"Veľký tresk", ktorý ako prvé sprevádzalo prepustenie nadbytočných zamestnancov, bude pokračovať sťahovaním oddelení a manažmentu, predajom budov, zavedením parkovného a snahou o získanie pacientov z regiónu, ktorí v súčasnosti viac preferujú susedné nemocnice.
HUMENNÉ. Nemocnica A. Leňa patrí k najväčším zamestnávateľom v meste. Nové vedenie na základe prebiehajúcich auditov nedávno oznámilo, že do konca roka prepustí 170 zamestnancov. Po piatkovom rokovaní s ministerkou práce Vierou Tomanovou však avizuje obrat v plánoch. Generálny riaditeľ nemocnice Michal Adami informoval, že po viacerých rokovaniach s úradom práce aj ministerkou namiesto 170 zamestnancov pravdepodobne prepustia 120 až 125 ľudí. Chcú zachrániť pracovné pozície zdravotných sestier, zdravotných asistentov, ale aj upratovačiek a obslužného personálu budov.
Na ťahu bude pomoc samosprávy
Adami uviedol, že pre prepustených zamestnancov plánujú otvoriť chránenú dielňu: "Tým pádom nám dá úrad práce na jedného zamestnanca 9-tisíc eur na nákup pracovných pomôcok. Dohodli sme sa, že vytvoríme sociálny podnik, kde presunieme zamestnancov, ktorí sa starali o verejnú zeleň aj časť upratovačiek."
Tomanová navrhla, aby vytvorili 20 sociálnych lôžok, ktoré v Humennom absentujú. "Ja som pani ministerke povedal, že bez jej pomoci to neviem urobiť. Lebo je mylné si tu nahovárať, že na tých 20 lôžok nám zajtra mesto Humenné alebo Prešovský samosprávny kraj (PSK) dajú peniaze," reagoval.
Vysvetlil, že pôjde o "štvorfinancovanie" sociálneho lôžka, ktoré bude pre pacienta, ktorého v nemocnici odliečia, ale nebude sa môcť vrátiť domov. Peniaze naňho by mali poskytnúť aj samospráva, PSK a príslušná zdravotná poisťovňa. Lôžka by mali vzniknúť v pavilóne, kde bolo doteraz interné oddelenie. Jeho maximálna kapacita je 60 lôžok. "Nechcem byť skeptik, ale neviem si predstaviť, že teraz by poslanci zahlasovali, že nejakej súkromnej ADOS-ke zoberú peniaze a dajú ich do nemocnice na 20 sociálnych lôžok," priznal.
Tomanová je presvedčená, že to pôjde
Ministerka práce zdôraznila, že mesto má zo zákona povinne poskytnúť nevyhnutnú opatrovateľskú službu alebo akúkoľvek pomoc, ak sa o človeka, ktorý sa vracia z nemocnice, nemá kto postarať. Podľa nej mesto zodpovedá za komunitné sociálne plány. Má kompetencie a zo zákona o sociálnych službách je garantom poskytovania vybraného druhu sociálnych služieb. Samosprávne kraje vytvárajú koncepciu rozvoja sociálnych služieb, ktoré vychádzajú práve z týchto komunitných plánov. Podľa Tomanovej čaká na umiestnenie do podobných zariadení na Slovensku 16-tisíc ľudí. Uviedla, že vláda v roku 2006 uvoľnila na obnovu, prípadne vybudovanie nových sociálnych zariadení viac ako 8 miliárd korún. "Doteraz nebola vyčerpaná ani koruna," upozornila. Dodala, že od 25. mája je zverejnená nová výzva, na ktorú je potrebné reagovať hotovými projektmi.
Adami uviedol, že Tomanová bude garantkou projektu sociálneho podniku v nemocnici A. Leňa.
Vo štvrtok poučia prepustených zamestnancov
Adami informoval, že vo štvrtok popoludní bude úrad práce informovať priamo v nemocnici prepustených zamestnancov o ďalších krokoch v registrácii na úrade práce, prípadne im pomôžu zorientovať sa vo formulároch. Potvrdil, že prezamestnanosť v nemocnici bola daná už "historicky" pred dvomi rokmi. K tomu podľa neho prijalo bývalé vedenie navyše od januára 2007 až 56 nových zamestnancov. Aj keď ich bolo v nemocnici dosť, Adami potvrdil, že ich mal pri svojej prvej "inkognito návšteve" problém nájsť.
Veľké sťahovanie
Nový manažment má jasnú predstavu ako ďalej. Budovu, v ktorej doteraz sídli, sa rozhodlo predať a od septembra sa nasťahovať do budovy zatiaľ nedokončeného vstupu do areálu z Krátkej ulice. Tam zriadia novú vrátnicu. Starý vchod zrušia a budovy vedľa neho na Nemocničnej ulici rozpredajú: "Na každú budovu máme troch kupcov."
Adami sa nečuduje pacientom, ktorí si rozmysleli hospitalizáciu napríklad na internom oddelení, kde bolo na izbe bez sociálneho zariadenia 6 až 8 pacientov. Po novom im chcú ponúknuť dvojlôžkové izby s vlastným sociálnym zariadením v budove Liečebne dlhodobo chorých (LDCH) na Komenského ulici. Interné oddelenie sa presťahuje zo súčasného pavilónu práve do tejto budovy, kde aktuálne maľujú poschodia. Oddelenia z 5. a 6. poschodia budú na 6. poschodí. Maľuje sa na 5. poschodí, kam sa z tretieho presťahuje pľúcne. Interné oddelenie bude na 1. a 3. poschodí s tým, že na prvom budú pacienti s ťažkými stavmi.
Parkovné pri poliklinike
Novinkou od 1. júla bude platenie parkovného pri poliklinike. Adami vysvetlil, že sa na parkovisku chystajú osadiť rampu a oplotiť ho. Pacienti, ktorá tam kvôli ošetreniu na poliklinike odparkujú, zaplatia 1 euro. Zamestnanci budú parkovať na inom, vlastnom parkovisku. Ľudia, ktorí pôjdu navštíviť pacientov v areáli nemocnice, vojdú dnu cez nový hlavný vchod z Krátkej ulice.
Chcú pacientov prilákať späť
M. Adami vidí problém aj v "úbytku pacientov". Podľa neho s tým súvisí aj finančný prepad nemocnice: "Ten musí byť, ak sa pacient z Humenného odíde liečiť do Vranova, Sniny či Košíc." Tým pádom nemocnica nevytvára "nadhodnotu", z ktorej môže financovať nákup alebo opravy zdravotníckej techniky. Pacientov by mali späť pritiahnuť okrem dobrej zdravotníckej starostlivosti aj vynovené oddelenia. Adami vníma stabilizáciu nemocnice ako výzvu podobne ako pri Železničnej nemocnici v Košiciach, ktorá bola podľa neho pred rokmi "na odpis", no dnes sa jej darí.
Jedným z krokov, ktorým podľa vedenia upokojili verejnosť a personál, bolo menovanie nového primára humenskej chirurgie, ktorý prišiel práve zo Železničnej nemocnice.
Adami tiež informoval, že padá projekt prevzatia nemocnice v Medzilaborciach pod humenskú. "Prehodnotili sme pripravenú zmluvu, no nepodpísali sme ju. Nemôžeme si to dovoliť."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín