e týkajúce sa značenia a pohybu v blízkosti pohraničných oblastí.
Humenné. Ak máte "divokú dušu" a túžite po pokoji, ktorý ponúkajú prírodné krásy východného Slovenska, určite ste už navštívili naše najväčšie poklady ako Sninský kameň, Morské oko, Vihorlat, Stužický prales, Poloniny, no aj zrúcaniny v blízkosti Humenného. Viete však akými pravidlami je nutné sa pri turistike riadiť?
Turistické značky majú na starosti len dvaja ľudia
O turistické značenie v oblasti spadajúcej pod okresy Humenné, Snina, Medzilaborce a časť okresu Vranov nad Topľou sa starajú len dvaja ľudia. Michal Kirchner a Dušan Reiser z Klubu slovenských turistov sú jediní, ktorí majú povolenie a potrebné dokumenty, aby mohli podobnú prácu vykonávať. Ich úlohou je udržiavať v želanom stave turistické značky a smerovky, ktoré výletníkom ukazujú smer a poskytujú informácie o čase trvania cesty.
Peniaze z ministerstva školstva
Servis turistického značenia by sa mal správne vykonávať každé tri roky. Peniaze naň poskytuje ministerstvo školstva. Sú určené na cestovné a farby. Aby sa však značky a smerovky udržiavali v potrebnom stave, ministerstvo by muselo zo svojich zdrojov uvoľniť oveľa viac finančných prostriedkov. Preto sa do poriadku dá iba to najnutnejšie. Dušan Reiser nám dokonca prezradil, že majú informácie o chystanom znížení peňažnej podpory o tretinu. Dôvodom je už toľko skloňovaná finančná kríza.
Len po vyznačených chodníkoch
Turisti by si mali pri prechádzaní istými časťami nášho regiónu dávať pozor, aby neporušovali pravidlá súvisiace s ochranou územia. Ide hlavne o chránenú krajinnú oblasť, kde sa ľudia smú pohybovať iba po vyznačených turistických chodníkoch. Rovnaké nariadenie platí aj pre národný park. Pohyb na územiach nespadajúcich pod štátny patronát nie je obmedzovaný. Ak sa tým však neporušuje súkromný majetok, farmársky zákon alebo iné podobné nariadenia.
Prechádzanie po pohraničných oblastiach
Od 1. mája 2004, keď Slovensko vstúpilo do Európskej únie, platí voľný pohyb tovaru a osôb v rámci celej únie. Preto sa pri poľských hraniciach colné hliadky už nenachádzajú. Strážená je však naša hranica s Ukrajinou. Každý občan EÚ tak musí pri sebe nosiť občiansky preukaz, ak sa tamojšie lesy chystá navštíviť. Cudzinci musia predložiť cestovný pas.
Zástupca hovorcu Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove nám opísal postup cudzineckej polície v prípade, keď turista potrebný doklad nemá. "Ak nemajú potrebný doklad, sú predvedení na policajné oddelenie s cieľom zistenia totožnosti a zároveň im môže byť uložená pokuta, pretože sa dopúšťajú priestupku. Ak sa nezistia iné nedostatky, sú následne prepustení," hovorí.
Autor: Alexandra Varcholová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín