HUMENNÉ. Humenné bolo doteraz jediným mestom na Zemplíne, kde sa protesty konali. V piatok sa k nemu pridali Michalovce a Vranov nad Topľou.
Pred Dom kultúry v Humennom prišlo na občiansky protest asi 400 ľudí. Nechýbali vlajky, rapkáče a píšťalky.
Organizátorom protestov je neformálne zoskupenie Príď a poznaj pod líderstvom Jána Mičovského (Demokrati). Moderátorskej úlohy sa zhostila Zuzana Švecová.
Zmier a poriadok?
Podnikateľ Martin Hyška sa ujal slova ako prvý.
„Táto vláda prišla hneď na začiatku svojho vládnutia s vyhlásením, že prinesie zmier a poriadok. Pýtam sa: aký sa od nás očakáva všeobecný zmier, keď ani po vražde novinára a jeho snúbenice nepoznáme objednávateľa vraždy, keď verejnosť roky čaká na výsledky spravodlivých procesov v súvislosti s korupciou v štáte, ktorá sa diala na najvyšších miestach politiky, keď vyšetrovaných a obvinených púšťajú na slobodu, keď prepustia právoplatne obvineného a odsúdeného bývalého špeciálneho zametača a prokurátora Kováčika?“ položil si rečnícku otázku.

„Ako sa máme zmieriť s tým, že boli rozprášené dve najdôležitejšie inštitúcie NAKA a špeciálna prokuratúra, ktorá dozorovala najzávažnejšie trestné činy súvisiace s korupciou, správou eurofondov a verejných financií? Ako má vyzerať zmier, keď pre túto vládu hneď po jej nástupe bolo najdôležitejšie neodpovedať na neprijateľné alebo nepríjemné otázky novinárov a radšej nechodili na politické diskusie s oponentmi?“ pokračoval Hyška.
Zdôraznil, že súčasnej vládnej moci ide iba o jej beztrestnosť, o zastavenie všetkých prebiehajúcich trestných konaní voči „svojim“ ľuďom, o posilnenie moci. Pritom zastrašuje, dehonestuje a ponižuje oponentov.
Ľuďom zvýšili dane a poplatky, sebe platy
Maroš Pohl prečítal spoločné prehlásenie miest, ktoré sa pridali k protestom.
Zdôraznil, že odpoveď na otázku premiéra Roberta Fica (Smer), prečo ľudia protestujú, je jednoduchá. „Snažíme sa bojovať proti zlu. To, že tu stojíme, je minimum, čo môžeme pre to urobiť,“ povedal.
Zhromaždeniu sa prihovorili aj poslanec Národnej rady Peter Pollák ml. a podnikateľ Viliam Kapraľ zo Sniny.
„Fico sa od začiatku svojej štvrtej vlády pokúša ničiť každodennými krokmi život ľudí na Slovensku. Schválili si beztrestnosť, zvýšili vyše 900 poplatkov, aj na katastri, ktorý dodnes nefunguje, zvýšili nám dane, DPH. Sebe v časoch konsolidácie zvýšili platy o vyše 5-tisíc eur mesačne. Je to obrovská hanba,“ povedal Pollák.
Aj jeho slová sprevádzal súhlasný potlesk a piskot publika.
Niet inej cesty
Protestné zhromaždenie prijalo Humenskú deklaráciu pod názvom Niet inej cesty. Prečítal ju spoluorganizátor protestu Ján Mičovský.
Upozorňujú v nej, že Slovensko je v ohrození a súčasná demokraticky zvolená vláda bezočivo likviduje demokratické piliere štátu a proruskou orientáciou a nenávistnou rétorikou ohrozuje naše členstvo v Európskej únii a v NATO.

Vyzývajú všetky demokratické sily, aby „nahlas a vytrvalo usvedčovali súčasnú vládnu moc zo sprenevery službe, na ktorú sa podujali“.
„Odchod Ficovej vlády však nie je cieľom, ale len základným predpokladom našej obrody. Slovensko musí nastúpiť neľahkú nepopulistickú cestu návratu do slušnej, bezpečnej a prosperujúcej budúcnosti,“ povedal Mičovský.
V Humenskej deklarácii vyzval odborné elity Slovenska, vedeckú a akademickú obec, aby vypracovali fundamentálne riešenia, ktoré sú pre zvládnutie takejto cesty nevyhnutné.
„Časy populizmu sme si nadlho vyčerpali. Po deštrukčnej vláde Roberta Fica musí nastúpiť vláda národnej jednoty, obetavosti, slušnosti, tvrdej práce, solidarity a nekompromisnej spravodlivosti pre všetkých. Niet inej cesty,“ dodal.

Aj hudobný sprievod
O hudobný sprievod sa postarali hudobníci Štefan Tóth a Štefan Baláž. Pieseň Za naše Slovensko skomponoval Tóth ešte v časoch protestov Za slušné Slovensko.
„Chceme byť v Európe. Vidíme, koľko šikovných ľudí máme okolo seba a koľkí z nich musia chodiť pracovať do zahraničia, pretože nevedia svoje skúsenosti využiť doma. Chceme, aby sa to zmenilo, a preto sme v Európe,“ povedal.
Protest ukončila hymna Európskej únie.





Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín