Štvrtok, 22. apríl, 2021 | Meniny má SlavomírKrížovkyKrížovky

Najúspešnejšími humenskými plavcami sa stali Štefanová a Babjak

Druhé jarné kolo Východoslovenského oblastného plaveckého zväzu v plávaní sa konalo v Humennom.

Zverenkyňa Valentína Štefanová s trénerom Ing. Ján Pencák.Zverenkyňa Valentína Štefanová s trénerom Ing. Ján Pencák. (Zdroj: mjč)

HUMENNÉ. Na štart pretekov sa postupne postavilo 278 plavcov, ktorí bojovali o možnosť kvalifikovať sa na majstrovstvá Slovenska v štyroch kategóriách. Chemesáci si počínali viac ako úspešne, získali 35 medailí, z toho jedenásť zlatých.

Juniorky

V tejto kategórii si najlepšie počínala Valentína Štefanová. Suverénnym spôsobom zvíťazila vo svojich rýchlostných disciplínach najmä na trati 100 m voľným spôsobom v osobnom rekorde 1:02,62 a na 400 m. Striebro získala na 200 m znak a 800 m voľný spôsob a vo svojej netypickej disciplíne 50 m prsia obsadila tretiu priečku. V rovnakej kategórii sa nám predstavila Nikola Čajbiková, ktorá v motýlkarskej päťdesiatke zlepšením osobného rekordu (34,79 sek) obsadila 3. miesto a Michaela Šuľaková ziskom striebra na 100 m motýlik a bronzu 400 m polohové preteky príjemne prekvapila.

Staršie žiactvo

Pozíciu favorita zvládol na výbornú Martin Babjak, keď na 100 m voľ. sp. prvýkrát pokoril magickú minútovú hranicu (59,87 sek). Víťazstvo zopakoval aj na 50 m motýlik, striebro si vyplával za 100 m motýlik, 400 m voľný spôsob a 800 m voľný spôsob. Aj Dominika Levická dokázala, že na republikovej súťaži bude horúcim kandidátom na zisk medaily, o čom presvedčila ziskom dvoch strieborných umiestnení na 50 m a 100 m motýlik. Úlohu splnil aj Jakub Behún ziskom zlatej medaily na 200 m znak, Adriana Karnajová na 400 m polohové preteky skončila tretia.

Mladšie žiactvo

Filip Levický uchmatol tri tituly "majstra východu" v disciplíne 200 m prsia, 50 m motýlik a 400 m polohové preteky, keď sa o prvenstvo podelil na stotinu rovnakým časom s oddielovým kolegom Matejom Micikášom. Svoju zbierku doplnil ešte ziskom striebra na 100 m vol. sp. a bronzu na 50 m prsia. Matej Micikáš okrem spoločného titulu triumfoval aj na trati 200 m znak. Striebro dosiahol na 200 m prsia, 50 m motýlik, 50 m prsia a bronz sa mu ušiel na 800 m voľný spôsob. Adam Tóth potvrdil svoje postavenie vo vytrvalostných disciplínach a na 800 m trati voľný spôsob s prehľadom zvíťazil. Striebro získal na 200 m znak, dva bronzy za 50 m motýlik a 400 m polohové preteky. Paula Sabovčíková získala dve strieborné medaily za 400 m polohové preteky a 100 m motýlik. Do medailových pozícií sa vrátil aj Tibor Hodbod ziskom 3. miesta na 200 m znak. Samuel Hudák, Filip Firkaľ, Adam Kuzma, Barbora Serbinová, Paťa Koškovská, Nina Ducová medailu nezískali, no v blízkom čase svojím aktívnym prístupom k tréningu môžu všetkým dokázať, že investície sponzorov a mesta do športovej činnosti detí a mládeže padajú na úrodnú pôdu.