HUMENNÉ. V piatok 16. apríla sa novým štatutárom neziskovej organizácie Nemocnice A. Leňa stal doterajší riaditeľ Železničnej nemocnice v Košiciach Martin Kundrát. Generálnym riaditeľom je Michal Adami. K zmene došlo po rozhodnutí správných rád nemocníc v Humennom a vo Svidníku. Nové vedenie nemocnice A. Leňa si dalo týždeň na to, aby analyzovalo situáciu nemocnice. Koncom minulého týždňa médiá informovali, že pristupujú k úsporným opatreniam.
Michal Adami, generálny riaditeľ nemocnice uviedol, že za prvé dva mesiace tohto roka nemocnica vykázala straty prevyšujúce 232 327 eur (7 miliónov Sk). "Prevádzka nemocnice je nastavená tak, že stojí viac, než poisťovne a pacienti za poskytnutú starostlivosť zaplatia," vysvetlil v tlačovej správe, ktorú médiám poslal hovorca J&T Maroš Sýkora. Adami uviedol, že musia hľadať možnosti úspor, nie však na úkor kvality poskytovanej starostlivosti.
Od 1. mája výpovede
Adami vidí rezervy v prezamestnanosti. Kým podľa neho v čase, keď nemocnicu prevzala spoločnosť Spoločné zdravotníctvo, tam pracovalo 628 zamestnancov, dnes po necelom dva a pol roku je ich tam 680. Zdôraznil, že už vtedy sa hovorilo o potrebe úspor. Riešením je prepustenie 29 z nich k 1. máju. Uviedol, že pôjde predovšetkým o ľudí z nemedicínskych oblastí: "Aj keď medzi prepustenými sú aj sestry, väčšinu tvoria THP pracovníci a administratíva."
Opatrenie už vedenie nemocnice prerokovalo s odborovou organizáciou. V zmysle zákonníka práce vzala na vedomie výpovede pre 15 zamestnancov z organizačných dôvodov. "K 1. máju končia pracovné zmluvy ďalším 14 zamestnancom, uzavreté na dobu určitú, prípadne sú ešte v skúšobnej lehote. Ukončenie ich pracovného pomeru vedenie s nami prerokovať nemuselo," uvádzal v tlačovej správe Michal Ivanko, predseda ZOPZaSS v nemocnici.
Veľa vrátnikov, vodičov či záhradníkov
Nový generálny riaditeľ má po týždni analýz jasno. "Nemocnica má napríklad 21 vrátnikov. Hoci nemáme dopravnú službu, zamestnávame 7 vodičov, máme 9 pracovníkov na starostlivosť o zeleň a veľké rezervy vidím v administratíve. Uskromniť sa bude musieť aj vedenie, lebo nie som presvedčený, že si dnes môžeme dovoliť sekretárku pre každého námestníka," opísal Adami.
Podľa informácií, ktoré 2. novembra 2006 zverejnila agentúra SITA, mala v tom čase Nemocnica A. Leňa 443 lôžok a 655 zamestnancov. Podľa našich informácií aj pre vtedajší manažment predstavovalo jednu z ciest k stabilizácii nemocnice znižovanie niektorých pracovných miest. Z aktualizovaných informácií na webovej stránke nemocnice vyplýva, že vo vedení naďalej ostáva doterajšia námestníčka riaditeľa pre liečebno-preventívnu starostlivosť Mária Vasilová a námestníčka pre ošetrovateľskú starostlivosť Tatiana Kosťová.
Oddelenia rušiť nebudú
Adami pripustil, že prepúšťanie je síce prvým okamžitým krokom, ale "nie zásadným riešením situácie v nemocnici". Vyjadril sa aj k fámam, ktoré kolujú medzi ľuďmi: "V meste sa hovorí o rušení niektorých oddelení - pľúcneho, infekčného a onkológie. Môžem sľúbiť, že tieto ani iné rušiť nebudeme."
Napokon tému uzavrel slovami: "Rozhodli sme sa informovať aj o čiastkových krokoch jednak preto, že zamestnanosť je dnes citlivá téma a jednak preto, že si uvedomujeme záujem verejnosti o nemocnicu a nedostatok informácií podnecuje najrôznejšie fámy. Aj o ďalších krokoch a opatreniach preto budeme otvorene komunikovať, aby sme vzniku a šíreniu fám v budúcnosti predchádzali."
Nemocnica v Humennom
- Je nemocnicou II. typu. Jej prevádzkovateľom je od 1. novembra 2006 nezisková organizácia Nemocnica Andreja Leňa v Humennom, ktorej zakladateľom je spoločnosť Spoločné zdravotníctvo a. s. Ide o spoločný podnik Prešovského samosprávneho kraja (PSK), ktorého podiel predstavuje 34 percent a spoločnosti Svet zdravia s podielom 66 percent, ktorá je súčasťou skupiny J&T.
- Prevzatie nemocnice týmito neziskovými organizáciami schválili poslanci PSK, ktorí hľadali pre nemocnice v Humennom a vo Svidníku strategického partnera. V tendri uspela J&T Finance Group. Obe neziskové organizácie získali povolenie na poskytovanie zdravotnej starostlivosti 31. októbra 2006. Prioritou bola stabilizácia nemocníc.
- V lete minulého roku musel manažment vyjednávať so zdravotnými sestrami z oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM), ktoré mu predložili kolektívnu výpoveď na základe nespokojnosti s nízkym platovým ohodnotením. Sestry nakoniec zostali a od októbra im cez pohyblivú zložku mali mierne stúpnuť platy. Situáciou sa zoberali aj humenskí poslanci, ktorí žiadali, aby boli o stave nemocnice pravidelne informovaní. Od januára tohto roku mali odbory s manažmentom pokračovať v rokovaniach o platoch zamestnancov.
kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín