STAKČÍN, ZBOJ, ULIČ. „Nesystémové opatrenie, neefektívne míňanie verejných zdrojov. V Poloninách nie sú problémy s medveďmi, zásahový tím je zbytočný," reaguje ochranárska organizácia Aevis na rozhodnutie ministerstva životného prostredia zriadiť v Národnom parku Poloniny v Sninskom okrese zásahový tím pre medveďa hnedého.
Envirorezort hovorí o peniazoch z rozpočtu správy parku, tím má pôsobiť preventívne a osvetovo.
V piatich národných parkoch
Vytvorenie zásahových tímov pre medveďa hnedého v piatich národných parkoch na Slovensku schválila vláda uznesením vlani v polovici decembra.
Ako prvé boli zriadené zásahové tímy v Tatranskom národnom parku (TANAP) a v Národnom parku Nízke Tatry (NAPANT).
Najneskôr do konca tohto roka pribudnú ďalšie tri na Muráni, v Poloninách a vo Fatre. Pokým sa tak stane, v prípade potreby zasiahne Štátna ochrana prírody a zásahový tím TANAP a NAPANT.

Zefektívni sa tiež Zásahový tím pre medveďa hnedého v pôsobnosti Štátnej ochrany prírody. Doterajších päť zásahových tímov Sever, Juh, Západ, Podpoľanie a Ponitrie nahradia tri nové tímy Západ, Stred a Východ.
Zásahový tím Východ má pôsobiť v okresoch Bardejov, Levoča, Medzilaborce, Prešov, Sabinov, Stropkov, Svidník, Vranov nad Topľou, Gelnica, Košice I, Košice II, Košice III, Košice IV, Košice-okolie, Michalovce, Spišská Nová Ves, Trebišov.
Okres Humenné, kde sa podľa údajov zverejnených v materiáli počet nahlásených prípadov výskytu medveďa pohybuje od 6 do 20, v zozname nie je.

Medveď je aj tam, kde predtým nebol
Podľa materiálu, predloženého na rokovanie vlády, sa medveď hnedý v ostatných rokoch rozširuje aj do území, v ktorých sa v minulosti nevyskytoval.
„Potvrdzujú to tragické udalosti, výskyt a strety v intravilánoch obcí aj počet hlásení o škodách spôsobených medveďom na včelstvách, ovocných drevinách, hospodárskych zvieratách, poľovnej zveri a poľnohospodárskych plodinách,“ píše sa v materiáli.
Kým v roku 2022 evidovala Štátna ochrana prírody približne 600 hlásení, vlani ich počet atakoval hranicu 2 000.

Podľa šéfa envirorezortu Tomáša Tarabu (nom. SNS) je dôležité byť pripravený práve v najexponovanejších oblastiach a zabezpečiť, aby bola eliminácia problémových medveďov efektívna a rýchla.
„Hlavnou výhodou zriadenia zásahových tímov v národných parkoch je, že zamestnanci správ národných parkov poznajú vlastnícke pomery, užívateľské vzťahy, miestne prírodné podmienky a spolupracujú s okresnými úradmi v kompetenčnom území národného parku. Tým sa zefektívni koordinácia všetkých zapojených zložiek, komunikácia so samosprávami, chovateľmi hospodárskych zvierat, užívateľmi poľovných revírov a ďalšími dotknutými subjektmi,“ zdôvodňoval minister.

Zamestnanci parkov
V zásahových tímoch bolo na sklonku vlaňajška 30 zamestnancov Štátnej ochrany prírody, piati mali byť delimitovaní k prvému januáru tohto roka.
Správa Tatranského národného parku má vytvorený zásahový tím pre medveďa zo šiestich vlastných zamestnancov.
Tatranský zásahový tím má pôsobiť v okresoch Liptovský Mikuláš, Kežmarok, Poprad, Stará Ľubovňa, poloninský v Poloninách.
Podľa mapky v materiáli rezortu životného prostredia sa v okrese Snina počet nahlásených výskytov medveďa pohybuje v rozpätí 1 až 5.
V tabuľke dvadsiatich miest s maximálnym počtom hlásení figurujú z východu Poprad na štvrtom mieste (100 až 200 hlásení), Kežmarok na trinástom, Prešov na sedemnástom a Košice na devätnástom mieste.

Len jedno napadnutie človeka
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín