Vo štvrtok ju verejnosti sprístupnili aj vo Vihorlatskom múzeu, v kaštieli v Humennom.
HUMENNÉ. Vo výstavných priestoroch kaštieľa sa vo štvrtok konala vernisáž medzinárodnej výstavy Dialógy.
Mnísi žijú podľa pravidiel zo stredoveku
Prvá časť - Tajomný svet kamaldulov je kolekciou unikátnych fotografií svetoznámeho poľského fotografa Adama Bujaka. Dlhé roky bol osobným fotografom pápeža Jána Pavla II. Kamalduli, ktorých rehoľa patrí medzi najprísnejšie na svete, ho výnimočne pustili za múry svojho kláštora.
Ich prezentácia je cenná aj v tom, že táto rehoľa u nás pôsobila iba do konca 18. storočia na Zobore a v Červenom Kláštore. Je to rímskokatolícky kontemplatívny rád, založený roku 1012 sv. Romualdom na vrchu neďaleko Florencie, sú odnožou bielych benediktínov. Žijú pustovníckym spôsobom. Kamalduli hlásali pokánie, odvrat od sveta, stupňovali askézu, hľadali mučenícku smrť na misijných poliach.
Fotografie sú z kláštora v Bielanoch pri Krakove. Mníšska komunita tam doteraz žije podľa pravidiel z minulosti. Z fotiek vyžaruje naozaj tajuplná atmosféra. Snímky ich zachytili pri bežnej práci, bohoslužbách, ale aj pri pohrebe jedného z rehoľníkov.
Atmosféra krajiny a kláštorov je podobná
Druhá časť výstavy - Cisterciáni, kartuziáni a kamalduli na Spiši približuje históriu, život a architektúru najvýznamnejších kláštorov regiónu pod Tatrami. Návštevníci si v expozícii môžu pozrieť fascinujúce figuríny mníchov v životnej veľkosti. Súčasťou je aj videoprojekcia dokumentu o mníšskych reholiach.
Tretej časti výstavy dominuje kolekcia fotografií z Červeného kláštora a kláštora v Escaladieu. Organizátori oslovili významného francúzskeho fotografa Pascala Le Doaré. Zachytil v nich genius loci - ducha a atmosféru týchto pred svetom schovaných miest.
Výstavu môžete v Humennom obdivovať do 26. júna. Na jeseň ju sprístupnia v Čechách v Pardubickom kraji a v budúcom roku v poľskom Krakove.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín