BELÁ NAD CIROCHOU, SNINA. Vyskúšame, zhodli sa poslanci obecného zastupiteľstva v Belej nad Cirochou v okrese Snina, že do areálu Topovné v katastri obce „pustia“ Rock pod Kameňom.
Nie všetkým obyvateľom najväčšej obce v hornom Zemplíne sa páči hostiť trojdňový rockový festival.
Výbor prenájom schválil
Informácia o presťahovaní festivalu Rock pod Kameňom zo Sninských rybníkov do areálu Topovné v susednej Belej nad Cirochou vyvolala na sklonku marca búrlivú diskusiu na sociálnych sieťach.
Sninčania sa zaujímali o dotáciu, ktorú rockovému festivalu schválili poslanci na februárovom rokovaní mestského zastupiteľstva bez toho, aby vedeli, že sa zmení miesto konania.

Beľanov zaujímalo, prečo sa zmena miesta vydáva za hotovú vec, keď obecní poslanci mali o tom rokovať na zasadnutí až 8. apríla.
Obec si pozemky v areáli Topovné prenajala od Vyšného pasienkového a lesného pozemkového spoločenstva na 50 rokov za ročné nájomné 500 eur.
Podľa zmluvy z roku 2018 ich má využívať a spravovať v prospech obce „na realizáciu projektov spojených s voľnočasovými aktivitami občanov obce a pritom bude rešpektovať požiadavky vlastníkov“.
„Podľa nájomnej zmluvy nájomca nie je oprávnený prenechať prenajaté pozemky do podnájmu tretej osobe bez predchádzajúceho písomného súhlasu prenajímateľa. Na nedávnom valnom zhromaždení o tom nepadlo ani slovo,“ vysvetľuje Vladimír Štutika ml., ktorého otec je v spoločenstve podielnikom, prečo sa o to začal zaujímať.
Výbor spoločenstva na svojom zasadnutí 26. marca s prenájmom areálu na rockový festival súhlasil. Na oplátku požaduje od obce tisíc eur a 18 vstupeniek na druhý deň festivalu 27. júna.
Starosta Ján Vajda (Smer) toto rozhodnutie prevzal posledný marcový deň.
Hluk, neporiadok, dopravný kolaps
Podľa Štutiku je výhrad, prečo dať rockovému festivalu v obci stopku, viacero. Obavy sa týkajú hlavne nadmerného hluku, neporiadku a možného dopravného kolapsu. Do úvahy treba vziať aj náboženské hľadisko.
„Areál je od posledných domov vzdialený 100 – 150 metrov. Keď bol festival na Rybníkoch, hudbu bolo počuť až v Dlhom nad Cirochou. Mamičky z blízkych domov na sociálnej sieti vyjadrujú obavy, že ich deti nebudú pre hluk tri noci spať,“ hovorí.
Areál je podľa Štutiku pre desaťtisíc návštevníkov, ktorí zvyknú na festival prísť, primalý.
„Takéto veľké festivaly sa zvyčajne konajú na rozľahlých plochách vzdialených od obydlí, napríklad na letiskách. Neviem si predstaviť, kde sa toľko ľudí pomestí. Stanové mestečko má byť hneď pri ceste. Obávame sa prehustenej dopravy, dopravného kolapsu, keď ľudí budú zvážať taxíky. Nie je tu dostatok parkovacích miest,“ pokračuje.
„Nemáme žiadnu záruku, že nebude majetok podielnikov poškodený, že bude zaručená bezpečnosť účastníkov a obyvateľov obce, ani to, že všetok neporiadok, ktorý po festivale zostane, odpracú. V obci jednoducho podmienky na takúto mega akciu medzinárodného charakteru nie sú,“ dodáva.
List veriacich obyvateľom obce
Štutika upozorňuje, že v čase konania festivalu bude v obci odpustová slávnosť.
Podľa neho a iných veriacich akcia prinesie obyvateľom obce „trojdňový humbuk, potulovanie sa množstva cudzích ľudí iného, žiaľ, nekresťanského názoru, oplzlosti... Tri dni bude v stanoch nad obcou nocovať mládež podgurážená alkoholom a inými drogami. Ovocie tohto počínania vidno v podobe osudu Sninských rybníkov a hrozného dopadu na mnohých mladých ľudí,“ napísali niektorí veriaci v liste, ktorý rozdávali po skončení omše.

Starosta: Festival obec zviditeľňuje
Starosta Vajda na utorkovom rokovaní obecného zastupiteľstva „skúšobné“ konanie rockového festivalu v obci 26. - 28. júna obhajoval.
„Vyskúšali by sme to jeden rok. Je to akcia, ktorá našu obec i celý región zviditeľňuje. Sú medzi nami mladí ľudia, ktorí chcú rockové kapely, tak im to treba umožniť,“ povedal.
Obavy o bezpečnosť a poriadok podľa neho nie sú na mieste, označil ich za „zbytočné“.
Na poriadok a zdarný priebeh bude dohliadať 30 esbéeskárov, ktorí by mali nocovať v školskej telocvični. Pre účinkujúcich budú k dispozícii kontajnerové šatne, do areálu privezú prenosné toalety.
Výdavky obce sú spojené s úpravou terénu a opravami oddychovej zóny. Postačiť by na to malo 6-tisíc eur, ktoré sú v rozpočte vyčlenené na tradičný Topovné fest.
Vajda zdôraznil, že všetky úpravy areálu v konečnom dôsledku poslúžia obyvateľov obce. Zámerom je v budúcnosti doviesť doň vodovod a kanalizáciu.
Starosta predložil poslancom písomný súhlas výboru Spoločenstva s prenájmom areálu organizátorovi, zmluvu s ním podpíše po schválení akcie zastupiteľstvom.
Konanie festivalu odsúhlasila aj kultúrna komisia.
Všetci hlasovali za
Poslanci v zásade s konaním rockového festivalu problém nemali. Poslanec Ján Hreha (kandidoval za Smer, Sme rodina, SNS) sa priznal, že nie je fanúšikom hudobného žánru, ktorý sa prezentuje na festivale.
Pripustil, že táto hudobná produkcia „môže evokovať temné stránky“, avšak nie všetci metalisti sú „strašní“ či „satanisti“. Ako príklad uviedol jedného z hudobníkov, ktorý vystúpi na festivale so svojou kapelou a je aj redaktorom a moderátorom náboženského vysielania.
„Keď sa mne tento hudobný žáner nepáči, neznamená to, že by som ho zakázal každému,“ povedal.
Dodal, že organizátori a agentúry „majú mieru profesionality a nič nenechávajú na náhodu“ a treba na nich apelovať, aby v maximálnej miere zabezpečili poriadok.
„Dovolíme festival urobiť raz, keď to bude neporiadok na entú či ozaj neprístojné, na budúci rok už nedovolíme,“ vyslovila sa poslankyňa Daniela Lojanová (nezávislá).
Vicestarosta Marián Bakajsa (kandidoval za Smer, Sme rodina, SNS) vytkol organizátorom, že sa „uponáhľali“ a zverejnili miesto konania skôr, ako o ňom rokovalo obecné zastupiteľstvo.
Podľa poslanca Jána Gajdoša (kandidoval za Smer, Sme rodina, SNS) „problémových“ návštevníkov bude len pol percenta z celkového počtu.
„Nevidím dôvod trestať 99,5 percenta ľudí, ktorí tu prídu kvôli hudbe,“ povedal.
„Určite budú nejaké dopravné komplikácie. Treba rešpektovať usmernenia organizátorov,“ dodal.
„Vydržíme,“ uzavrel rozpravu starosta Vajda.
Všetci poslanci hlasovali za.
Štutika po schválení bodu rokovania obecného zastupiteľstva upozornil starostu, aby uznesenie nepodpísal.
„Môže sa stať, že niektorí občania sa rozhodnú obrátiť sa na súd so žiadosťou o vydanie neodkladného opatrenia, aby sa takáto akcia nekonala, keďže naruší ich pokojný život,“ povedal.
Schválenú dotáciu prerozdelia
Jasné je už aj to, že dotáciu vo výške 29-tisíc eur, ktorú festivalu schválili sninskí poslanci, organizátor neprevezme.
Potvrdil to aj primátor Sniny Peter Vološin (KDH). Spolu s poslancami na pracovnom stretnutí budú diskutovať o presune a ďalšom využití týchto zdrojov.
„Je mi ľúto, že niektorí ľudia sa snažili využiť túto situáciu na získanie politických bodov a poškodiť dobré meno nášho mesta a festivalu. Je absolútne legitímne mať rôzne názory na kultúru, hudbu alebo aj podporu mesta,“ povedal, narážajúc na diskusie na sociálnej sieti.
„Festival je dlhodobo významným ekonomickým prínosom pre občanov nášho mesta, najmä pre tých, ktorí podnikajú v oblasti služieb. Zároveň prispieva k rozvoju turizmu a k propagácii nášho mesta a regiónu,“ dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín