SNINA. Riešeniu konfliktov medzi ľuďmi a divokými zvieratami má pomôcť nový medzinárodný projekt COOP4SAFE. Experti, ochranári a miestni obyvatelia zo Slovenska, Rumunska a Ukrajiny sa zamerajú na udržateľné spolunažívanie s veľkými šelmami. Informovala o tom Ivana Kohutková z organizácie Aevis.
Preventívne opatrenia
Do projektu sa zapájajú ochranári, lesníci, farmári, výskumníci aj vzdelávacie inštitúcie, ktorí budú spoločne hľadať efektívne a inovatívne spôsoby, ako chrániť divokú prírodu a zároveň podporiť miestne komunity.
"V tomto regióne sa už desaťročia uplatňujú rôzne preventívne opatrenia na minimalizáciu konfliktov medzi ľuďmi a šelmami. Pastieri tu napríklad odnepamäti hľadajú spôsoby, ako ochrániť ovce pred vlkmi, zatiaľ čo včelári musia zabezpečovať svoje včelíny pred medveďmi," uviedla odborná lektorka organizácie Aevis Zuzana Burdová.
Udržateľné spolužitie
Projekt sa zameriava na praktické riešenia od návštev fariem s úspešnými opatreniami až po vzdelávanie o efektívnych metódach prevencie konfliktov medzi ľuďmi a šelmami. Súčasťou je monitorovanie prírodného prostredia, výjazdy k farmárom a včelárom, diskusie o ochrane hospodárskych zvierat a testovanie opatrení, ako sú elektrické ohradníky či obnova prirodzeného prostredia pre divoké zvieratá. Jedným z výstupov bude aj vzdelávacia príručka a diskusie na stredných školách.
Projekt Spolupráca na ochrane biodiverzity a zabezpečení udržateľného spolužitia človeka s divokou prírodou v cezhraničnej oblasti SK-RO-UA je spolufinancovaný Európskou úniou a jeho ciele sa budú realizovať v nasledujúcich dvoch rokoch. Na jeho realizáciu je vyčlenený celkový príspevok 832 134,87 eura, ktorý bude rozdelený medzi všetkých zapojených partnerov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín