POLONINY. Správa Národného parku Poloniny pripravila nový návrh zonácie, ktorý výrazne oslabuje plánovanú ochranu jedného z najvzácnejších území Slovenska. Tvrdí to ochranárska organizácia Aevis.
Podľa verzie, ktorú organizácia získala na základe infozákona, má prísnu ochranu po novom získať iba menej ako 20 percent parku, zatiaľ čo zvyšok územia má zostať v základnom, najmenej prísnom režime.
Oslabovanie ochrany
„Návrh navyše výrazne znižuje stupeň ochrany v povodí vodárenskej nádrže Starina, ktorá zásobuje pitnou vodou veľkú časť východného Slovenska," tvrdí Aevis, a preto požaduje jeho prepracovanie.
„Namiesto posilnenia ochrany národného parku sledujeme jej ďalšie oslabovanie. Ignorujú sa odborné argumenty aj perspektívne možnosti rozvoja regiónu. Návrh paradoxne vytvára priestor pre hospodárske aktivity na úkor prírody aj udržateľného turizmu. Najzásadnejším problémom je zníženie stupňa ochrany v povodí vodárenskej nádrže Starina a zvýšenie rizika ohrozenia strategického zdroja pitnej vody. Je to nezodpovedné a nebezpečné,“ hovorí Rastislav Mičaník, riaditeľ Aevis.

Postup označili za netransparentný a nelegitímny
Organizácia upozorňuje, že návrh obsahuje veľké množstvo zásadných zmien, vznikol bez verejného prerokovania, v úzkej komunikácii len s vybranými subjektmi. Aevis považuje takýto postup za netransparentný a nelegitímny.
Podľa Mičaníka sa správa národného parku zároveň odklonila od pôvodných cieľov zonácie, ktorá mala zosúladiť ochranu prírody s rozvojom regiónu.

Hrozia viaceré riziká
Slabá ochrana môže viesť podľa Aevis ku kompetenčným a legislatívnym sporom, dopadom na prírodu, k špekuláciám s pozemkami, ktoré by sa mali preradiť do nižšieho stupňa ochrany a k strate dôvery verejnosti.
Návrh je v rozpore s medzinárodnými záväzkami Slovenska ako aj s plánom obnovy a odolnosti a ohrozuje čerpanie ďalších peňazí z tohto podporného mechanizmu. Zonácia nie je dostatočne vymedzená na štátnych pozemkoch, ktoré by mali byť základom bezzásahových zón.

Organizácia upozorňuje, že dôsledná ochrana prírody môže byť prínosom pre miestnu ekonomiku. Kvalitne nastavená zonácia vytvorí nové pracovné miesta v oblasti prírodného turizmu a služieb cestovného ruchu.
„Ak to štát s podporou rozvoja regiónu myslí naozaj vážne, tak by mal vyčleniť pre cestovný ruch adekvátne veľké a kompaktné štátne prírodné územia, na ktorých bude garantovať ich ochranu”, konštatuje Mičaník.
Vzhľadom na silnú konkurenciu zo strany iných národných parkov na Slovensku je podľa neho práve kvalita ochrany prírody pre Poloniny zásadná.
„Ľudia sa nechodia do národného parku pozerať na ťažbu dreva. Prichádzajú za nádhernou divokou prírodou. Ak ju nezachováme, prídeme nielen o ňu, ale aj o šancu na lepšiu budúcnosť pre región,” uzatvára Mičaník.

Žiadajú prepracovanie návrhu
Aevis žiada, aby bol návrh zonácie prepracovaný v súlade s odbornými kritériami a verejným záujmom. Požaduje, aby väčšina štátnych pozemkov bola zaradená do prísne chránených zón, aby sa zachovala súčasná rozloha národného parku a zároveň sa neznižoval stupeň ochrany v povodí nádrže Starina.
Rovnako vyzýva na zavedenie jasných pravidiel pre aktivity v parku a podporu udržateľného rozvoja, ktorý bude skutočným prínosom pre prírodu aj miestne komunity.
Vzácne Poloniny
Poloniny patria medzi ekologicky najhodnotnejšie územia Slovenska – sú domovom zubra hrivnatého, vzácnych druhov vtákov a jedinečných bukových pralesov zapísaných v UNESCO.
Proces zonácie odštartoval v roku 2022, no podľa Aevis sa od októbra 2023 jeho vývoj spomalil, stal sa chaotickým a viedol až k obnoveniu ťažby dreva v častiach parku, ktoré boli predtým predbežne chránené.
Posledný návrh zonácie, ktorý poskytla v marci Správa NP Poloniny organizácii Aevis, je z decembra 2024.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín