VÝCHODNÉ SLOVENSKO. „Už sme sa s tým vyrovnali. Jednoducho musíte, musíte ísť ďalej, musíte fungovať a byť silná ako rodič kvôli deťom. Vôbec som si nemyslela, že dokážem zvládnuť takúto situáciu a všetko to, čo nasledovalo,“ hovorí Slávka Behúnová (48) z Baškoviec v okrese Humenné, matka troch detí.
V dome, ktorý im zemetrasenie so silou 4,9 lokálneho magnitúda a epicentrom v katastri obce Ďapalovce v okrese Vranov nad Topľou z 9. októbra 2023 poškodilo natoľko, že sa stal neobývateľný, žila s rodinou 19 rokov.
Starší domček si pred rokmi opravili z úveru.
„Statik prišiel a povedal, že v dome sa nedá bývať. Nič sa nedalo robiť. Odišli sme k mojej mame,“ spomína na obdobie, kedy sa bolo treba rozhodovať ako ďalej.
Pomoc v podobe humanitárnych príspevkov bola len „kvapkou v mori“. Rozhodnutie postaviť na mieste pôvodného nový dom riešila rodina spotrebnými úvermi.
„Mám tri na neuveriteľne vysoký úrok. Už nám ostáva len robiť a splácať,“ hovorí.

Ostali bez strechy nad hlavou
Aj preto Behúnovcom padlo vhod, že patria medzi 12 rodín z obcí Baškovce, Jankovce, Vyšná a Nižná Sitnica, Lukačovce (okres Humenné), Ďapalovce, Holčíkovce (okres Vranov nad Topľou) na východe Slovenska, ktoré prírodný živel pripravil o strechu nad hlavou.
Práve tieto rodiny „prepadli“ sitom pomoci, keďže nemohli žiadať peniaze z programu Obnovme si svoj dom na spevnenie obvodového plášťa, teda zníženie energetickej náročnosti poškodených nehnuteľností.
„Ten, kto musel zbúrať dom, nemal čo spevňovať. Tí, čo boli najviac poškodení, nedostali nič. Paradoxne, títo ľudia mali veľmi nízke poistné plnenia,“ hovorí Lucia Sukeľová, starostka Jasenova v okrese Humenné, župná poslankyňa (nezávislá) a koordinátorka pomoci obciam postihnutých zemetrasením.
Prešovský samosprávny kraj stál v pomoci 24 postihnutým obciach v prvej línii.
Prešli všetky postihnuté obce
Práve do Jasenova prišiel minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas), aby rodinám oznámil, že z rezervy predsedu vlády uvoľnili pre nich takmer 200-tisíc eur. Jednotliví príjemcovia tak dostanú 18 až 19-tisíc eur.
„Ostalo niekoľko domácností a rodín, ktorých domy boli buď zbúrané, alebo poškodené natoľko, že sú neobývateľné, preto sme pomerne dlhú dobu riešili, ako im pomôcť. Som rád, že s nadáciou prešovskej župy sme dospeli k riešeniu,“ oznámil Tomáš.
Peniaze poputujú Nadácii pre rodinu Prešovského samosprávneho kraja, ktorá ich rodinám prerozdelí.
„Aby sme sa vyhli nejakým špekulatívnym postupom, hneď týždeň po zemetrasení sme v rámci nadácie išli do terénu a prešli sme viac než tisíc rodinných domov a všetky verejné stavby. Vieme, že takouto cestou sa vyhneme akýmkoľvek špekulantom,“ vysvetľuje Sukeľová výber príjemcov pomoci.

