HUMENNÉ. Progresívna rocková hudba či politika? reagovala otázkou exprimátorka Humenného a poslankyňa Národnej rady za stranu Smer Jana Vaľová na koncert skupiny Pigs on the wing. Nie sme politicky motivovaní žiadnou stranou, zdôrazňuje kapelník.
Revival kapela, ktorá sa venuje tvorbe Pink Floyd, vystúpila uplynulý víkend v History art&music clube v Humennom. Politička sa vybrala na koncert, pretože je podľa vlastných slov „fanúšičkou“ legendárnej anglickej hudobnej skupiny.
V polovici koncertu však odišla. V statuse na sociálnej sieti vysvetlila prečo. Pobúrila ju najmä videoprojekcia.

„Najväčším a skutočne nemilým prekvapením počas koncertu bola videoprojekcia, ktorá podľa popisu účinkujúcich „znásobuje efekt progresívnej a psychedelickej rockovej hudby a preložené texty skladieb len podčiarkujú konceptuálnosť“. Vo videoprojekcii k skladbám od Pink Floyd (v kontexte peňazí, sily, moci...) sa zrazu objavili fotografie Fica, Kaliňáka, Gašpara, Putina, Trumpa a ďalších,“ napísala.
Napísala o šírení nenávisti
Kapelu obvinila zo šírenia „progresívnej propagandy“ a polarizácie spoločnosti.
„Tak teda... progresívna rocková hudba, či politika? Táto hudobná skupina (myslím si, že nie je jediná) robí progresívnu propagandu v kluboch po Slovensku, a je smutné, ako sa ľuďom, ktorí prídu na koncert kvôli hudbe, vymývajú mozgy. Umenie má spájať, a nie polarizovať ľudí,“ pokračovala v statuse Vaľová.
Poslankyňa Vaľová venovala kritické slová aj klubom, v ktorých kapely vystupujú.
„Kluby si, pochopiteľne, potrebujú zarobiť, pozývajú hudobné skupiny a iných umelcov, ale podrobne obsah vystúpenia neskúmajú. Na to slúžia zmluvy, kde by mali mať, že nebudú platiť politickú propagandu a ostať nestranní,“ myslí si.
Na záver pridala otázky. „O čom je tá 'slobodná kultúra', za ktorú súčasní umelci a časť národa štrajkuje v slovenských divadlách a na námestiach? Naozaj o hudbe? O umení? Alebo o progresívnej politike a nenávisti, na šírenie ktorej je aj takýmto spôsobom zneužívaná kultúra?“
Potlesk alebo smiech
Kapela Pigs on the wing zo Zvolena slová političky nenechala bez odozvy. „Pre nás je to dobrá reklama. Úprimne ďakujeme pani poslankyni za skvelú propagáciu, ktorú nám urobila,“ reaguje kapelník Martin Námešný na jej status na sociálnej sieti, ktorý zdieľala aj strana Smer.
Zdôrazňuje, že politici „hrajú“ v ich koncertoch len úplne zanedbateľné percento.
„Politici Smeru sa u nás objavujú len v dvoch skladbách, primárne v Brain Damage a čiastočne v Money. V originálnych projekciách Pink Floydu sú objektom satiry aktuálni politici tej doby, napríklad Thatcherová či George Bush. Skladby mapujú aktuálne dianie a problémy, ktoré vnímame, závažné environmentálne témy, témy chudoby a podobne,“ vraví.
V projekcii sú aj iní domáci a svetoví politici, nechýba Kim Čong Un či Donald Trump, Vladimir Putin otvára skladbu Dogs of War. „Tým končia naše narážky na politikov,“ dodáva.
Doposiaľ podobnú kritiku nezaznamenali. „Keď už aj zabudneme, že máme politikov v projekciách, ľudia nám to pripomenú potleskom alebo smiechom. Závisí od toho, kde koncertujeme.“
Progresívny rock, nie politika progresívcov
Podľa slov Námešného si treba ujasniť pojmy. „Hudba Pink Floyd sa radí k progresívnemu rocku. S Progresívnym Slovenskom to nemá nič spoločné. Nie sme politicky motivovaní žiadnou stranou, ani neviem, kto v kapele koho volil. Hráme pre našich fanúšikov."
„Pre pani poslankyňu, a nielen pre ňu, sa stalo 'progresívnym' zjavne všetko, čo si dovolí kritizovať stranu Smer a jej čelných predstaviteľov,“ tlmočí názor kapely v statuse na sociálnej sieti.
„Ako zástupcovia umeleckej obce, hoci neprofesionálnej, máme za to, že umelci sú tu na to, aby satirovali a kritizovali stav našej spoločnosti. To ostatne umelci robia, odkedy umenie existuje. A obzvlášť v časoch, keď vďaka nefunkčnosti Fondu na podporu umenia sa u nás postupne zatvára x klubov a umeniu naklonených priestorov.“

Kapelník: Kopírujeme ich štýl
Kapelník Námešný zdôrazňuje, že sú amatérskou kapelou, ročne absolvujú niekoľko desiatok koncertov po celom Slovensku. Na scéne sú už 17 rokov. „Neživíme sa umením, všetci sme zamestnaní. Hráme pre radosť,“ hovorí.
Kritiku koncertu zo strany poslankyne vníma ako snahu „nájsť na nich niečo negatívne“. Na koncertoch Pink Floydu bola interakcia s publikom minimálna.
„Nasleduje skladba za skladbou. Jedna nadväzuje na druhú bez nejakých prestávok. Snažíme sa kopírovať ich štýl,“ naráža na to, prečo sa publiku pozdravil až po skončení prvej, trištvrtehodinovej polovice koncertu, tvoriacej celý album Dark Side Of The Moon.
„Pani poslankyňa odišla ešte pred koncom tohto prvého bloku,“ vraví. „Preto môj pozdrav nemohla počuť.“

Výkon posúdia fanúšikovia
Kapela na koncertoch nehrá na playback.
„Mať prednahrané vokály neznamená, že hráme na playback. Nemáme stálu speváčku, preto máme jej vokál prednahraný. Nie je to nič neobvyklé, hlavne keď je ekonomicky neúnosné cestovať po kluboch s veľkým hudobným telesom,“ vysvetľuje Námešný, ako je možné, že poslucháči počujú v skladbe napríklad aj cengot mincí či šuchot papierových bankoviek.
To, či má kapela „hlasy na Pink Floyd“, necháva na posúdení fanúšikov. „O niečom svedčí snáď aj to, že náš frontman bol angažovaný, aby spieval Gilmourove party v projekte The Wall 2009, ktorý sa odohral v Pražskej O2 Aréne a na ďalších miestach,“ dodáva.
„Veríme, že pani poslankyňa raz napíše aj pochvalný text o nás, keď sa v našich projekciách objaví aj iná politická garnitúra, keď raz Smer nebude pri moci a noví sa budú správať podobne neprofesionálne ako tí súčasní,“ uzatvára kapelník.
Nie je progresívny ako progresívny
Igor Lebloch, majiteľ klubu History art&music, ktorý je vychytenou a rôznorodou umeleckou scénou v meste, hovorí, že pozývané hudobné kapely a ich produkciu pozná z dostupných informačných zdrojov a programovku sa snaží koncipovať tak, aby si na svoje prišlo široké spektrum poslucháčov.
Kapela Pigs on the Wing koncertovala v klube už po tretí raz, vždy ju sprevádzal záujem poslucháčov a nikdy podobnú kritiku nezaznamenali. „Mali sme vypredaných všetkých 150 miest. Kapela mala úspech, koncert mal veľmi dobrý ohlas,“ dodáva Lebloch.
Hudobný publicista Edo Kopček ml., šéfredaktor hudobného portálu Moja muzika, vysvetľuje, že skupina Pink Floyd reagovala vo svojej tvorbe na spoločenské, politické a sociálne dianie a mala aj „angažované veci“.
„Ako fanúšička skupiny mohla pani poslankyňa Vaľová počítať s tým, že kapela, ktorá hrá ich piesne, urobí úpravy podľa seba. Z môjho pohľadu je to legitímne. Platí sloboda vyjadrovania sa a umenie vždy reflektovalo a reflektuje aj súčasné dianie doma a vo svete,“ hovorí.
Političke odporúča vybrať si iný typ podujatia, na ktorom si užije kompozične jednoduchšiu muziku, ktorá ju nebude ničím vyrušovať.
„Pink Floyd je progresívna rocková kapela. Preto pripomínam základnú poučku, že progresívna hudba je taká, ktorá rozširuje hranice iných žánrov a používa kompozične náročnejšie, artovejšie a zaujímavejšie postupy,“ zdôrazňuje.
Podľa hudobného publicistu Kopčeka ml. nie všetci súhlasia s politikou vládneho Smeru, ktorý nás „dostáva mimo Európy“, a majú právo slobodne vyjadriť svoj názor. „Tak ako pani poslankyňa vyjadrila svoj názor na koncert,“ dodáva.
Čo o kapele píše Wikipédia
Pink Floyd je anglická rocková skupina, ktorá sa sformovala v Londýne v roku 1965. Wikipédia píše, že kapela, ktorá sa na hudobnej scéne presadzovala ako predstaviteľ psychedelického popu, bola príznačná vetvenými hudobnými kompozíciami, experimentovaním so zvukmi, filozoficky zameranými textami a prepracovanými koncertnými vystúpeniami sa zároveň stala jedným z lídrov progresívneho rockového žánru. Pink Floyd patrí medzi komerčne najúspešnejšie a najvplyvnejšie skupiny v histórii populárnej hudby.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín