sú aj piktogramy. Presne podľa zákona upozorňujú, že majú byť cestujúci pripútaní. V prímestských autobusoch, ktoré sú staršie, bezpečnostné pásy nie sú," uzavrel Šajtár.
Autor: Alexandra Varcholová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín