O neslávny prívlastok sa mu postarala ignorancia vlastnej bezpečnosti chodcov a vodičov. Hazardovaniu by mal dať rázny koniec kamerový systém.
HUMENNÉ. Koncom uplynulého týždňa Európa sústredila pozornosť na zvýšenie bezpečnosti na železničných priecestiach. Železniční policajti Oblastnej správy Košice, Odbor Humenné, ktorej do obvodu pôsobnosti spadajú okresy Humenné, Snina, Medzilaborce, Vranov nad Topľou a Michalovce kontrolovali minulý týždeň vybrané najproblémovejšie železničné priecestia. Preventívne akcie prebehli aj v Humennom s tým, že boli smerované na miesta, kde hrozí najväčšie nebezpečenstvo zrážky s vlakmi.
Najkritickejší, hoci chránený
Marián Zub, riaditeľ Železničnej polície-odbor Humenné uviedol, že železničné priecestie na železničnej zastávke Humenné-mesto patrí k najkritickejším v ich obvode. Najväčší problém im tu robí množstvo priestupkov, ktorých sa tu vo veľkej miere dopúšťajú chodci. Aj keď výstražné svetlá signalizujú pohyb vlaku a spadnuté rampy bránia vstupu do koľajiska, veľa chodcov cez priecestie aj napriek všetkému prechádza. Zub vysvetlil, že kvôli zvýšeniu bezpečnosti na tomto priecestí vypracovali pre Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pred dvomi rokmi projekt, ktorý by mal tento fenomén obmedziť. Policajti k nemu pripojili aj fotodokumentáciu z praxe. Odfotili tam napríklad matku s kočíkom, ktorá aj napriek spusteným rampám a blikajúcej červenej prechádza priecestím len pár metrov od stojaceho rušňa na zastávke. Aj napriek akciám železničnej polície sa tu takto denno-denne správa nespočetné množstvo chodcov, mnohí nadvihujú rampu aj s malými deťmi. Zub tvrdí, že nemajú kapacity na to, aby boli na priecestí nepretržite.
Kamerový systém
Jedným z riešení, ktoré by pomohlo situáciu znormalizovať, je inštalácia kamerového monitorovacieho systému, ktorý navrhli vo svojom projekte. Riaditeľ uviedol, že o neho prejavilo záujem aj vedenia mesta. Na nedávnom rokovaní viceprimátorka Mária Cehelská (nezávislá) železničných policajtov informovala, že ak sa do jeho inštalácie nepustia ŽSR samotné, tak by do rokovania o ňom vstúpilo mesto. To chce aktuálne rozšíriť kamerový systém v parku pri kaštieli, no má záujem, aby kamery monitorovali aj priecestie. Predstavou je, aby ho jednou tretinou financovali ŽSR, ďalšími mesto a podnikateľské subjekty pôsobiace v obvode dráhy. Kamery odhalia páchateľov priestupkov, no a po skúsenostiach z iných miest, by mali aj zmeniť chovanie chodcov a vodičov. "Ak ľudia vedia, že je úsek monitorovaný, správajú sa tam celkom ináč," povedal Zub. Jeho zástupca Marián Kučala uvádza, že kamerami sa dá najlepšie zistiť, kedy dochádza na priecestí k najväčšiemu množstvu priestupkov a podľa toho na neho sústrediť policajtov.
Nezladená signalizácia
Na tomto priecestí sa policajti stretávajú aj s vodičmi, ktorí ním prechádzajú na červenú. Keď po zelenej naskočí na semaforoch na niekoľko sekúnd oranžová, nie je ničím nezvyčajným ak hneď nato priecestím prefrčia ešte naraz aj tri autá za sebou. Ohrozujú vodičov na hlavnej ceste. Ďalším problémom sú nezosúladené semafory a výstražná signalizácia. Keď začne blikať a šoféri musia na jej červenú zastaviť, stáva sa, že na semaforoch majú zelenú. Kučala verí, že sa v budúcnosti podarí nájsť taký program, aby potom, čo bude červená na signalizácii, bola červená aj na semaforoch. Po zdvihnutí rámp sa zas v súčasnosti musia vodiči riadiť semaformi a kvôli tomuto technickému nesúladu dochádza aj k dopravným zápcham.
Špacírky cez koľajiská
Železniční policajti zaznamenali vo svojom obvode na úseku dopravy za prvých päť mesiacov tohto roku až 494 priestupkov. Chodci, ktorí prechádzali priecestiami aj napriek výstražnej signalizácii, alebo cez koľajiská, zaplatili pokuty od 6 až do 33 eur. Problémy robia sami sebe, ale aj železničiarom na koľajiskách, kde sa najviac nehôd stáva pri posunoch vlakových súprav. V Humennom, medzi železničnou stanicou a malou železničnou zastávkou, pod nadjazdom, ich bolo na rovnakom mieste v krátkom čase po sebe až päť. M. Zub spomína, že jedna bola naozaj "kuriózna". Pri posúvaní súpravy zrazil rušňovodič na koľajisku muža. Odhodilo ho medzi koľajnice a nad jeho telom prešla súprava vozňov. Keď šokovaný rušňovodič pribehol na miesto zrážky, muž sa postavil a pokračoval v ceste...
Hazard na Sninskom moste
V poslednom čase sa železniční policajti čoraz viac stretávajú so sťažnosťami rušňovodičov na trase Humenné-Stakčín. Na Sninský most totiž chodia deti a na koľajnice kladú rôzne prekážky. S letnými dňami si deti a mládež zábavku rozširujú aj o skákanie z mosta do Laborca.
"Top" priecestia
Samostatnou kapitolou sú nechránené železničné priecestia, na ktorých vodiči tiež často porušujú zákon. K najrizikovejším v obvode Železničnej polície v Humennom patrí priecestie medzi Dlhým a Belou nad Cirochou, Kochanovcami a Udavským, ale aj chránené železničné priecestie za Kamenicou nad Cirochou. Najčastejšie tu vodiči porušujú zákon nedodržaním predpísanej rýchlosti, počas ktorej majú dostatok času zistiť, či sa k nim neblíži vlak. Na priecestí za Kamenicou podľa Mariána Zuba dokonca niektorí vodiči kľučkujú medzi spustenými závorami. "Stalo sa aj, že vodič prešiel týmto priecestím takou rýchlosťou, že v zákrute nezvládol riadenie a nabúral do stojana so závorou," spomenul Zub.
Memento
Za posledný mesiac zaznamenala Železničná polícia, oblastná správa Košice, odbor Humenné dve zrazenia a usmrtenia osôb na priecestiach. V minulom roku prišli na koľajniciach o život štyria chodci v Michalovciach, Humennom a Modrej nad Cirochou. Železničná polícia s preventívnymi akciami minulý týždeň neskončila, pokračuje v nich podľa aktuálnej potreby.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín