Festival Biela noc v Humennom. Zdroj: TASR
HUMENNÉ. Biela noc, ktorá opustila Košice po 15 a Bratislavu po desiatich rokoch a premiérovo zavítala do Humenného mesta kultúry 2024, vylákala v piatok večer do centra mesta stovky ľudí všetkých vekových kategórií. Zvedavosť, odmena za vysvedčenie, jedinečný zážitok, radosť i zamyslenie sa nad stavom kultúry boli najčastejšími dôvodmi, prečo ľudia vyšli z pohodlia domova. Tešili sa najmä deti.
„Sme radi, že si môžeme vyskúšať nový kontext, nové prostredie, nové lokácie a priniesť aj do menšieho mesta súčasné umenie,“ povedala na nádvorí kaštieľa riaditeľka festivalu Zuzana Pacáková. „Je to pre nás nový impulz.“
Umelci reagujú na spoločenské témy
Kým v hlavnom meste napočítajú počas Bielej noci ročne približne 100-tisíc návštevníkov a v Košiciach asi 60-tisíc, v Humennom si návštevnosť odhadnúť netrúfla.
„Mesto sa plní ľuďmi,“ skonštatovala Pacáková na pozadí obrovských drahých kameňov Mareka Kvetana, ktoré pútali pozornosť návštevníkov ako prvé.
Zdôraznila, že Biela noc prináša rôzne témy v rámci celospoločenského kontextu a jednotliví umelci reagujú na aktuálne spoločenské témy.
„Napríklad na tému konzumu, pracovného vyhorenia, ekológie a klimatickej krízy. Neďaleko sa nachádza nápis SOS kultúra, ktorý je momentálne veľmi aktuálny. Všetky diela majú svoje posolstvo,“ spresnila.

Čakali v rade
Festivalová trať vedie od kaštieľa po pešej zóne cez platformu Nerv, Centrum voľného času Dúha až po Vihorlatskú knižnicu.
Pre návštevníkov je pripravených 15 umeleckých zastávok, kde môžu vidieť rôzne svetelné objekty, umelecké inštalácie, projekcie, svetelný dizajn, animované filmy a workshopy pre deti.
Premiéru na Bielej noci má priestorová svetelno-laserová inštalácia Erika Kuzmu v Centre voľného času Dúha. Záujemcovia na ňu čakali dvadsať minút v rade.
Odmena za vysvedčenie
Radoslav Bálint (50) dostal na Bielu noc tip od kamarátky. „Nie som aktívny na sociálnych sieťach, a preto mi nejaké aktivity v meste unikajú. Som jej vďačný za informáciu,“ hovorí.
„Zatiaľ sme videli diamanty a mesiac v parku, uvidíme, čo nás čaká, necháme sa prekvapiť.“ So synom Michalom (9) spojili príjemné s užitočným a Biela noc bola vlastne odmenou za dobré polročné vysvedčenie.

„Je to niečo nové. Mesto žije, a to nielen klasickými koncertmi a pivnými dňami, ale aj niečím iným, netradičným. Zviditeľní to naše mesto a dáme tým vedieť, že aj na východe niečo je a oplatí sa tu žiť,“ vraví.
Hlbší rozmer festivalu si uvedomuje. „Hovorí sa, že začína byť zle, ak sa kultúra začne používať a zneužívať na politické ciele, ak sa účelovo preferujú niektoré diela a prekrúca sa skutočnosť. Mám pocit, že sme tak trochu na hrane. Je dobré zvýšiť záujem ľudí o kultúru aj o moderné umenie,“ dodáva Radoslav.
V hlavnej úlohe zvedavosť
„Po vzore Humenného príde na rad aj Topoľovka a možno o niekoľko rokov urobíme Bielu noc aj u nás,“ hovorí žartom starosta obce Topoľovka neďaleko Humenného Štefan Ladičkovský (Hlas). Do Humenného prišiel s rodinou, dcérou i vnučkou. „Zo zvedavosti, chceme vidieť všetko, čo tu je, veď sa to nekoná každý rok.“

Manželia Mária a Jozef Francúzovci si tiež Bielu noc nenechali ujsť.
„Keď sme prišli popoludní okolo tretej do parku, mysleli sme si, že sem priletel Trumpov havarovaný balón. Nevedeli sme, čo sa deje,“ s dávkou recesie hovorí Jozef (75). „Až potom nám policajt vysvetlil, že tu inštalujú obrovský mesiac. Preto sme dali Bielej noci prednosť pre večernou prechádzkou na Kalváriu,“ dodáva.

Kultúra je na chvoste
Alena (42) a Beáta (42) prišli z Michaloviec. Pomáhali si festivalovou mapou v mobile. „Práve pozeráme, kam máme ísť,“ poznamenali stojac pred Domom kultúry, na ktorom žiaril nápis SOS kultúra.
„V kultúre som pracovala dvadsať rokov, je na chvoste. Pracovníci sú veľmi slabo ohodnotení, ľudia nie sú spokojní s cenami vstupného, ale po obchodoch míňajú na všeličo, čo vôbec nepotrebujú. Do kultúry sa investuje najmenej, ponuka projektov je minimálna v porovnaní s inými oblasťami ako školstvo, cestovný ruch a podobne,“ hovorí Alena.
„My v Michalovciach Bielu noc nemáme, chodievame za ňou do Košíc,“ dodáva Beáta.

Fazuľu museli odstrániť
Traja 15-roční kamaráti prišli na námestie k zázračnej fazuli na bicykloch. Na otázku, či sa im festival páči, Radan Kolář na chvíľu zaváhal. „Páči. Nápad je fajn, u nás ešte nič také nebolo. Už sme boli všade,“ povedal.
Akurát sme stihli urobiť fotografiu, keď na svetelnej fazuli, ktorá vyrastala z pódia pri Fontáne lásky, praskol šev a museli ju odstrániť.
Biela noc pokračuje od 17. do 22. hodiny aj v sobotu.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín