MEDZILABORCE, STRÁŽSKE, SVIDNÍK. „Sme najlacnejší zo všetkých okresných miest v širokom okolí," hovorí primátor Medzilaboriec Vladislav Višňovský (Hlas) o výške poplatku za komunálny odpad.
Medzilaborčania zaplatia v tomto roku za odpad 25 eur, rovnako ako vlani. Dôvod na zvyšovanie samospráva nevidí. V iných mestách pritom poplatky „poskočili“.
Na úrovni vlaňajška
V Medzilaborciach s približne šiestimi tisíckami obyvateľov zvyšovali poplatok za likvidáciu zmesového komunálneho odpadu naposledy pred rokom. Z 13,50 eura išli pred dvomi rokmi najprv na 20, v uplynulom roku na 25 eur.
Na sklonku minulého roka poplatok zvyšovali mnohé väčšie i menšie samosprávy. Napríklad Humenné išlo z 29 na 35 eur, Svidník z 30 na 35 eur, Strážske z 30 na 40 eur.
„My sme za ostatné dva roky poplatok takmer zdvojnásobili, nechceli sme ho už zdvíhať. Nezvyšovali sme žiadne miestne dane a poplatky, všetko ostalo na úrovni vlaňajška,“ informoval Višňovský.

Všetko vlastné
Nízky poplatok zdôvodňuje hlavne tým, že celé odpadové hospodárstvo má v rukách mesto. Zvoz odpadu zabezpečuje vlastnými zberovými vozidlami a internými zamestnancami a ukladá ho na vlastnú skládku. Separácia odpadu sa pohybuje na úrovni 42 percent.
„Máme vlastné kompostovisko, má kapacitu 400 ton ročne. Biologicky rozložiteľný kuchynský odpad hygienizujeme v špeciálnom zariadení. Za vlaňajšok sme vyzbierali približne 50 ton. Máme tiež vlastný štiepkovač,“ hovorí.
Vyseparovaný odpad mesto skladuje na zbernom dvore a zhodnocuje ho. Vlani zaň utŕžili asi 32-tisíc eur. „Tieto peniaze opätovne investujeme do systému separovaného zberu.“
Spustili linku na úpravu odpadu
Mesto vlani z príspevku z eurofondov kúpilo zariadenie na mechanicko-biologickú úpravu odpadu. Táto povinnosť upravovať odpad pred skládkovaním mala byť realitou od 1. januára tohto roka, neskôr termín posunuli na január 2027.
„Linku sme spustili vlani v decembri. Aktuálne je v zábehu. Mechanická úprava spočíva v pomletí odpadu, po prejdení sitom vzniká ľahká a ťažká zložka. Uvidíme, ako naložíme s ľahkou frakciou odpadu. Mala by ísť na ďalšie energetické zhodnocovanie, zatiaľ však nemáme odberateľa a končí na skládke. Zvyšný odpad sa zneškodňuje biologicky,“ vysvetľuje Višňovský.
Linka stála 900-tisíc eur, mesto získalo približne 850-tisíc eur.
Skládka patrí mestu
Medzilaborčania ročne vyprodukujú asi 1 250 ton odpadu. Končí na mestskej skládke Monastyr v katastrálnom území obce Krásny Brod.
Podľa Višňovského tak mestu odpadá poplatok za uloženie odpadu prevádzkovateľovi skládky, platí len zákonný poplatok za uloženie za tonu odpadu v závislosti od miery triedenia a tiež poplatok obci, kde sa skládka nachádza.
„Uloženie jednej tony odpadu nás vyjde približne na 40 eur,“ hovorí.

Skládka má hodnotu tri milióny
Primátor Višňovský si po nástupe do funkcie v roku 2014 spomína na kauzu skládky, ktorú namiesto spevnenia inertným materiálom zaviezli nevhodným popolčekom. Trvalo viac ako dva roky, kým sa medzilaborskej samospráve podarilo dať druhú kazetu skládky do poriadku a odstrániť z nej tony popolčeka.

„Vtedy mala kapacitu 50-tisíc ton, teraz asi 40. Hodnota skládky sa pohybuje na úrovni troch miliónov eur. Vytvorili sme si obrovskú finančnú kapacitu na uloženie odpadu a nemáme vysoké poplatky,“ zdôrazňuje.
Aj preto ekonomicky nepriaznivá doba, konsolidačné opatrenia, zvýšená DPH, nárast cien pohonných hmôt a služieb či zvýšenie minimálnej mzdy výšku poplatku negatívne neovplyvní. Náklady na odpadové hospodárstvo sú na úrovni 200-tisíc eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín