Korzár logo Korzár Horný Zemplín

Najvyššie položený cintorín z prvej vojny je nedostupný. V Poloninách to chcú zmeniť

Severovýchod bol dejiskom krvavých bojov.

Vojnový cintorín vo Veľkrope.Vojnový cintorín vo Veľkrope. (Zdroj: Korzár/Jana Otriová)

HUMENNÉ. Pohraničné okresy na severovýchode Slovenska sú jediným miestom na Slovensku, ktoré počas prvej svetovej vojny zasiahla bojová činnosť. Línia frontu v Karpatoch sa tiahla od Bardejova po Sninu a od novembra 1914 do mája 1915 tu prebiehali ťažké a krvavé boje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Toto územie sa vtedy stalo bojiskom celoeurópskeho významu a tunajšie bojové operácie mali rozhodujúci strategický význam pre ďalší priebeh vojny na východnom fronte,“ hovorí historik a dlhoročný predseda Klubu vojenskej histórie Beskydy Martin Drobňák.

SkryťVypnúť reklamu

Bojové operácie si vyžiadali vyše 50 000 životov vojakov rakúsko-uhorskej, ruskej a nemeckej armády. Ďalších približne 250-tisíc vojakov bolo ranených alebo zajatých.

Pozostatkom vojnových udalostí na východe Slovenska je komplex vojensko-historických pamiatok.

Najobsiahlejšiu časť tvoria vojnové cintoríny. Je ich vyše dvesto, z toho 60 je národnou kultúrnou pamiatkou. Pamiatkami sú aj dva vojnové cintoríny v Trenčíne a jeden v Nitre.

Na prvom mieste je výskum

V Humennom sa stretli historici, ochranári a vojnoví nadšenci zo Slovenska, Poľska, Talianska, Belgicka, Maďarska a Ukrajiny. Diskutovali o tom, ako robiť spoločný výskum histórie prvej vojny, ako ju prezentovať širokej laickej verejnosti, ako ju využiť pre rozvoj cestovného ruchu.

„Dedičstvo prvej svetovej vojny netreba chápať len ako pamiatky, ktoré vidíme v teréne, napríklad vojnové cintoríny. Veľkú pozornosť treba venovať najmä výskumu pamiatok a na základe jeho výsledkov pripraviť projekty na ich obnovu, ale aj na ďalšiu starostlivosť,“ pokračuje historik.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Ranených vojakov liečili v škole a kostole. Ich obete pripomína trojtonový žulový monolit Čítajte 

V minulosti sa práve pre nedostatok informácií a skúseností uskutočnili nevhodné obnovy pietnych miest a dnes ich treba naprávať.

Dobrým príkladom obnovy je vojnový cintorín vo Veľkrope v okrese Stropkov, ktorý je najväčším na severovýchode Slovenska. Je tam pochovaných takmer 9-tisíc vojakov.

„Zvažovali sa rôzne formy. Stálo to pomerne veľa energie a argumentov, aby sme presvedčili kompetentné úrady, že takáto forma obnovy je vhodná. Nadchol sa pre ňu aj starosta. Bola to náročná cesta, ale po ôsmich rokoch, keď sa obnova ukončila, bol výsledok výborný,“ vysvetľuje Drobňák.

Dnes je cintorín národnou kultúrnou pamiatkou, vedie k nemu náučný chodník, navštevujú ho stovky turistov a je pýchou celého okresu.

K cintorínom a bojiskám v Hostoviciach v okrese Snina, vo Výrave v okrese Medzilaborce, vo Veľkrope či na Kaštielik nad Nižnou Poliankou v okrese Bardejov vedú turistické náučné chodníky, mestské okruhy o histórii prvej svetovej vojny sú v Medzilaborciach, Stropkove a v Snine.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Bojisko nad Hostovicami pripomína zvonica Čítajte 

Cesta mieru vedie cez Slovinsko a Taliansko

V Taliansku a v Slovinsku už vyše tridsať rokov pripravujú historici, záujmové združenia a nadšenci vojenskej histórie tzv. Walk of peace, teda Cestu mieru. Prepája dedičstvo prvej svetovej vojny od Álp až k Jadranskému moru.

Maša Klavora zo Slovinska potvrdila, že rozvoju turistiky, propagácie, digitalizácie a vzdelávaniu predchádzal dôsledný výskum, overenie a potvrdenie jeho záverov.

Dnes 500 kilometrov dlhú Cestu mieru hojne navštevujú turisti z celého sveta. Môžu na nej vidieť vyše 300 pamiatok z čias prvej svetovej vojny, pamätníky, múzea pod holým nebom, vojnové cintoríny, zákopy, kostoly a iné budovy, a to všetko v nádhernej prírode.

Klavora spolupracuje s Klubom vojenskej histórie Beskydy už vyše desať rokov aj na získavaní mien slovenských a slovinských vojakov, ktorí padli na územiach oboch krajín.

Súvisiaci článok Martin Drobňák: Chceme spracovať osudy predkov v prvej vojne. Je to dôležité Čítajte 

Cesta mieru u nás a u severných susedov

Severovýchod Slovenska má svoje špecifiká.

„Stav a zachovanie zákopových línií je iný ako v Taliansku a Slovinsku, kde bojová činnosť prebiehala tri roky. Môžeme však využiť formu rôznych náučných chodníkov. Benefitom je, že bojisko zasahovalo aj na územie dnešného Poľska a Ukrajiny. Vieme prepojiť tri krajiny a ponúknuť produkt širšiemu publiku, nielen obyvateľom Slovenska,“ hovorí Drobňák.

Je len otázkou niekoľkých mesiacov, kedy sa vytýči trasa Cesty mieru u nás a v Poľsku. Trasa vyznačená na mape bude súčasťou pripravovanej webovej stránky.

Podľa slov Dominiky Kamińskej-Kornaśovej z poľských Gorlíc by mala byť Cesta mieru hotová do roku 2026.

Súvisiaci článok Takmer každá dedina severovýchodu ukrýva hroby padlých vojakov z prvej vojny Čítajte 

Chcú sprístupniť cintoríny

Národný park Poloniny je jediným parkom na Slovensku, kde prebiehali boje prvej svetovej vojny.

„Ostali po nich v teréne pamiatky, dve významné bojiská vrchy Skory a Kučalata a 30 vojnových cintorínov, z toho desať je v lesnom prostredí. Sú významným krajinným prvkom, zakomponovali sme ich do našich rozvojových projektov,“ hovorí pracovník Správy Národného parku Poloniny so sídlom v Stakčíne a regionálny historik Miroslav Buraľ.

Príkladom úspešnej prezentácie dedičstva prvej svetovej vojny je obec Topoľa v Sninskom okrese, kde sa v susedstve dreveného chrámu a zvonice nachádza opravený vojnový cintorín.

Súvisiaci článok V Poloninách nájdete akciové domy. Nie sú za výhodnú cenu, ale vojnové dedičstvo Čítajte 

Cintorín na Hodošíku vo Veľkej Poľane je najvyššie položeným vojnovým cintorínom z prvej vojny u nás.

„Je prakticky nedostupný. Nevedie k nemu žiadna turistická trasa a záujem oň rastie. S prihliadnutím na cyklotrasu Poloniny trail hľadáme najvhodnejšie miesto, odkiaľ by sa dal sprístupniť,“ spresňuje Buraľ.

Zdôrazňuje, že sme návštevníkovi ešte dlžní ukázať mu priamo na mieste, čo sa tam pred rokmi odohrávalo a zatraktívnili tak lokalitu. Dlh čiastočne spôsobili aj roky po druhej svetovej vojne, ktoré pamiatky z obdobia prvej vojny a po nej odsunuli do úzadia.

„Máme časový dlh, ale kedy sa dostaneme do stavu, aký je napríklad v Slovinsku, záleží len a len na nás, ktorí sa tomu venujeme. Je to zaujímavé z hľadiska rozvoja mäkkého turizmu a celého regiónu,“ dodáva Buraľ.

Súvisiaci článok Odstraňujú storočný nesúlad. Vojnové cintoríny existujú, ale na mapách ich nenájdete Čítajte 

Historik Drobňák: Niekedy menej je viac

Drobňák priznáva, že nadšenci histórie mali niekedy pri prezentácii dedičstva prvej vojny „veľké oči“ a robili „megalomanské projekty“.

„Niekedy je menej viac a treba nájsť vhodnú formu prezentácie a hlavne udržateľnosti projektu,“ pokračuje, majúc na mysli rekonštrukcie bojov, ktoré Klub vojenskej histórie Beskydy v minulosti organizoval na mnohých miestach.

Akcie boli síce divácky atraktívne a pritiahli množstvo návštevníkov, nepriniesli však želaný efekt a boli finančne veľmi náročné.

„Hlavným cieľom bolo ľudí poučiť o histórii, aby získali viac informácií, čo sa tu dialo. Žiaľ, veľakrát sme mali pocit, že väčšina návštevníkov to brala len ako akúsi formu atrakcie – prelet lietadla, výbuchy, streľba – a hlbšie pozadie ich už nezaujímalo,“ vysvetľuje, prečo od ich organizovania upustia.

Súvisiaci článok Cárski vojaci sa vrátili na východné Slovensko Čítajte 

Nové formy prezentácie a propagácie

Skúsenosti kolegov z Belgicka, Slovinska a Talianska podľa historika Drobňáka ukazujú, že je dôležité, aby sa téme dedičstva prvej svetovej vojny nevenovali len historici, ale aj krajinní architekti, zástupcovia národného parku a ochranári.

„Je to aj o spolupráci so školami. Treba pripraviť vhodné edukačné pomôcky pre študentov, aby sme túto časť histórie podali pútavým spôsobom. Len prednášky dnes už nestačia. V Taliansku ju napríklad prezentujú formou 3D filmov, príbehov. Aj to je forma ako zaujať mladú generáciu, musíme sa prispôsobiť dobe,“ uzatvára.

Súvisiaci článok Z krajinkára sa stal zakresľovač mín. Príbeh pátrania po vojakovi sa dočkal sfilmovania Čítajte 

Najčítanejšie na Horný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  3. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  4. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  5. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  8. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 14 631
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 282
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 915
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 132
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 4 090
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 3 759
  7. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 3 264
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 167
  1. Marek Brenčič: Nasledovanie Krista až na šibenicu. Moje stretnutia s mučeníkom nacizmu
  2. Tomáš Susko: VLNY: Konflikt záujmov vo filmovej akadémii?
  3. Ján Valchár: 450 rokov odšľachťovania národa
  4. Alojz Baránik: Vedúca úloha Združenia sudcov v súdnictve potvrdená
  5. Vladimír Čuchran: Parlamentný permanentný superalkoholizmus - obraz dekadentnej doby, spoločnosti, vládnutia
  6. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 105. /
  7. Martin Turčan: Manifest občianskej bezmocnosti
  8. Tomáš Karľa: Mikael Stanne: Príbeh hlasu Dark Tranquillity
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 606
  2. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 35 399
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 329
  4. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 17 743
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 16 505
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 210
  7. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 911
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 483
  1. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  2. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  3. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  4. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  5. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  6. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  7. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  8. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rokovanie parlamentu.

Zákon môže zasahovať do práva na súkromie.


a 1 ďalší 35

Priamy prenos zo slávnostného večera Slnka v sieti.


17
Jedna z obetí ruského raketového útoku na Sumy.

Pravda o ruských cieľoch nie je poľahčujúca okolnosť. A naše váhanie nás robí spoluzodpovednými.


19
Jaroslav Klinka v čase keď bol za mrežami.

Jaroslav Klinka čelí obžalobe z ďalších lúpeží.


5
  1. Marek Brenčič: Nasledovanie Krista až na šibenicu. Moje stretnutia s mučeníkom nacizmu
  2. Tomáš Susko: VLNY: Konflikt záujmov vo filmovej akadémii?
  3. Ján Valchár: 450 rokov odšľachťovania národa
  4. Alojz Baránik: Vedúca úloha Združenia sudcov v súdnictve potvrdená
  5. Vladimír Čuchran: Parlamentný permanentný superalkoholizmus - obraz dekadentnej doby, spoločnosti, vládnutia
  6. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 105. /
  7. Martin Turčan: Manifest občianskej bezmocnosti
  8. Tomáš Karľa: Mikael Stanne: Príbeh hlasu Dark Tranquillity
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 606
  2. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 35 399
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 329
  4. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 17 743
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 16 505
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 210
  7. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 911
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 483
  1. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  2. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  3. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  4. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  5. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  6. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  7. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  8. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu