SNINA. Budúcnosť Rekreačného areálu Sninské rybníky je nejasná. Vlastník pozemkov, Lesopoľnohospodárska urbárska spoločnosť, nevie s mestom Snina, ktoré tam vybudovalo biokúpalisko a je s ňu v nájomnom vzťahu, nájsť spoločnú reč.
Nedávno urbárnici obvinili mesto a primátora Petra Vološina (KDH) z neschopnosti prevádzkovať rekreačnú oblasť, z odmietnutia všetkých ich návrhov na záchranu Rybníkov i snahy o mimosúdne riešenie.

„Postoju mesta naozaj už vôbec nerozumieme, keďže sme primátorovi navrhli, aby sme spoločne združili prostriedky, ukončili súdne spory a vybrali na prevádzkovanie rekreačnej oblasti toho, kto má s takýmto podnikaním praktické skúsenosti. Po rokoch nášho snaženia nájsť riešenie prospešné pre Sninčanov a našich urbárnikov je zrejmé, že na dohodu musia byť dvaja. V akýchkoľvek rokovaniach s mestom Snina a primátorom Vološinom ďalej pokračovať už nebudeme a vyčkáme na rozhodnutia súdov,“ uviedol Ladislav Kovaľ, predseda výboru urbárskej spoločnosti.
Tá podala žalobu o vypratanie nehnuteľností, keďže súd už v minulosti právoplatne rozhodol, že nájomná zmluva medzi ňou a mestom je neplatná.
Primátor Vološin: Sme znepokojení
Primátora Vološina postup i vyjadrenia Lesopoľnohospodárskej urbárskej spoločnosti z posledného obdobia znepokojili.
Tvrdí, že v nich odznelo veľa „neprávd až klamstiev“ a pokladá ich za „tendenčné“ s cieľom dostať mesto tam, „kam nechce“.
Médiám na pôde úradu tlmočil stanovisko mesta. Spolu s prednostom mestského úradu Jánom Dubjákom vysvetlili postoj samosprávy k Rybníkom a načreli aj do minulosti.

Prvú sezónu otvorili pred trinástimi rokmi
Mesto vybudovalo biokúpalisko na svojich pozemkoch. Prístup k nim i okolité pozemky patria urbariátu. Mesto podpísalo s Lesopoľnohospodárskou urbárskou spoločnosťou nájomnú zmluvu s platnosťou do roku 2030.
Ročné nájomné je 10 000 eur. Urbárska spoločnosť však neskôr platnosť zmluvy spochybnila.
Uviedla, že súdne rozhodnutie Okresného súdu Košice I z roku 2018 potvrdilo, že nájomná zmluva medzi mestom a ňou bola neplatná, pretože ju neschválili všetci vlastníci pozemkov a členovia výboru na to nemali mandát.

Primátor Vološin je presvedčený o tom, že vtedajší primátori Marián Kníž a Štefan Milovčík podpísali zmluvu v dobrej viere s cieľom zasadiť sa o rozvoj rekreačnej oblasti.
Prvú letnú sezónu zrekonštruovaných bazénov, ktoré sa zmenili na vtedy absolútnu novinku – biokúpalisko, otvorili v roku 2011. „Mesto zainvestovalo z vlastných prostriedkov 700-tisíc eur,“ zdôrazňuje primátor.
Obdobie najväčšieho rozmachu sa datuje do rokov 2011 až 2015. V roku 2017 sa rozbehol kolotoč rokovaní s urbárnikmi. Okrem spochybňovania zmluvy sa im málila výška nájomného.
Do hry vstúpilo aj Lesopoľnohospodárske podielové družstvo. To je v urbariáte najväčší podielnik, nie však väčšinový. Potom nastali problémy s kvalitou a únikom vody, ktoré zmarili posledné tri letné sezóny.

O čom sa rokovalo
Rokovania s urbárnikmi prešli rôznymi fázami s rôznou frekvenciou stretnutí.
Prednosta mestského úradu Ján Dubják v krátkom exkurze vymenoval, o čom všetkom sa rokovalo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín