HUMENNÉ. Od piatkovej noci už nie sú humenské domácnosti a organizácie odkázané na dlhoročného centrálneho výrobcu tepla spoločnosť Chemes.
Po novom teplo zabezpečuje štátny Teplárenský holding prostredníctvom troch teplární, ktoré vybudoval ešte vlani v troch rôznych lokalitách.
Humenčania tak prestali byť rukojemníkmi jediného výrobcu. Rukojemnícka dráma sa skončila, tvrdí vedenie mesta. Pre firmy v Priemyselnom parku Chemes však situácia zatiaľ priaznivá nie je.
Úrad vydal predbežné opatrenie
Centrálny výrobca tepla spoločnosť Chemes desaťročia dodávala teplo domácnostiam a firmám v Priemyselnom parku Chemes vrátané iných médií. Do väčších problémov sa dostala v roku 2022, vlani sama podala návrh na vyhlásenie konkurzu a súd jej vyhovel.

Správca konkurznej podstaty akciovej spoločnosti Chemes ukončil v piatok 28. marca prevádzku energetických zariadení.
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví vydal ešte minulý týždeň predbežné opatrenie, ktorým zaviazal vlastníkov energetických zariadení, teda spoločnosti Priemyselný park Chemes a Chemes a.s., aby ich od 29. marca poskytli spoločnosti MH Teplárenský holding na zabezpečenie dodávok tepla a elektriny v meste a Priemyselnom parku Chemes.
Mesto bolo aktívne
O bezproblémovom prechode na nový zdroj tepla informoval v sobotu primátor Miloš Meričko (nezávislý). Zdôraznil, že mesto zintenzívnilo aktivity po vyhlásení konkurzu na Chemes.
Iniciovalo výstavbu nových tepelných zdrojov v spolupráci s ministerstvom hospodárstva a štátnym MH Teplárenským holdingom.
„Našli sme u nich porozumenie a podporu. Začali sme pripravovať projektové zámery a jednu kompletnú projektovú dokumentáciu aj so stavebným povolením na tepláreň na Sídlisku pod Sokolejom,“ hovorí Meričko.

Zdroje sú tri
Záložné zdroje na výrobu tepla sú v meste tri, jeden za zimným štadiónom, druhá tepláreň je na Sídlisku pod Sokolejom a tretia za Strednou odbornou školou technickou na Sídlisku I.
„Doposiaľ fungoval iba jeden centrálny zdroj tepla, v súčasnosti výroba tepla bude prebiehať prostredníctvom Teplárenského holdingu v troch nových zdrojoch,“ vysvetľuje primátor s tým, že bezpečnosť a spoľahlivosť dodávky tepla pre domácnosti a rôzne organizácie je zabezpečená.
Predbežné náklady na výstavbu troch zdrojov boli vyše osem miliónov eur, napokon sa vďaka optimalizácii a efektívnym rozhodnutiam znížili na vyše polovicu. Sú majetkom holdingu.

Pracovníci Teplárenského holdingu zvládli piatkový večerný prechod od centrálneho zdroja k novým náhradným bez problémov. „Obyvatelia to vôbec nepocítili. Sme na to hrdí,“ hovorí manažér Tomáš Murajda.
„Nevyskytli sa žiadne závažné nedostatky. Nadránom sme zaznamenali zanedbateľný pokles v dodávke teplej vody v troch z 19 lokalít, ale podarilo sa nám ho operatívne odstrániť. Prechod bol plynulý, hodnotím ho ako dobrý,“ pridáva sa konateľ Humenskej energetickej spoločnosti Martin Lichman, ktorý je aj mestským poslancom (KDH).

Obavy a nervozita boli
Spoločnosť vyrobené teplo a teplú vodu distribuuje ku konečným užívateľom. Konateľ neskrýva, že obavy a nervozita z celej situácie okolo tepla boli veľké.
„Teraz máme istotu, že nech sa deje čokoľvek, je tu plnohodnotný záložný zdroj, ktorý teplo zabezpečí. Je to skvelá správa pre 20-tisíc ľudí v meste, ktorí teplo odoberajú. Spadol nám veľký kameň zo srdca,“ priznáva.
Vykurovacia sezóna sa papierovo končí na sklonku mája. „Zvykneme ju ukončiť prvý májový týždeň. Neočakávame žiadne významné prekážky, ktoré by nám ju mohli sťažiť,“ dodáva Lichman.
Primátor Meričko oceňuje, že štát nenechal Humenčanov „na holičkách“. Spoluprácu s rezortom hospodárstva a štátnou teplárenskou akciovkou si pochvaľuje.
„V rekordne rýchlom čase v priebehu niekoľkých mesiacov sa podarilo zložitú situáciu vyriešiť a dokončiť výstavbu zdrojov,“ zdôrazňuje.

Firmy (zatiaľ) stoja
V Priemyselnom parku Chemes podniká niekoľko firiem, dokopy zamestnávajú približne 1 500 pracovníkov. Pre ne však situácia priaznivá nie je.
„Ešte v piatok ráno sme dostali informáciu, že štátny MH Teplárenský holding preberá všetky zariadenia na výrobu regulovaných i neregulovaných energií. Situácia sa však zmenila v priebehu dňa,“ hovorí pre Korzár Ján Kučeravý, výkonný riaditeľ spoločnosti Nexis Fibers, ktorá vyrába priemyselné vlákna.
„Popoludní sme dostali informáciu, že vzhľadom na technické nezrovnalosti zariadení, holding nie je schopný začať ich v krátkom čase prevádzkovať. Informovali nás, že do parku budú dodávať len elektrickú energiu a vodu a zvyšné energie budú odstavené. V piatok popoludní sme odstavili zvyšok technologických zariadení a momentálne stojíme. Čakáme, ako sa bude situácia vyvíjať,“ dodáva Kučeravý.

Vývoj sledujú
S otázkou či, resp. kedy dôjde k prevzatiu zariadení, sme sa obrátili na Teplárenský holding, spoločnosť Chemes a Úrad pre reguláciu sieťových odvetví.
„Úrad pozorne sleduje vývoj vyplývajúci z plnenia predbežného opatrenia, o výsledku budeme verejnosť informovať. Zásobovanie obyvateľov teplom a teplou vodou je už teraz zabezpečené,“ reagoval krátko hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Radoslav Igaz.
Na ostatné odpovede čakáme.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín