Poslanci si návrhy naštudujú do júna, potom by o nich mali hlasovať.
HUMENNÉ. Po minulotýždňovom rokovaní mestskej rady informovala viceprimátorka Mária Cehelská (nezávislá) aj o vypracovanej analýze rizikových skupín obyvateľov mesta, kritériách a podmienkach poskytovania sociálnych dávok i príspevkov, a návrhu rozdelenia sociálneho balíčka, vypracovaných sociálnym a bytovým oddelením mestského úradu (MsÚ).
Kľúč na prerozdelenie
Počas schvaľovania rozpočtu mesta na tento rok po návrhu poslankyne Jany Vaľovej (Smer) schválili poslanci sociálny balíček vo výške 51 451 eur. Klub Smer, HZDS, Úsvit chcel peniaze rozdeliť príspevkom pre každé novonarodené dieťa a pre starších občanov. Nepredložil však komplexne vypracovaný návrh, ktorý by ladil s platným zákonmi o sociálnej pomoci. V marci preto poslanci navrhli, aby úrad vypracoval analýzu a postup na rozdelenie. Komplexný materiál vypracovalo sociálne a bytové oddelenie MsÚ. Sociálno-zdravotná komisia o ňom rokovala koncom apríla, ešte aj 18. mája a predložila ho mestskej rade.
Pomenovali rizikové skupiny
V správe sa uvádza, že v meste žije 34 992 obyvateľov. Rizikovými skupinami, ktoré budú potrebovať finančnú podporu mesta, sú dlhodobo nezamestnaní a znevýhodnené skupiny nezamestnaných, obyvatelia s príjmami pod hranicou chudoby, nezamestnaní bez, alebo s nízkym stupňom vzdelania, obyvatelia segregovaných a separovaných rómskych komunít, starí a osamelí ľudia, odkázaní na pomoc, ľudia so zdravotným a ťažkým zdravotným postihnutím, ženy po materskej dovolenke zo sociálne odkázaných skupín obyvateľstva, odchovanci detských domovov, či ľudia, ktorí sú ohrození hromadným prepúšťaním.
Od začiatku roka žiadalo o pomoc 112 rodín
Sociálne oddelenie v správe pripúšťa, že za prvý štvrťrok sa zvýšil počet neplatičov za nájom a služby spojené s užívaním mestských bytov. Nedoplatky z konca januára 2009 narástli do polovice apríla z 254 852 eur na 265 345 eur. Riešením by bolo, aby mesto dalo na sociálne služby viac o 6 700 eur. Úrad to zdôvodňuje tým, že je na nich síce schválených 13 045 eur, no do konca apríla sa z nich už pridelila skoro polovica.
Jednorazovú výpomoc priznali už 112 rodinám, ktoré sa ocitli v hmotnej núdzi. Upozorňuje však, že táto suma možno všetkým, čo budú pomoc ešte potrebovať, stačiť nebude.
Darcovia krvi, rodiny s deťmi v náhradnej starostlivosti
Ďalším z návrhov je ocenenie Humenčanov, ktorí sú držiteľmi Janského plakety za rok 2008. Držiteľom bronzovej plakety (je ich 19) navrhujú 80-eurový príspevok, striebornej (13) po 110 eur a zlatej (11) po 130 i diamantovej (3) po 160 eur. Celková čiastka predstavuje 4 860 eur.
Jednou z možností je aj pomoc rodinám, ktoré majú deti zverené z ústavnej do náhradnej starostlivosti. V meste je takýchto detí 95. Týmto rodinám by mohlo prerozdeliť 7 600 eur. Na jedno dieťa po 80 eur.
Pomoc s nedoplatkami z ročného vyúčtovania
Spôsobom, ktorým môže samospráva v súlade so zákonom pomôcť, je aj oddlženie časti nedoplatkov v mestských bytoch. Energobyt vytypoval sociálne slabšie rodiny a tie, ktoré sú v hmotnej núdzi a majú nedoplatky z ročného vyúčtovania. Zaplatiť ich nemôžu hlavne rodiny, kde o prácu prišiel jeden zo živiteľov, alebo obaja rodičia. Na to, aby im mesto pomohlo, sa musia preukázať potvrdením o hmotnej núdzi. Pol roka dozadu museli riadne platiť nájom. Z 276 neplatičov kritériá spĺňa 67. Z balíčka by na to mohlo ísť dokopy 5 600 eur.
Dôchodcom by mohli priznať 60 eur, osamelému občanovi 80 eur, osamelému rodičovi s jedným dieťaťom 100 eur, osamelému rodičovi s viacerými deťmi 120 eur, úplnej rodine s jedným dieťaťom 100 eur, s dvomi 110 eur, s tromi 130 a s viac ako tromi 150 eur.
Dôchodcov asi viac ako peňazí v balíku
Rizikovou skupinou sú podľa predkladateľov aj poberatelia sociálnych, sirotských a invalidných dôchodkov s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť do 70 percent, predtým evidovaní ako čiastočne invalidní občania. V prípade, ak im mesto bude môcť finančnú pomoc poskytnúť, môžu ju dostať len po písomnej žiadosti doloženej rozhodnutím Sociálnej poisťovne o druhu dôchodku. Predkladatelia rátajú s celkovou sumou 26 691 eur.
Vopred avizujú, že sa môže stať, že pre všetkých žiadateľov to nevystačí. "V takomto prípade bude mesto postupovať s prihliadnutím na dátum podania žiadosti a finančné prostriedky poskytne žiadateľom do vyčerpania navrhnutej sumy," navrhujú.
Ľudia s invalidným dôchodkom by si mohli takto prilepšiť 50 eurami, poberatelia sirotského 60 a sociálneho dôchodku 70 eurami.
Správu a návrhy rozdiskutujú poslanci na svojom júnovom rokovaní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín