SNINA, BELÁ NAD CIROCHOU. Najväčší rockový festival na Slovensku Rock pod Kameňom sa sťahuje zo Sniny do susednej Belej nad Cirochou. Presnejšie z rekreačnej oblasti Sninské rybníky do areálu Topovné.
Mestskí poslanci nedávno schválili legendárnemu festivalu dotáciu 29-tisíc eur. Ide o druhú najvyššiu dotáciu, viac dostanú už len mestskí futbalisti.
Na portáloch na sociálnych sieťach sa rozpútala diskusia - má Snina podporiť z mestského rozpočtu v ekonomicky ťažkom roku trojdňovú komerčnú akciu, ktorá sa nekoná v jej katastri? Čo z toho mesto bude mať? Nebolo treba radšej rozdeliť peniaze deťom v záujmových krúžkoch? Aj to sa pýtajú diskutujúci.
Organizátor: Miesta bolo málo, potrebujeme rásť
Organizátor festivalu Michal Latta zmenu miesta konania zdôvodňuje potrebou rastu podujatia. „Festival potrebuje rásť. Posledné dva roky sme, bohužiaľ, narážali na to, že kapacitne sme dosahovali maximum,“ hovorí.
Rast podľa jeho slov znamená prilákať atraktívnejších účinkujúcich. „V takom prípade zázemie musí vyzerať úplne inak. Nemali sme dostatok miesta a nemohli sme vyjsť v ústrety požiadavkám renomovaných umelcov,“ zdôrazňuje.
Biokúpalisko je už tri roky bez vody, mesto sa nevie dohodnúť s urbárnikmi na prenájme pozemkov, areál rybníkov chátra, vlani ukončil činnosť po sedemnástich rokoch aj autokemping.

Od mesta žiadal na rockfest dotáciu 150-tisíc eur, poslanci schválili 29-tisíc. Zmluvu o čerpaní dotácie ešte nepodpísal.
„Zmluvu o plnení zo strany mesta som nepodpísal a ani nepodpíšem, momentálne sa venujem primárne festivalu a neostáva mi čas zaoberať sa dotáciou,“ hovorí.
Prínos pre cestovný ruch
Vzdialenosť medzi rybníkmi a areálom v Belej je minimálna a všetky doposiaľ zarezervované ubytovacie kapacity v pôvodnej lokalite sa budú dať využiť.
Latta je presvedčený aj o tom, že mesto zmenou miesta konania o svoju propagáciu nepríde. „Všade je uvedené, že areál Topovné je pri Snine,“ hovorí.
„Festival je svojím žánrom monopolom, lebo na Slovensku už nie je žiadny rock-metalový festival takejto veľkosti. Nebudem svoj čas venovať diskusiám na internete, ale radšej sa budem venovať príprave festivalu, aby sme dali fanúšikom tie najlepšie služby,“ hovorí Latta narážajúc na to, že za festivalovou antikampaňou na sociálnych sieťach je podľa neho politická strana jedného z neúspešných primátorských kandidátov.
„Všetci sa bijú do hrude, že ideme robiť cestovný ruch a náš festival je veľkým prínosom pre cestovný ruch. Je smutné, že v súvislosti s ním riešime takúto triviálnu tému,“ uzatvára.
Poslanec Vohar: Je za tým politika
Poslanec Michal Vohar (Smer), bývalý spoluorganizátor festivalu a jeho propagátor, vníma „humbug“ na sociálnej sieti ako „útok na mesto a primátora od istej skupiny, ktorá má svojho kandidáta“. „Nie je to nič iné,“ hovorí s tým, že za všetkým vidí politický podtext.
Upozorňuje, že pri poskytnutí dotácie nejde o rozpor so všeobecne záväzným nariadením, keďže v súlade s ním dotáciu z rozpočtu mesta možno poskytnúť právnickým osobám a fyzickým osobám - podnikateľom, ktoré majú sídlo alebo trvalý pobyt na území mesta.
„Činnosť môžu vykonávať v celom okrese, a tak to aj funguje,“ hovorí. Dodáva, že je jedno, kde sa akcia koná.
„Aj futbalisti či volejbalisti chodievajú hrať inde, aj dôchodcovia chodia autobusmi kúpať sa mimo mesta. Pokiaľ propagujú mesto Snina, môžu dostať dotáciu, to je môj názor. Je na poslancoch v akej výške, primátor s ich poverením len podpisuje zmluvu,“ hovorí.
Legendárny rockfest dostal podľa Vohara Sninu na mapu sveta, keďže naň zvyknú chodievať aj zahraniční fanúšikovia. Ťažia z neho poskytovatelia ubytovania a rôznych služieb či taxikári.
Úžitok má podľa neho nielen mesto, ale celý okres. „V meste sa vždy premlelo niekoľko tisíc ľudí. Niektorí išli napríklad do Polonín či okúpať sa do Zemplínskych Hámrov. Žiadny nepriaznivý dopad nevidím ani tento rok,“ uzatvára.
Chcel samostatné hlasovanie
Poslanec Ladislav Alušík (Hlas) mal a má s podporou rockfestu z rozpočtu problém. Otvorene ho vyjadril pri schvaľovaní dotácií na februárovom rokovaní mestského zastupiteľstva. Poslanci mali hlasovať v jednom balíku o dotáciách pre 38 žiadateľov v celkovej výške 203-tisíc eur, 577 eur ostalo v rezerve.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín