HUMENNÉ. O pravidlách, ktoré sa pritom musia dodržiavať, sme sa porozprávali s vedúcim oddelenia požiarnej prevencie Okresného riaditeľstva hasičského a záchranného zboru v Humennom Stanislavom Strížom.
Je vypaľovanie porastov, hoci ide aj o porasty na súkromných pozemkoch, dovolené?
- Vypaľovať sa v každom prípade nesmie! Ani v prípadoch, ak po tom, čo po poli prejde kombajn, zostanú na ňom pásy slamy. Vypaľovanie porastov je zakázané aj na vlastných pozemkoch. V prípade takéhoto zistenia hrozí majiteľovi maximálna pokuta vo výške 331 eur.
Ako to je so spaľovaním zvyškov po úrode?
- Majitelia pozemkov si najprv musia zistiť, či podľa všeobecne záväzného nariadenia toho ktorého mesta alebo obce nie je spaľovanie na jeho území zakázané. Je to tak napríklad na území mesta Humenné. Ďalej si predtým musia zistiť, či k spaľovaniu nedôjde v takej lokalite, v ktorej je to zo zákonov o životnom prostredí a ochrane prírody zakázané. Treba si uvedomiť, že sálavé teplo môže ohroziť aj pozemky v tesnej blízkosti, na ktorých sa nespaľuje. Spaľovať zvyšky po úrode však môžu len za dodržania určitých podmienok.
Akých?
- Spaľovať zvyšky môžu len na hromadách. Je však rozdiel, či zapália desať kôp naraz, alebo jednu. Ak by vznikla mimoriadna situácia, naraz by prišiel silný vietor, ťažko by sa obhájili, že to ustrážia a uhasia, aby sa požiar nerozšíril. Čiže spaľovať treba v takom množstve, aby bolo možné oheň ustrážiť, aby sa nerozšíril ďalej. Pri spaľovaní na hromadách ich treba oborať tak, aby sa okolo nich vytvorila prirodzená zábrana, čím sa oheň nedostane na druhý pozemok, prípadne do lesa. Majitelia musia mať na mieste aj cisternu s vodou. Tým, ktorí majú menšie políčka, stačia, samozrejme, aj vedrá s vodou.
Často pri ceste autom vidíme, ako na poliach alebo súkromných pozemkoch horia buď hromady alebo zvyšné porasty. Ľudia nevedia, kedy volať hasičov...
- Keď občan zbadá, že niečo horí a nie je tam žiadna asistencia, nikto tam okolo toho nechodí, tak by mal hasičom zavolať a my to budeme riešiť, ak majiteľ pozemku spomínané opatrenia neurobil. Majiteľ pozemku, ktorý spaľuje zvyšky, v žiadnom prípade, ak hromada ešte horí, nesmie pozemok opustiť! Po spaľovaní by tam mal ostať ešte nejaký čas a pozemok opustiť až vtedy, ak už je všetko zhorené a nehrozí nebezpečenstvo ďalšieho zapálenia.
Čo môžu urobiť majitelia pozemkov, aby ľudia v prípade, že ich vidia pri spaľovaní, zbytočne nevolali hasičov?
- Právnická osoba, napríklad poľnohospodárske dvory alebo urbariáty, potrebuje na spaľovanie náš súhlas. My ich zaviažeme, aby zatelefonovali, v akej lokalite chcú spaľovať a v prípade, ak ľudia volajú, že vidia oheň, nemusíme robiť výjazd, pretože o nich vieme a majú povolenie. U fyzických osôb, ktoré sa chystajú spaľovať odpad z úrody alebo po ťažbe, by bolo dobré, aby nám to oznámili. Najlepšie je nechať na seba telefonický kontakt, aby sme v prípade, ak to majú pod kontrolou a dodržali spomínané podmienky aj po tom, čo nás na to občania upozornia, nešli na výjazd naozaj zbytočne."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín