HUMENNÉ. Po týždni strávenom v horskom prostredí Tatier sa slovenský vicemajster vo volejbale mužov presunul v príprave do domácich podmienok. Využíva športovú halu, podľa počasia antukové volejbalové dvorce a k mestu priľahlú lokalitu Hubková, kde hráči "naháňajú" kondíciu.
Štvrtkový tréning bol, tak ako aj ostatné v týždni, dvojfázový. Dopoludnia chemesáci behom v časových limitoch "spoznávali" lesnú lokalitu Hubková, v popoludňajších hodinách sa nachádzali v športovej hale. Záverečnou fázou tréningu bol volejbal cez zníženú sieť, pri ktorom však nikto, t. j. smečiari pri útočení ani blokári pri obrane, nemohol skákať. Úspech záležal od rýchlosti nôh a reakcie. Nasledoval strečing, počas ktorého sa naskytla možnosť priblížiť prípravu seniorského kádra chemesákov prostredníctvom ich trénera Richarda Vlkolinského.
Vrátili ste sa z tatranských hôr. V akom štádiu sa nachádza príprava v domácom prostredí?
- S malými problémami sa nám sezóna rozbehla. Napokon však otázku príchodov máme vyriešenú, k dispozícii je káder, s ktorým rátame pre súťažný ročník 2009/2010. Stále sa ešte nachádzame v kombinácii hrubšej prípravy, čo je však potrebné, lebo sezóna je veľmi dlhá a náročná. Nesnažíme sa však zameriavať iba na jeden druh, postupne dostávajú priestor aj špecializované a technické stránky. Po tatranskom bloku, ktorý bol tematicky jednoduchší, prechádzame v príprave na kombinovanú časť.
V medzisezónnom období sa udiali v kádri VK Chemes Humenné aj zmeny v kádri. Klub zaznamenal odchody, ale aj príchod nových tvárí. Ako ich vníma tréner?
- Čo sa týka odchodov, v prípade blokára Polláka a nahrávača Sabola sa udiali v drvivej väčšine na môj podnet. Spomínaní hráči v uplynulej sezóne nespĺňali moje požiadavky, ich výkonnosť nebola na takej úrovni, aby sme mali vyrovnanejší káder, čo bolo pri úspešnom účinkovaní nutnosťou. Tieto odchody sme sa snažili nahradiť a napokon sa tak aj stalo. Novým mladým nahrávačom je Igor Huňady, odchovanec prešovského volejbalu, ktorý účinkoval aj vo Svidníku. V jeho prípade je to ešte aj o práci s ním, no mladého nahrávača sme hľadali, je ročníkovo osemdesiatosmička, je to podľa našich predstáv, v otázke dlhodobého procesu sa jeho účinkovania neobávam. V prípade Milana Mizeráka nie je o čom diskutovať, je to jeden z najlepších blokárov extraligy a to hovorí za všetko. My sme si ho vytypovali už skôr, prvé kontakty boli, ešte keď hral za Púchov. Už vtedy som s ním debatoval, či by mal ochotu v Humennom hrávať, jeho reakcia bola kladná, a aj keď z angažmánu napokon zišlo, stále som s ním v budúcnosti uvažoval. Tá chvíľa nadišla a je tu... Tomáš Gut ukončil pôsobenie v klube z pracovných dôvodov, s profesionálnym volejbalom skončil. V jeho prípade teda rozhodlo zamestnanie.
V kádri sa už dlhšie neobjavuje Milan Hriňák, ktorý má reprezentačné povinnosti. Pošuškáva sa však, že by mal tiež rady chemesákov opustiť.
- Milan Hriňák odohral veľmi dobrú sezónu. Po jej skončení sme mali spoločné sedenie s hráčom i vedením klubu, kde sme si povedali, že sme ochotní ho v prípade dobrého angažmánu uvoľniť. Výkonnosť hráča rapídne stúpla, bol v kurze, angažmán sa mu snažil nájsť klub, určité kroky podnikol aj hráč. Na rovinu poviem, že by som nechcel o takéhoto hráča prísť, ale myslím si, že nadišiel čas, že by mohol účinkovať aj v nejakom dobrom zahraničnom klube. Otázka jeho pôsobenia vo VK Chemes Humenné je teda otvorená, no reálne sa zdá skôr zahraničné angažmán ako ďalšia sezóna u nás. (Pozn.: Podľa našich informácií bol jednou z alternatív aj rakúsky Hypo Tirol Innsbruck).
Tesne pod vrcholom pyramídy kategórií VK Chemes Humenné sa nachádza juniorská zložka. Aj tú má na starosti Richard Vlkolinský.
- V súčasnom kádri A-mužstva sú zapracovaní hráči, ktorí končili pred rokom juniorský vek, plus sú tam aj dvaja, ktorí ešte v "juniorke" hrať môžu aj túto sezónu. Ak budem vychádzať zo základnej šestky, ktorá sa v uplynulej sezóne najvýraznejšou mierou podieľala na získaní titulu pre VK Chemes, tak v A-mužstvách Humenného a Nitry budú všetci. Juro Biľ je už u nás ako tretí nahrávač, čo je pre tréningovú činnosť družstva i hráča samého veľmi pozitívne. Ako ročník narodenia 90 však stále môže hrať za juniorku. Digaňa, Leškanič i Hudák sú už stabilnými členmi áčka, pričom aj Leškanič je vekom stále junior. Všetko sú to hráči perspektívni, hrania budú mať dosť, lebo aj tohto roku funguje medzi VK Chemes a Sobrancami spolupráca farmárskeho celku. Ak dokončím základnú šestku, Ficek i Samsely sú v Nitre. Aj tieto kroky ukazujú, ako je juniorka v kontinuite s kádrom mužov, lebo výchova vlastných odchovancov a práca s nimi je prioritou. Niektorí z mladíkov dostanú príležitosť aj v A-družstve, aby bola prepojenosť oboch kategórií ešte väčšia, nasleduje juniorský tréning po seniorskom, takže "mladí" po príchode do haly už môžu čo-to okukať. Je to pre nich dobré.
Tréningová fáza sa pomaly viac a viac začne uberať k loptám. Kedy máte na programe prvé turnaje?
- Od tohto týždňa nastane postupný prechod k herným činnostiam. Rokujeme so zahraničným družstvom, ktoré je na sústredení v Tatrách, o prípravnom zápase. Stopercentnou vecou je však antukový turnaj v Dolnom Kubíne, ktorý uzavrie trojtýždňový blok hrubšej prípravy. Herný turnajový program potom máme na každý týždeň.
Chemesáci na tréningu
Na štvrtkovom tréningu zarezávali:
* Seniori: nahrávači - Miroslav Matta, Igor Huňady, Juraj Biľ; blokári - Peter Kašper, Milan Mizerák; smečiari/univerzáli - Erik Digaňa, Miroslav Jakubov, Milan Javorčík, Ján Leškanič (zranený sval), Roman Ondrušek, Peter Tholt, Michal Hudák; libero - Martin Vajda. Chýbal Vladimír Kríž.
Juniori: D. Tkáč, M. Beň, J. Hriňák, J. Bališin, T. Mačička, M. Kasperkevič, Ma. Jakubov, Š. Hirjak, R. Kuruc, M. Petrík, D. Sedlák, M. Šuľák, F. Bočkay. Chýbali E. Tkáč, J. Hakoš a M. Kozák.
jč
Igor Huňady
Dvadsaťdvaročný nahrávač je odchovanec prešovského volejbalu, pričom v mládežníckych kategóriách prešiel aj pod rukami trénera Vlkolinského. Pred dvoma sezónami, počas vákua prešovského volejbalu, hosťoval pol sezóny vo Svidníku a opäť sa v prešovských farbách pričinil o návrat "koňarov" do volejbalovej extraligy.
"Humenské prostredie mi nie je neznáme, trénera poznám ešte ako žiak i kadet, s niektorými chalanmi som už hrával. Príchod do VK Chemes je pre mňa výzvou kvalitatívneho vzostupu, podriadim tomu všetko."
Ako zvládal nováčik chemesákov Tatry? "Bolo to pre mňa niečo nové, určite to však vnímam pozitívne. Po prvých dňoch sa môj vzťah k turistike mierne naštrbil, no celkovo to bolo v pohode," dodal Igor Huňady s úsmevom.
jč
Milan Mizerák
Skúsenejší 26-ročný blokár je rodákom z Myjavy a v meste na Záhorí do roku 2002 aj volejbal hrával. Nasledovali anabázy v Púchove, Bielsko-Bialej (Poľsko), Brne a naposledy v Novom Meste n/V., takže v uplynulej sezóne bol v nadstavbovej časti na druhej strane humenskej barikády. Bol zaradený do širšieho výberu reprezentácie Slovenska.
"S humenským klubom som bol v kontakte už skôr, čakalo sa však na doriešenie istých vecí, nechceli sme nič uponáhľať, teraz je to už v poriadku, som tu. Chcem pomôcť k naplňovaní vysokých mét, hráčov poznám, napokon, v uplynulej sezóne sme proti sebe hrávali, takže cudzí mi nie je ani herný štýl. Partia je v kabíne dobrá, takže o.k.," povedala nám nová blokárska tvár chemesákov, ktorá tatranské "kamzíčenie" neokúsila.
Do kádra vicemajstra totiž Milan Mizerák pribudol uplynulý pondelok.
jč

Zľava Milan Mizerák a Igor Huňady.
Foto: mjč
Autor: J. Čúrny
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín