HUMENNÉ. Chirurg Yuriy Fatula, docent na Užhorodskej národnej univerzite, sa vojenskou históriou zaoberá už vyše desať rokov. Stál pri zrode občianskeho združenia Memento bellum, ktoré sa venuje histórii prvej svetovej vojny na Ukrajine.
Priznáva, že ho inšpirovali historici zo slovenského Klubu vojenskej histórie Beskydy a ich aktivity.
„Ako vy hovoríte, nadchli nás pre túto prácu. Od roku 2017 Martin Drobňák a Radoslav Turik (zakladajúci a dlhoroční členovia klubu – pozn. red.) organizovali jednodňové historické prehliadky vojnových cintorínov na Slovensku a v Poľsku. Vtedy sme po prvýkrát prišli aj my z Ukrajiny, aby sme videli, ako sa to robí,“ hovorí ukrajinský lekár.
„Chytilo nás to za srdce,“ zdôvodňuje, prečo sa partia ľudí rôznych profesií a veku združila do organizácie Memento bellum.
Začali vyhľadávať zabudnuté a zanedbané vojnové cintoríny z prvej svetovej vojny na území Ukrajiny a postupne ich obnovovať. V archívoch pátrajú v zoznamoch padlých vojakov, aby zistili, kde sú pochovaní.
Treba si ctiť každého padlého vojaka
Chirurg Fatula je presvedčený o tom, že vojnové cintoríny sú pripomienkou našej spoločnej európskej histórie z čias prvej vojny a sú aj „dôležitým elementom európskej humanitárnej politiky“.

Každá spoločnosť by si mala pamätať vojakov, ktorí za ňu v bojoch zahynuli, každý vojak, hoci aj po sto rokoch, by mal byť „nájdený a uctený“.
„Pre nás na Ukrajine to má teraz obzvlášť veľký význam, pretože veľa vojakov je nezvestných, padli do zajatia alebo zahynuli. Naša spoločnosť má povinnosť zabezpečiť, aby žiadny vojak nebol zabudnutý,“ hovorí.
Z civilného lekára vojenský
Vojnové udalosti zmenili život a chod krajiny.
„Som civilný lekár - chirurg, liečim a operujem pacientov a vyučujem medikov. Keď vypukla vojna, civilní lekári začali pomáhať pri liečbe vojakov, ktorí prichádzali ranení z frontu, ale aj tých, ktorí slúžia v regióne. Polovica našej nemocnice pracuje ako vojenská,“ hovorí Fatula.
Vojaci z frontu prichádzajú s vážnymi zraneniami. „Denne vidím mladých ľudí, dvadsať-, tridsať-, štyridsaťročných bez nôh, bez rúk, slepých, hluchých. Je to veľmi náročné,“ priznáva.
Fatula: S Putinom sa nedá dohodnúť
Fatula poukazuje na tisícročnú dobyvačnú mentalitu ruských agresorov.
„Tisíc rokov sú takí. V 21. storočí, keď ľudstvo lieta do vesmíru, na Mars a rozvíja moderné technológie, sa Rusi nezbavili svojej tisícročnej mentality, neposúvajú sa dopredu, ale degradujú a vracajú sa späť. Je to tragédia nielen Ukrajiny, ale aj Európy a celého sveta,“ hovorí.
Je presvedčený o tom, že keď sa Rusi zmocnia Ukrajiny, nasledovať bude Poľsko, Pobaltské krajiny, Slovensko. „To si treba uvedomiť,“ prízvukuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín