Štvrtok, 20. september, 2018 | Meniny má Ľuboslav(a)

Humenné hostilo domáci šampionát mladších žiakov

Dlho očakávaný vrchol letnej plaveckej sezóny v kategórii mladších žiakov (11- a 12-ročných) sa uskutočnil 19. - 21. júna v areáli mestského kúpaliska v Humennom.

HUMENNÉ. Slovenská plavecká federácia (SPF) si za spoluorganizátora majstrovstiev Slovenska zvolila po dobrých skúsenostiach z minulých rokov opäť plavecký oddiel PK Chemes. Až 215 plavcov, ktorí si vybojovali miestenku na šampionát, bojovalo v 32 disciplínach.

Veľkým súperom plavcov boli aj vrtochy počasia, preto sa prvýkrát v histórii šampionátov súťažilo v 50-metrovom vonkajšom (piatok) aj v 25-metrovom vnútornom bazéne. Prezident SPF Jozef Bazálik ocenil schopnosť organizátorov zvládnuť aj takéto prekážky i celé preteky.

Z domácich vyčnievali Micikáš a Levický

Pod vedením trénera Mariána Tomahogha sa v bazéne predstavilo aj osem domácich talentovaných plavcov. Obhajobu pozície do bodky splnil znakár Matej Micikáš, ktorý získal striebornú medailu v sobotu na 200 m znak časom 2:46:54. V nedeľu na 100 m znak časom 1:17:88 mu chýbal k zlatu už len kúsok, ale napokon v strhujúcom finiši s Dominikom Laukom z Trnavy prehral o 82 stotín sekundy. Výbornú formu potvrdil aj v ostatných disciplínach - 200 m pol. preteky 7. miesto časom 2:56:42 a 100 m motýlik 8. miesto časom 1:29:97.

Úlohu univerzála zvládol na výbornú Filip Levický, ktorý v najdlhšej polohovke na 400 m získal svoju premiérovú "veľkú medailu" za 3. miesto - 6:14:75. Strašiakom humenských plavcov sú nepopulárne 4. miesta, čo platí aj u Filipa, keď zemiakovú príchuť okúsil trikrát, a to na tratiach 100 m motýlik (1:26:67), 100 m znak (1:20:69) a napokon o 25 stotín aj v polohových pretekoch na 200 m (2:53:10). Nemožno nespomenúť 6. miesto na 200 m prsia (3:14:40), či ôsme na 50 m voľ. spôsob (32:40).

Nesklamali ani ďalší

Naša najlepšia žiačka v tejto kategórii Paula Sabovčíková skončila na 200 m motýlik štvrtá (3:13:57), na 400 m pol. preteky piata (6:22:71), a 100 m motýlik ôsma (1:29:90).

Spomeňme aj stúpajúcu formu Tibora Hodboda, ktorý na 100 m motýlik obsadil 9. priečku (1:29:97) a na 200 m pol. preteky bol pätnásty (3:11:63), či Adama Tótha - 400 m pol. preteky 4. miesto (6:46:07), 200 m motýlik 7. miesto (3:37:52), alebo Barboru Serbinovú, ktorá hlavne na dlhých tratiach 800 m voľ. spôsob skončila jedenásta (13:09:52) a na 400 m jej patrilo 14. miesto (6:29:12).

Sľubnú budúcnosť možno predpovedať aj najmladším 11-ročným plavcom - Filipovi Firkaľovi hlavne v znaku 100 m (1:30:66) a 200 m (3:13:52), zhodne bol deviaty, ale aj Samuelovi Hudákovi na 200 m znak - 11. miesto (3:20:32).

Vedenie zväzu ocenilo činovníkov klubu

Pri príležitosti 25. výročia Plaveckého klubu Chemes Humenné bola udelená "Bronzová plaketa SPF" za vynikajúcu prácu z rúk prezidenta J. Bazálika dvom výnimočným ženám, ekonómke klubu Magde Hrabcovej a trénerke Eve Rabajdovej.

Za príkladnú organizáciu podujatia patrí vďaka najmä predsedovi klubu Mariánovi Tomahoghovi, ale aj ostatným trénerom Plaveckého klubu Chemes, rodičom, partnerovi CVČ Dúha, sponzorom, mestu a jeho zamestnancom Správy rekreačných a športových zariadení i všetkým naším plavcom, ktorí bez rozdielu kategórie výkonmi v bazéne aj správaním mimo neho reprezentovali Humenné pred celým Slovenskom vo výbornom svetle.