Aj traumy, ktoré peniaze nevyriešia
Zdôrazňuje, že k výberu pristúpili v nadácii „férovo“ a do zoznamu nezaradili ľudí, ktorí dostali za poškodené domy vysoké poistné plnenie.
„Nechceme byť neféroví voči štátu. Reagujeme aj na komentáre, že ľudia len naťahujú ruky a pýtajú peniaze. Hovoríme len o tých, u ktorým máme istotu, že pre nich sú tieto peniaze jediné prostriedky, ktoré majú k dispozícii,“ hovorí.
Dodáva, že zemetrasenie malo pre mnohých aj traumatické dosahy, ktoré „dnes týmito peniazmi nevyriešime“.
„Napríklad jedna pani po tom, ako sa dozvedela, že podľa statického posudku má byť jej dom zbúraný, zo smútku zomrela,“ dodáva Sukeľová.
Peniaze by sa mali k rodinám dostať už v týchto dňoch.

Ako štartovací príspevok
Behúnovci plánujú použiť peniaze na spevnenie pozemku v okolí domu.
„To však môže aj počkať. Najradšej by som využila peniaze na splátku pôžičky,“ hovorí pani Slávka.
Martin Sukeľ (50) z Ďapaloviec tiež prišiel o dom. Už je zbúraný. Od vlaňajšieho novembra býva v kontajnerovej unimobunke, ktorú poskytla armáda.
Vyučený murár má už hotový projekt, čaká na vybavenie stavebného povolenia a na teplejšie jarné dni, aby mohol začať stavať. Peniaze mu prídu vhod.
Na stavbu malého domu stačiť nebudú, berie ich ako „štartovací príspevok“.
„Použijem ich na kúpu materiálu, je drahý. Na dom som si nesporil a za desať sekúnd som sa stal bezdomovcom. Pomôžu mi kamaráti, už sa prisľúbili, veľa práce si urobím sám. Platňa ostala nepoškodená, na nej budem stavať. Keby som ju nemal, ani by som sa do novej stavby nepúšťal,“ hovorí.
„Ani Pán Boh nestvoril svet za jeden deň, vybavovačky a papierovačky si vyžadujú čas. Treba byť trpezlivý,“ odpovedá na otázku, či na pomoc nečakal pridlho.
Počíta s tým, že už budúcu zimu bude bývať vo svojom.
S psychickými následkami zemetrasenia sa už vyrovnal.
„Zažil som jedno v Taliansku pred rokmi.“

Opravili len strechu
Vdova Anna Cenknerová (77) z Vyšnej Sitnice žije v dome s najmladším synom. Už na druhý deň po zemetrasení jej bolo jasné, že dom, ktorý postavili v roku 1938, je súci na búranie. Aj napriek tomu v ňom ostali, na opravu by potrebovali aspoň 80-tisíc eur.
„Peňazí nikdy nebolo nazvyš,“ hovorí.
S manželom vychovali sedem detí, má 16 vnúčat a deväť pravnúčat.
Na dome doposiaľ opravili len strechu, poskladala sa na ňu rodina.
Peniaze využije na sanáciu vnútrajška domu.
„Má päť izieb, peniaze stačiť nebudú, ale pomoc je to veľká. Neverila som, že ich dostaneme, až keď mi pani Sukeľová zatelefonovala, uverila som,“ dodáva.
Pomohol štát
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny už vyplatilo domácnostiam v dvoch kolách celkovo 3,5 milióna eur v rámci humanitárnej pomoci.
Pokračuje aj pomoc prostredníctvom nezamestnaných, ktorí sa podieľajú na obnove poškodených nehnuteľností v obciach.
Ministerstvo financií na obnovu verejných a cirkevných budov vyčlenilo vyše jedného milióna eur.
Ministerstvo životného prostredia prostredníctvom programu Obnovme si svoj dom poskytlo pomoc pre 1 450 domácností, vyčlenilo na to 32 miliónov eur.
Arcibiskup metropolita Košickej arcidiecézy Bernard Bober za rímskokatolícku cirkev spomenul, že postihnuté boli kostoly v Ďapalovciach, Nižnej Sitnici a v Jankovciach, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou.
„Všetky kostoly sú opravené, tie s menším poškodením už dávnejšie a tri najviac poškodené sú už funkčné,“ dodal.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín